W "paprykowym zagłębiu" boją się potężnych strat. Susza może zniszczyć hektary upraw

Jedne uprawy zostały już zupełnie zniszczone, zbiory innych będą mniejsze niż w poprzednich latach. Wszystkiemu winna susza. Rolnicy liczą straty i czekają na deszcz.

Przytyk to gmina rolnicza w woj. mazowieckim słynąca z uprawy papryki. Nazywana jest „paprykowym zagłębiem”. Jak się szacuje, warzywo rośnie tu w około 8 tys. tuneli w ponad 500 gospodarstwach. – Papryka lubi dużą wilgotność powietrza i wysokie temperatury – wyjaśnia Dariusz Wołczyński, wójt gminy Przytyk. W tunelach na ogół zamontowane są specjalne systemy nawadniania, które pozwalają warzywom na wzrost i dojrzewanie. Natomiast ziemia na polach zupełnie wyschła.

Rolnicy liczą straty

– Problemem jest uprawa papryki i innych warzyw w gruncie, który przypomina popiół – mówi rolnik Dariusz Grotek. I dlatego rośliny nie mają szans na to, by przetrwać.

Dotyczy to także zbóż ozimych czy owsa. Oznacza to, że może zabraknąć paszy dla krów. Hodowcy zakładają, że będą musieli zmniejszyć produkcję.

Rolnicy już liczą straty i martwią się o to, co będzie dalej. Mają nadzieję, że deszcz spadnie, zanim wszystko wyschnie. Ale opady nie mogą być ani gwałtowne, ani zbyt obfite. Powinny być drobne i długotrwałe. W ubiegłym roku na Mazowszu suszą zostało dotkniętych około 145 tys. ha.

Więcej o:
Komentarze (131)
W "paprykowym zagłębiu" boją się potężnych strat. Susza może zniszczyć hektary uprawy
Zaloguj się
 • andrzej.bak

  Oceniono 59 razy 51

  Modlic się, modlić się i jeszcze raz modlić. Niemożliwe by Bóg nie wysłuchał Polaków. Przecież jesteśmy absolutnie wyjątkowym krajem. Niech Bóg karze inne narody...ale Polskę?????

 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 49 razy 39

  Następna grupa rolników co o nawadnianiu nie słyszała?!
  Całe szczęście że na południu Europy rolnicy są uczeni w szkołach rolniczych nie tylko religii i jedynie słusznej historii.

 • puszka-3

  Oceniono 45 razy 37

  Konieczna jest tam wizyta Morawieckiego , może znowu jakiś " paprykarz " zada mu pytanie " JAK ŻYĆ PANIE PREMIERZE,JAK ŻYĆ "

 • miecztemidy

  Oceniono 36 razy 28

  Hej ciemny ludzie wolski. Niech kaczy gnom wyda pieniądze Polaków na kolejne fantasmagorie czy łgarstwa wyborcze. Niech dalej nie przekazuje wsparcia w inwestycje pro rozwojowe, niech nadal "inwestuje" i szczodrze obdarowuje cwanych eunuchów w kiecach, a wkrótce kraj nad Wisłą już nigdy nie uzyska zdolności przetrwania. Zamiast masowo budować zbiorniki retencyjne w każdej części kraju i wykorzystywać je jako wsparcie dla rolnictwa ,na masową skalę wykorzystuje się podziemne głębinowe cieki wodne i tak już ubogie w wodę pitną. Kraj p u s t y n n i e j e ,a kaczyński na wiecach wyborczych wolakom głupoty do mózgów leje.

 • jag63

  Oceniono 28 razy 22

  Spoko, spoko.
  Pis ma już program PAPRYKA+

 • threemen

  Oceniono 30 razy 22

  Premier nie takich cudów już dokonał. Tylko go zaproście, a będzie wielkie lanie wody (z jego ust).

 • heraldek

  Oceniono 29 razy 19

  Nieprawda jest, ze Bog Polske olal.... bo wtedy przynajmniej byloby wilgotno....

 • stemp10

  Oceniono 21 razy 17

  Nie ma problemu, mogą się przerzucić na chów świń i krów. Od każdej świni PIS da im 100 zł a od krowy 500zł. Da się, da się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX