Pociągi w Polsce mogą już jeździć z prędkością powyżej 200 km/h. Na razie tylko na papierze

Minister Andrzej Adamczyk podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie ogólnych warunków prowadzenia ruchu kolejowego i sygnalizacji. Najważniejsze w niej to dostosowanie przepisów do planowanego wprowadzenia maksymalnej prędkości pociągów na poziomie 250 km/h. Obecna dopuszczalna maksymalna prędkość to 200 km/h.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, pociągi jadące z prędkością powyżej 160 km/h muszą być prowadzone z wykorzystaniem systemu ERTMS/ETCS. To system kontroli oraz sygnalizacji kabinowej, który w przypadku ewentualnego błędu maszynisty automatycznie wymusza jazdę pociągu z dozwoloną prędkością lub uruchamia nagłe hamowanie.

Jak tłumaczył resort, istniała konieczność dostosowania przepisów określających warunki korzystania z systemu ERTMS/ETCS, również dla prędkości wyższych niż obecnie dopuszczalna maksymalna prędkość 200 km/h. W pierwszej kolejności prędkość powyżej 200 km/h będzie wprowadzana na Centralnej Magistrali Kolejowej łączącej Warszawę m.in. z Krakowem i Katowicami.

Nowelizacja rozporządzenia likwiduje ostatnią barierę prawną i umożliwia budowanie bezpiecznej, komfortowej i punktualnej kolei. Jest przykładem, że nowoczesnym rozwiązaniom technicznym powinny odpowiadać zmiany legislacyjne, które umożliwiają ich stosowanie w praktyce z korzyścią dla wszystkich pasażerów i klientów kolei

- powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Nowelizacja rozporządzenia przewiduje też inne rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo ruchu kolejowego. Wśród nich m.in. wprowadzenie bardziej przejrzystego, precyzyjnego i przyjaznego dla maszynisty systemu sygnalizowania na szlaku ograniczeń prędkości. Oprócz tego wszystkie wskaźniki na nowych, modernizowanych i remontowanych liniach kolejowych będą bardziej widoczne, wykonane z nowych materiałów odblaskowych.

Przewoźnicy kolejowi i zarządcy infrastruktury muszą dostosować przepisy wewnętrzne w terminie nie dłuższym niż 6 miesięcy od dnia wejścia w życie nowelizacji rozporządzenia.

Na Centralnej Magistrali Kolejowej obecnie modernizowana jest stacja techniczna w Idzikowicach. Wymiana obejmuje ponad 18 km torów i 43 rozjazdy. Wybudowana zostanie nowa nastawnia wyposażona w komputerowe urządzenia sterowania. Pociągi docelowo będą mogły jechać tam z prędkością 230/250 km/h.

Przygotowujemy Centralną Magistralę Kolejową do przejazdu większej liczby pociągów z wyższą prędkością. Wymieniamy tory, rozjazdy i sieć trakcyjną na stacji w Idzikowicach, która po modernizacji będzie mogła obsłużyć większą liczbę pociągów. Wartość realizowanych obecnie inwestycji na linii łączącej Grodzisk Mazowiecki z Zawierciem to ok. 250 mln zł

- powiedział prezes PKP PLK Ireneusz Merchel.

Zwiększenie prędkości przejazdu pociągów na Centralnej Magistrali Kolejowej zapewni budowa systemu ERTMS/ETCS poziom 2 i GSM-R. To nowe systemy sterowania ruchem kolejowym i łączności. Dzięki nim zarządzanie ruchem ma być sprawniejsze i ma dać możliwość przejazdu większej liczby pociągów.

Działajmy z Greenpeace na rzecz ochrony oceanów i ich mieszkańców. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o:
Komentarze (37)
Minister infrastruktury podpisał nowelizację ws. ruchu kolejowego powyżej 200 km/h
Zaloguj się
 • van_norden

  Oceniono 13 razy 13

  60 km linii z Katowic do Krakowa remontują już 10-ty rok. I końca nie widać. To tyle w temacie

 • aeromonas

  Oceniono 12 razy 10

  Wolałabym, żeby pociągi W OGÓLE jeździły. Z roku na rok jest ich coraz mniej i są coraz droższe. Nie da się już dojechać pociągiem z Warszawy do Sanoka, Krynicy i Augustowa. Do Krakowa nie ma żadnego pociągu późno w nocy, żeby dojechać wcześnie rano. "Remonty" ciągną się latami (np. na trasie z Warszawy do Radomia). Cała PKP to jeden wielki skandal.

 • leoleo

  Oceniono 8 razy 8

  chińczycy uważani przez nas za wieśniaków mają coś 6000 km takich linii, kolej na magnesie, kolej do lhasy 5000 m npm...

 • krynolinka

  Oceniono 12 razy 8

  Minister zdrowia niech podpisze rozporządzenie, że będziemy mogli żyć dwieście lat. Podobna siła sprawcza jak podpisu Adamczyka.

 • bono74

  Oceniono 8 razy 6

  Szkoda, ze nie wspomnieli o tym, ze PKP PLK nie radzi sobie z inwestycjami i 90% z nich jest zagrożona a w CRI panuje totalny chaos.

 • amenominakanushi-pan-poczatku

  Oceniono 5 razy 5

  Co tak skromnie. U mnie na papierze pociągi jeżdżą 300, 500, 100, 100 tys. Powiem nawet bez Kozery, że milion kilometrów na godzinę.

 • cztery politki

  Oceniono 5 razy 5

  Żeby jeździć z dużymi prędkościami trzeba mieć wydajny system zasilania. Przy polskim standardzie 3kv dc, mozna bedzie szybko jezdzic... na papierze. Porownajcie systemy zasilania w krajach z szybką koleją - który ma tak archaiczny system jak my?

 • dupajasi0

  Oceniono 5 razy 5

  ...powyżej 200 km/h. Na razie tylko na papierze? To ciekawe ile wyciągną na metalowych torach? ;-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX