Komentarze (244)
Jak UE wyhodowała populistów. 'Nawet w krajach, które miały się świetnie, rządy cięły wydatki publiczne'
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • felicjan.dulski

  Oceniono 6 razy 2

  Tym razem trafił Pan w dziesiątkę, panie Grzegorzu.
  Zwrócił Pan uwagę na to co jest kwintesencją demokracji i praw człowieka, generalnie wolności.
  Wolności dla "międzynarodowego" kapitału.
  Dlatego taka Arabia Saudyjska jest państwem demokratycznym i szanującym prawa jednostki, a Korea Północna nie.

 • bbaaqq

  Oceniono 12 razy 2

  Obcięty socjal doprowadza populistów do władzy? Ktoś tak myślący niech sobie popatrzy na USA. To Obama wprowadzając socjal sprawił, że populista Trump doszedł do władzy...

  Jeśli ktoś tego nie rozumie to wytłumaczę, aby dać w ramach socjalu 10 złotych, państwo musi zabrać 20-30 w podatkach, reszta idzie na utrzymanie aparatu urzędniczego i jest marnowana. Gdyby te pieniądze zostawić ludziom w kieszeniach, zostałyby wydane (przychody z VAT) oraz wzrosłaby przedsiębiorczość. Teraz zmierzamy do państwa w których Nieroby+ będą utrzymywane przez garstkę zarabiających, ciśniętych coraz bardziej urzędniczym butem ...

 • darek638

  Oceniono 8 razy 2

  Brednie. UE nie pozwala przekraczać 3%? I kto się tego reżimu boi?
  Grecja, Włochy, Francja, Hiszpania? Komu przynależność do UE nie
  wyszła na dobre a w zasadzie historycznie na bardzo dobrze?
  Polsce, Litwie, Łotwie, Estonii, Słowacji, Czechom itd.itd.
  Jest pewna frustracja w starej UE, bo nowi gonią a nawet w
  pewnych aspektach wyprzedzają. Takich wielkich osiedli nowych
  fantastycznych domów jednorodzinnych jakie są w Polsce nie ma w bogatych
  krajach starej UE. Co ciekawe nie ma i nie będzie bo ziemia za droga,
  bo ludzie są rozsądniejsi i nie inwestują w drogie energochłonne domy
  tylko w siebie zarówno w rozwój ale też wielu w rozrywkę po prostu.
  Protesty nie wynikają z biedy tylko nie równego bogacenia się.
  Jak z naszymi nauczycielami. Kilka krajów nie będąc w UE wchodzi
  do strefy Euro, bo to im się opłaca, tak bardzo nas potrzebują.
  Dosłownie co druga poruszana w rozmowie kwestia wymaga
  sprostowania. Ta Pani jeździ po Europie czy opowiada tylko z perspektywy
  Brukseli ? Kończąc bogatsze kraje maja dużo trudniejszy rozwój
  u nas wystarczy nie przeszkadzać i nie demoralizować rynku.

 • estacionmexico

  Oceniono 16 razy 2

  "Teraz największą zgrozę budzą te wszystkie parte buntu i populiści"

  Populiści też, ale ja jednak największy lęk odczuwam przed Polakiem płci męskiej i rasy białej, przeważnie wąsatym i wychodzącym właśnie z kościoła....

 • robal_pl

  Oceniono 14 razy 2

  Ugh.. Ale paskuda. Socjalistyczna paskuda. Deficyt, czyli zapożyczanie się na koszt przyszłych pokoleń ma być niby dobry ?!? Paszła won.

 • wieczniekontuzjowany

  Oceniono 1 raz 1

  Już nawet winę za socjalistycznych populistów ponosi liberalizm. Piękny pseudo intelektualny bełkot.

 • damian_2015

  Oceniono 1 raz 1

  to jak w koncu z tymi prawiczkami? Uwazaja UE za eurokolchoz, a brakuje im socjalu?

 • kolektywnie

  Oceniono 5 razy 1

  W skrócie. Winny jest socjalizm więc potrzebujemy go więcej aby wszystko naprawić! Podobnie było z kryzysem finansowym wywołanym przez banksterów, którzy pózniej pisali programy naprawy.

 • nesz_bridzes

  Oceniono 1 raz 1

  Zrozumiałem z artykułu, że kiedy w Polsce bezrobocie spadło do historycznego minimum, największe poparcie ma partia populistyczna, bo ludzie nie mają poczucia bezpieczeństwa...

 • virgul11

  Oceniono 1 raz 1

  Tak to jest jak politolog wypowiada sie o ekonomii... deficyt nie ma znaczenia wydawajmy, bedzie super i fantastycznie, ze ludzie na emeryturze zyja dluzej !!!

 • as.pik

  Oceniono 5 razy 1

  Jestem skłonny się zgodzić z panią Skrzypek, że znakomita większość unijnych polityków do niczego się nie nadaje i że obywatele Unii nie bez powodu szukają alternatywy. Słuszny jest postulat, aby mainstream'owi politycy przestali tych obywateli traktować jak szaleńców. Ale Jeremy Cobryn jako nadzieja Europy... jakiś ponury żart. A pomysł, że odpowiedzią na wszystkie problemy ma być większy sojcal - hm, jakoś mi się nie wydaje, że o to chodzi.

 • du100

  Oceniono 3 razy 1

  populizm zbiera żniwo w czasach kryzysu
  łatwo jest wtedy wskazać winnego Twojej "biedy"

 • justas32

  Oceniono 13 razy 1

  Ta Pani jest bezrozumną komunistką - nie wiem kto im nadal tytuły profesorskie ...

 • mocno_kwasny

  Oceniono 9 razy 1

  Dopóki Kaczyński czy Orban nie wpadną na pomysł, żeby wywłaszczać zachodnie korporacje, to włos im z głowy nie spadnie - z dr Anną Skrzypek

  alez wcale nie musza :-) niemiecka SPD proponuje ponowna kolektywizacje Daimlera i BMW czyli ruska agentura w Niemczech ma sie znakomicie :-)

  bild.de/politik/inland/politik-inland/bmw-betriebsrat-chef-ueber-kuehnert-spd-fuer-arbeiter-nicht-waehlbar-61652640.bild.html

 • wujekdolf

  Oceniono 7 razy 1

  populiści dziwnym trafem znaleźli się właśnie wtedy gdy "rozwarstwienie" w społeczeństwie jest już gigantyczne - są odpowiedzią na to że jedni zarabiają pół miliona a drudzy pół tysiąca MIESIĘCZNIE... jak tego nie zmienimy to może uda się teraz tych ciuli zatrzymać ale wrócą.

 • stefan4

  0

  > Juncker mówi tak: "Wystarczy iść na dowolny cmentarz wojenny, żeby zobaczyć, jaka jest
  > alternatywa dla zjednoczenia. Unia dała Europejczykom pokój".

  Unia dała Europejczykom pokój, ale na cmentarzach wojennych tego nie widać. Tam sa zawsze okropne pomniki i tablice pamiątkowe, czczące ,,bohaterów'', którzy oddali życie ,,za Ojczyznę''. Pierwsze, co się człowiekowi nasuwa na takim cmentarzu, to przekonanie, że wojna jest świetną okazją stania się bohaterem, oraz tęsknota, żeby też mieć taką tablicę.

  Tak jest nie tylko w Polsce. Zarówno w Rosji, jaki we Francji czy w Anglii takie pomniki i tablice są na porządku dziennym. Nie ma ich (albo jest niewiele) u Niemców którzy (słusznie) wstydzą się swoich ,,bohaterów'' wojennych).

 • matts06

  Oceniono 2 razy 0

  Jak czytam komentarze pod tym tekstem, to coraz bardziej wydaje mi się, że potrzeba tego, by UE się rozpadła, a PiS wygrał następne wybory do sejmu. Niech wszystko UE, Polska, pierd.... jak najszybciej, raz, a dobrze. To może wtedy niektórzy jak dostaną po du... przejrzą na oczy i skończy się neoliberalne bredzenie i będzie można zacząć na gruzach budować coś nowego. Bo że bez takiej terapii szokowej, coś do niektórych dotrze, to już raczej nie mam większych nadziei.

 • ds215

  0

  czyli zwiakszac podatki, zabierac narodowi pieniadze i dawac je politykom.

 • ericcartman

  Oceniono 6 razy 0

  Szefowa tego FEPS znajduje sie na liscie "dyspozycyjnych" czlonkow PE ktora sporzadzila Open Society Foundations George Sorosa

 • polski-yeti

  0

  Na e-beztytulu.pl "czy-wlasnie-balcerowicz-udowodnil-teorie-marksa" podobny artykuł. Próba ukazania że optymalizacja podatkowa wielkich korporacji jest zła.

 • brzmski

  Oceniono 6 razy 0

  teza tak oderwana od realu, prawdy
  że
  najwyraźniej - skrzypek... na dachu!!!

 • jakobhorner

  Oceniono 8 razy 0

  Corbyn choć stary, to przy korycie nowy, w Polsce tylko starzy i nie nowi. Nie tylko Tuski, Millery czy Kaczyńskie, ale przede wszystkim prezydenci miast z 20 letnim stażem, demokracja na samym dole - od Krakowa przez Wrocek, Rzeszów, Lublin po szczególne Trójmiasto (nie mówiąc o prowincji, na szczęście zmienił się wójt Pcimia). Wychowanie elektoratu do robienia lodów postsolidaruchom i postsolidaruchy u steru do głaskania i otępiania mas. I tutaj kariera bankstera Morawieckiego ma iście amerykański rozmach i jest po polsku dziwaczna - w żadnym innym kraju Europy bankster nie zostałby guru populistów. Wodzem narodu.

  Rozwiązaniem jest więcej kasy, ale nie dla bogatych, jak 500+ ale u dołu, na kwestie socjalne budujące zaufanie do państwa, jako ważnego tworu (edukacja, przedszkola, nauka, ekologia, mieszkania, wreszcie dożywianie i wypoczynek). Program Lewica Razem walczący o wyższe pensje, bez patrzenia na inflację to również idiotyzm. 500+ i polityka niskich stóp de facto zubożyła sporą część społeczeństwa, nie chodzi o to żeby więcej zarabiać, ale by mniej płacić! Dziś w Polsce, w wielu miejscach żyje się lepiej niż we Włoszech, Grecji, Hiszpanii a nawet w Niemczech, które są relatywnie tanie, a które - bo nie Polska - rzeczywiście borykają się z kwestią niskich pensji. Polska wciąż jest na czarno i napędzana Januszem.

  Zresztą ta cała rozmowa o Unii czy oczymkowliek w oderwaniu od tego, że kapitalizm konsumpcyjny jest po prostu zbrodnią na Ziemi i musi się skończyć, albo zaraz skończymy się my, jest trochę bezprzedmiotowa.

 • robertus555

  Oceniono 14 razy 0

  Populiści są przyszłością narodów Europy,bez nich przepadniemy w odmętach multi-kulti.

 • najezyn

  Oceniono 10 razy 0

  Na początek nie wolno wpuścić do Europy reszty świata, bo o ile Europejczyków jakoś z kryzysu wydobędziemy, o tyle jeśli sobie Unia weźmie na kark miliony a może i miliard Azjatów i Murzynów z ich dość mało przystającymi do naszych normami kulturowymi i religijnymi - nie będzie żadnych szans. I dlatego podstawowym hasłem reformowania Unii powinno być "nikogo z zewnątrz". Solidarność między Francuzem, Rumunem i Finem można jeszcze od biedy zbudować, ale jak się do tego dorzuci Pakistańczyków, Sudańczyków i każdego innego, kto się w lepiance urodził i kogo wabi socjal europejski, to guzik z tego wyjdzie. Unia się rozsypie, bo nikt nie ma ochoty dramatycznie dzielić się swym i tak topniejącym dobrobytem z tłumami pasożytów, mających ambicję zagonić go do kalifatu i narzucić mu szariat.

 • qlt82

  Oceniono 4 razy 0

  Wydatki jak wydatki - ale stawianie na imigracje z bliskiego wschodu wbrew mieszkancom bylo strzalem w stope i nawet w PL napedzalo poparcie populistom. Nawet jesli mieszkancy sie myla to nie mozna ich nazwac rasitami i robic wbrew ich woli bo stanie sie wlasnie to co sie stalo.

 • zdzisiek66

  Oceniono 10 razy 0

  Ale przecież jest unijne państwo, które przez 20 lat prowadziło bardzo aktywną politykę społeczną, a deficytem finansów publicznych przejmowało się mniej, niż zeszłorocznym śniegiem.
  Problem polega na tym, że socjalistyczne zapożyczanie się i rozdawnictwo działa tylko do czasu, kiedy jest chętny do pożyczania i jest co rozdawać. I Grecy, postępujący do 2008 dokładnie wg światłych rad pani doktor, przekonali się o tym boleśnie.

 • wj_2000

  Oceniono 2 razy 0

  @lodzermensz1, który się dziwi, ze liberalowie krytykują Unię za jej socjalizm, a socjaliści za liberalizm.
  ______________
  Taka juz jest wlasciwosc ludzkiego mózgu. I nie ma na to wlasciwie rady!
  Mózg filtruje (wolna wola to bajka!) informacje starajac się minimalizować konflikty poznawcze. Informacje o aspektach czegos (polityki krajowej, Unii, charakteru i zachowan sasiada) co jest NIE PO NASZEJ MYSLI są nieproporcjonalnie wzmacniane. To co nam pasuje jest traktowane jak powietrze, jest niedostrzegane. Przyzwyczajamy się do dobrego.
  Z tego tez powodu napisanie wspólnego podręcznika historii dla dwóch sasiednich narodów jest wlasciwie niemozliwe. Jakies waskie gremium dysponujace zasadami naukowymi moze spróbowac cos takiego stworzyc, ale szeroka publicznośc w obu krajach odrzuci dokument jako skandaliczn

 • radmaj12

  Oceniono 1 raz -1

  Tusk do spółki z Izraelem ukradli Polakom 250 mld zł. Ludzie! Nie zdajecie sobie sprawy ile to pieniędzy. Może coś do was dotrze, jeżeli tę sumę przeliczy się na Mercedesy. To dwa miliony nowiutkich Mercedesów klasy C. Albo 15 milionów używanych samochodów. Te 250 mld zł to nie były oszczędności na podatkach polskich przedsiębiorców, którzy te pieniądze przeznaczyli na inwestycje. Te pieniądze, to była czysta kradzież w wykonaniu szajki międzynarodowych złodziei wynajętych przez izraelskie służby specjalne. Kradzież polegała na wyłudzeniu wypłat żywej gotówki z budżetu państwa, na sfałszowane papiery. Gdzie się rozpłynęło 15 milionów samochodów? Nie ma ich przecież w Polsce. Jedyna sensowna odpowiedź, jest taka, że w Izraelu. I Tusk się tej największej w historii ludzkości kradzieży spokojnie przyglądał i nie reagował. I został za to stanowisko prezydenta UE.

 • estacionmexico

  Oceniono 3 razy -1

  Zatrudnić wszystkich obywateli w rozmaitych agendach unijnych.
  !! Kingsajz dla każdego !!

 • tenalg

  Oceniono 7 razy -1

  W ramach polityki spójności na lata 2007–2013 do Polski z unijnego budżetu trafiło 290,8 mld zł. Pieniądze te zainwestowaliśmy przede wszystkim w infrastrukturę podstawową (ok. 60 proc.), wsparcie sektora przedsiębiorstw (ok. 23 proc.) oraz rozwój zasobów ludzkich (17 proc.). Średnio w skali roku wartość transferów stanowiła ok. 1,9 proc. PKB
  Jednak kwota 290,8 mld zł to dofinansowanie inwestycji/projektu, STANOWI TYLKO CZĘŚĆ KOSZTU INWESTYCJI, MNIEJSZĄ CZĘŚĆ, wymaga ona zaangażowania finansowego instytucji/firmy,
  Aby sprawnie zarządzać przepływem środków unijnych konieczne jest utrzymywanie szeregu różnych instytucji, agencji, punktów informacyjnych i systemów informatycznych. Ponadto konieczne jest zatrudnianie urzędników zajmujących się obsługą dotacji. Dodatkowymi kosztami są także wydatki na przygotowanie różnych programów i strategii. Samo przygotowanie wniosków o dotację, zarówno tych pozytywnie jak i negatywnie rozpatrzonych, także generuje koszty. Kolejną grupą kosztów są koszty prefinansowania projektów unijnych przez jednostki samorządu terytorialnego. Często biedniejsze jednostki i te posiadające deficyty budżetowe zaciągają dodatkowe kredyty, aby otrzymać dofinansowanie, co tylko zwiększa ich zadłużenie. Ostatnią grupą kosztów są te ponoszone przez przedsiębiorców i administrację na rzecz przestrzegania unijnych regulacji i przepisów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX