Tankowanie w Niemczech tańsze niż w Polsce? Wymowne zdjęcie paragonów. "Brawo panie premierze Morawiecki"

Ceny paliw w Polsce są wyższe niż w Niemczech? Tak wynika z porównania dwóch paragonów, których zdjęcia krążą na portalach społecznościowych.

Czy to możliwe, by ceny paliw w Polsce były wyższe niż w Niemczech? Tak wynika z porównania dwóch paragonów za olej napędowy. Na tym wydanym w Polsce widnieje cena 5,89 zł, na niemieckim 1,249 euro. To równowartość ok. 5,40 zł. W tym konkretnym wypadku tankowanie w Niemczech było tańsze o ok. 50 groszy na litrze. 

Brawo panie premierze Morawiecki, właśnie przegoniliśmy Niemców... w cenach paliw. Obie autostrady przy trasie.

- czytamy w komentarzu użytkownika Podkarpacka Fantazja umieszczonym na Twitterze.

Niższe ceny na niemieckich stacjach potwierdza również kolejne zdjęcie paragonu, które opublikował jeden z użytkowników serwisu Twitter. I tym razem litr paliwa ON kosztuje 1,249 euro. Zdjęcie wykonano w innym czasie i na innej stacji benzynowej.

Niektórzy płacą więcej

W dyskusji, którą wywołało opublikowanie zdjęć pojawiają się również argumenty na to, że Polacy jednak za paliwo nie przepłacają. Jeden z użytkowników Twittera zamieścił wpis ze zdjęciem paragonu pochodzącym z holenderskiej stacji paliw. Tym razem koszt paliwa to 1,469 euro. W przeliczeniu na złotówki to 6,35 zł. To o ok. 45 groszy drożej niż w Polsce. 

Czytaj też: Teheran znów grozi blokadą cieśniny Ormuz. To przez nią przepływa jedna trzecia ropy na świecie

Ceny paliw rosną

Podwyżki cen obserwujemy w całej Europie, a Polska mimo wszystko należy do trójki krajów spośród UE z najniższymi cenami benzyn. Taniej zatankujemy jedynie w Rumuni (5,14 zł/l) oraz Bułgarii (4,85 zł/l). Średnia detaliczna cena benzyny 95-oktanowej w UE to aktualnie 5,96 zł/l, diesla natomiast 5,63zł/l.

Jak wynika z danych BM Reflex, ostatni tydzień przyniósł kontynuację podwyżek cen paliw na stacjach, co jest wynikiem wcześniej podwyżek cen hurtowych. W skali tygodnia benzyna Pb95 podrożała w kraju 8 gr/l do średniego poziomu 5,20 zł/l. Aktualnie litr benzyny Pb95 jest w Polsce średnio 4 gr/l droższy od oleju napędowego, którego średnia cena detaliczna spadła w skali tygodnia 3 gr/l do 5,16 zł/l.

Działajmy razem na rzecz ochrony klimatu. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o:
Komentarze (318)
Tankowanie w Niemczech tańsze niż w Polsce? Wymowne zdjęcie dwóch paragonów
Zaloguj się
 • dudi-w

  Oceniono 80 razy 58

  Ile zarabia przeciętny Niemiec, Holender czy Francuz?????? A my ile?????? No, ale "dobra zmian" kosztuje, socjalistyczne rozdawnictwo musi najpierw zagrabić, aby rozdawać.... Jak za Gierka!

 • glencok

  Oceniono 63 razy 45

  5 lat temu ropa na rynkach światowych była 2 razy droższa a na naszych stacjach ceny niewiele wyższe niż teraz. No ale wtedy rządzący nas tak nie doili

 • grzechumann

  Oceniono 56 razy 44

  To się nazywa 500+ Tępy plebs nie kuma, że mu 500 dają, a 600 co miesiąc z kieszeni wyciągają.

 • g106

  Oceniono 49 razy 35

  Bo u nas PAŃSTWOWY Orlen finansuje niepełnosprawnego kierowcę za 100 mln a w Niemczech klasowych kierowców finansują PRYWATNE koncerny

 • metaxo

  Oceniono 35 razy 27

  Nie ma się czemu dziwić - dyktatura chamów musi wyżywić siebie i polską patologię.

 • xavery

  Oceniono 39 razy 25

  Ale Orlen jest Polski, Narodowy, nie wyprzedany niemieckiemu kapitałowi...
  I dlatego może łoić "Naród", żeby na łapówki dla tego "Narodu" starczyło.
  Czysta paranoja.
  Ale "Naród" to lubi. Więc ma.

 • szulak89

  Oceniono 27 razy 17

  19% VAT w paliwie niemieckim, 23% VATU w paliwie polskim. To jest ta magiczna różnica. Równie dobrze można by porównać dziesiątki innych rzeczy.

  Ale fakt, brawo dla premiera za obniżki VATu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX