Ile będzie kosztować odbudowa Notre Dame? "Nie należy jeszcze przerywać zbiórki pieniędzy"

W ciągu 10 dni od pożaru, który zniszczył część Notre Dame zebrano co najmniej 750 mln euro. Możliwe, że to przewyższa koszty planowanego remontu katedry i rekonstrukcji zniszczonego wyposażenia.

Pożar w Notre Dame wybuchł 15 kwietnia. Niecałe dwa tygodnie później na kontach czterech francuskich organizacji zbierających pieniądze na odbudowę świątyni znalazło się już 750 mln euro, nieoficjalnie być może nawet ponad miliard euro.

Datki na rekonstrukcję Notre Dame i jej wyposażenia wpłacają zarówno miliony zwykłych Francuzów i obywateli innych państw, jak i milionerzy oraz wiele znanych firm. Wśród darczyńców zdarzają się wyjątkowe przypadki. Kwotę pół miliona euro wpłaciła np. firma Ubisoft, znany producent gier komputerowych, w tym tytułu Assassin's Creed Unity, w którym umieszczono cyfrowy model paryskiej katedry.

Ile będzie kosztować odbudowa?

Pojawiają się pierwsze szacunki kosztów odbudowy. Untec, francuski Krajowy Związek Ekonomistów Budownictwa, szacuje je na kwotę od 300 do 600 mln euro – bez VAT-u.

Ale są też wyższe wyceny. Robert Read, szef działu sztuki w londyńskiej firmie ubezpieczeniowej Hiscox, mówi w rozmowie z BBC, że odbudowa Notre Dame będzie kosztowała ponad miliard euro.

Do tego, by tych pierwszych wycen nie traktować poważnie, nawołuje Laurence Lévy z Fondation du Patrimoine, jednej z organizacji, które zbierają na świątyni. – Nie powinniśmy opierać się na wycenach zrobionych przez ludzi, którzy nie byli w katedrze i nie widzieli zniszczeń – powiedział dla BBC.

I dlatego też, jego zdaniem, nie należy jeszcze przerywać zbiórki pieniędzy. Ta powinna trwać do chwili, gdy nie pojawią się bardziej wiarygodne wyceny remontu Notre Dame.

Nikt nie umarł, to tylko budynek

Bardzo szybka zbiórka pieniędzy na odbudowę Notre Dame nie zawsze jest przyjaźnie komentowana. Ze środowiska ruchu żółtych kamizelek słychać np. głosy, że najbogatsi i korporacje szczodrze dotują odbudowę katedry, równocześnie od miesięcy ignorując protesty przeciwko rosnącym kosztom życia.

Są też opinie, że błędem jest "nagradzanie" bogatych darczyńców możliwością odpisu podatkowego wysokości aż 60 proc.

Do rozsądku tutaj wzywa też korporacje, cytowany przez BBC, Markus Renner, szwajcarski ekspert od marketingu i reputacji marki. Jego zdaniem nie można przesadzać z datkami – dawać ich, kiedy nie wiadomo, ile ich potrzeba. Przesada nie jest dobra. Zwłaszcza, że jak mówi, "to budynek, nikt nie umarł".

Tekst pochodzi z bloga PortalTechnologiczny.pl.

Więcej o:
Komentarze (66)
Ile będzie kosztować odbudowa Notre Dame? "Nie należy jeszcze przerywać zbiórki pieniędzy"
Zaloguj się
 • stemp10

  Oceniono 17 razy 15

  Wyobrażam sobie jaki Rydzyk byłby szczęśliwy gdyby mu się coś w Toruniu nadpaliło i mógłby takie niekończące się zbiórki uruchomić

 • pobene

  Oceniono 11 razy 9

  "Nie chodzi o to by zebrać tylko o to by zbierać". Kler

 • romikus

  Oceniono 13 razy 9

  Rusza budowa katedry w Toruniu. Katedra będzie nazywać się RENTĘ ODDAM. Coś na wzór Notre Dame.

 • poklepywacz

  Oceniono 6 razy 4

  Poprzez finansowanie szkoły medialnej Rydzyka obcina się dotacje innym projektom uczelni wyższych. I tak np. Minister Gliński obcial obiecane dotacje na budowę nowego kampusu Bydgoskiej Akademii Muzycznej....ale szkoła demagogi w Toruniu ma coraz szerszy strumień

 • aqua7x

  Oceniono 11 razy 3

  a kosciol ile wplacil? czy tylko liczy na dobry zarobek przy okazji? bo nie rozumiem tych wycen rzedy 300-600mln... beda sprowadzac materialy sprzed stuleci?

 • m33h0w

  Oceniono 4 razy 2

  Po "odbudowie" będzie to już meczet z minaretem w miejsce iglicy i szklanych dachem.
  Macron już stwierdził, że katedra ma być odbudowana w zgodzie z różnorodnością współczenej Francji: "Macron says Notre Dame should be rebuilt in line with diversity; architect suggests an Islamic minaret be included".
  Ten pożar wydaje się coraz mniej przypadkowy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX