Zielone szkoły niezagrożone. Nauczyciele zawieszają strajk i jadą. Ale branża turystyczna się boi

Robert Kędzierski
Strajk nauczycieli jak na razie nie stanął na przeszkodzie w organizacji zielonych szkół - nauczyciele zawieszają protest i jadą z dziećmi na zaplanowane wcześniej obozy. Nie oznacza to jednak, że branża turystyczna nie ma obaw.

15 kwietnia rozpoczął się sezon na zielone szkoły. Uczniowie z całej Polski powoli rozjeżdżają się do ośrodków położonych w szczególnie malowniczych miejscach, by móc z bliska poznać przyrodę.

W tym roku wyjazdy przebiegają w wyjątkowych okolicznościach, bo w większości szkół trwa strajk nauczycieli. Postanowiliśmy sprawdzić czy protest komplikuje sytuację uczniów. 

Nie ma masowego odwoływania zaplanowanych pobytów. Na 280 grup, które mamy zakontraktowane o przeniesienie poprosiła jak do tej pory jedna. I to taka, która wyjazd miała zaplanowany na samym początku strajku

- stwierdził w rozmowie z naszą redakcją Andrzej Kindler właściciel biura podróży Szarpie Travel specjalizującego się m.in. w wyjazdach do ośrodków prowadzących zielone szkoły

Nasze doświadczenia wskazują, że nauczyciele i dyrektorzy bardzo się starają, by wyjazdy dochodziły do skutku. Zawieszają strajk i jadą, bo nie chcą, by przez ich protest ucierpiały dzieci.  

Kindler wyjaśnił też, że zdarzają się incydentalne przypadki problemów organizacyjnych. Część nauczycieli nie może zebrać pieniędzy od uczniów, gdyż zwyczajnie nie ma z nimi kontaktu. Niektórzy pedagodzy obawiają się, czy dostaną zgodę dyrekcji na wyjazd.

Marcin Lasota, kierownik działu zielone szkoły w firmie Chris potwierdza, że odwołane wyjazdy to incydenty.

Zdarza się, że nauczyciele pytają, czy mogą zastąpić ich rodzice, czy wyjazd można przesunąć. Tego przypadki to jednak margines. Do tej pory wszystko odbywa się bez problemu. 

Branża boi się o wakacje

Jednak wśród właścicieli ośrodków turystycznych i biur podróży coraz częściej pojawiają się obawy związane z wakacjami. Istnieje bowiem ryzyko, że z uwagi na przedłużający się strajk część zajęć będzie odbywać się w wakacje. 

Firmy turystyczne mają już zawarte kontrakty związane z koloniami i letnimi obozami. Jakiekolwiek perturbacje związane z rokiem szkolnym mogłyby doprowadzić do sporych strat

- wyjaśnia właściciel biura Szarpie Travel.  

W piątek w Agorze odbędzie się charytatywny koncert Waldemara Malickiego - cały dochód będzie przeznaczony na Fundusz Strajkowy dla nauczycieli. 

Więcej o:
Komentarze (34)
Zielone szkoły niezagrożone. Nauczyciele zawieszają strajk i jadą. Ale branża turystyczna się boi
Zaloguj się
 • kamuimac

  Oceniono 14 razy 6

  bez urazy ale co to ma być za strajk. w wielkanoc nie strajkują , w weekendy nie strajkują , na zielone szkoły jadą - to jak ma ktokolwiek ich szanować.

  gdyby w latach 80tych ludzie tak strajkowali jak dziś nauczyciele to do PRL miałby się świetnie do dzisiaj

 • kemor234

  Oceniono 14 razy 4

  Jasny szlag mnie trafia.
  "Rząd" ciągle strajkuje, bo jak się dobrze zastanowić, to praktycznie przez CZTERY LATA niczego sensownego dla Polaków ... nie zrobił.
  Myślę, że bardziej potrzebna jest ROZLICZENIE RZĄDU !!! a nie rozliczanie nauczycieli.

 • ewropejczyk

  Oceniono 12 razy 4

  Akurat do opieki nad dziećmi w czasie "zielonych szkół" nauczyciel nie jest niezbędny. Wystarczy opiekun - tak jak w czasie np. kolonii. Niech szkoły zaproponują rodzicom, za odpowiednią opłatą, opiekę w czasie takiego wyjazdy, a nuczyciele niech sobie dalej strajkują.

 • bojowniczka_hybrydowa

  Oceniono 10 razy 2

  Żenada.

 • jakapral

  0

  Nauczyciele. Jedźcie na „Zielone szkoły” a potem od suwerena i beneficjenta 500+ usłyszycie, że za pieniądze dzieci macie darmowe wczasy. Jedźcie nauczyciele na wycieczki - usłyszycie, że dzieci wam fundują darmowe zwiedzanie. Gdybym był nauczycielem, to po tej fali hejtu, nie robiłbym żadnych wyjazdów. Wycieczki nie są obowiązkiem nauczycieli.

 • aronia0

  Oceniono 2 razy 0

  Ale zescie sie skompromitowali, nauczyciele. Dobrze, ze nie wplacilam na Wasz fundusz strajkowy, choc mialam taki zamiar. Bylyby to wyrzucone pieniadze.
  Jasne, lepiej juz nie szumiec, bo majowka blisko, zielone szkoly, czyli wyjazd za darmo no i w ogole wakacje. Moze sobie postrajkujemy we wrzesniu, ale nie za dlugo, bo znowu kasy nie dadza.
  Mialam dla was duzo sympatii i poparcia, ale nie warto bylo. Nie mam najlepszych wspomnien ze szkoly (choc bylam b. dobra uczennica) a teraz utwierdzilam sie w przekonaniu, ze nie warto sie nimi przejmowac.

 • szel1

  Oceniono 4 razy 0

  Broniarz was wystawił. To nie jest żaden strajk . PiS was ograł jak chciał.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX