Polacy pokochali płatności zbliżeniowe. NBP publikuje najnowsze dane. Jest rekord

NBP opublikował najnowsze dane dotyczące kart płatniczych. Polacy pokochali płatności zbliżeniowe i ustanowili w posługiwaniu się nimi nowy rekord.

Udział kart zbliżeniowych w ogólnej liczbie kart płatniczych osiągnął rekordowy poziom na koniec IV kwartału 2018 r. i wynosił 84,1 proc. - podał Narodowy Bank Polski (NBP). W poprzednim kwartale wynik wynosił 82,8 proc.

Polacy coraz częściej płacą zbliżeniowo

"Charakterystycznym zjawiskiem obserwowanym na rynku polskim jest dalszy wzrost liczby kart zbliżeniowych. Na koniec grudnia 2018 r. w Polsce było ich 34,7 mln szt. Na przestrzeni kwartału liczba kart zwiększyła się o 1,2 mln szt. Na koniec IV kwartału 2018 r. udział kart zbliżeniowych w ogólnej liczbie kart płatniczych osiągnął rekordowy poziom i wynosił 84,1 proc.(w poprzednim kwartale wynosił 82,8 proc.)" - czytamy w "Informacji o kartach płatniczych. IV kwartał 2018 r.".

Na koniec grudnia 2018 r. w Polsce było 786,2 tys. terminali wyposażonych w funkcję zbliżeniową - wynika z danych agentów rozliczeniowych przekazanych NBP. Wskaźnik udziału terminali zbliżeniowych do wszystkich urządzeń wykorzystywanych w punktach sprzedaży osiągnął poziom 100 proc., podano także.

Coraz większe kwoty kartą

"Warto podkreślić, iż w IV kwartale 2018 r. średnia wartość pojedynczej transakcji zbliżeniowej wyniosła 56 zł. W poprzednim kwartale wskaźnik wynosił 52 zł, czyli po raz kolejny przekroczył granicę 50 zł. Wzrost średniej wartości transakcji zbliżeniowych świadczy o tym, że powszechność wykorzystywania płatności zbliżeniowych odnosi się nie tylko do płatności niskokwotowych (o wartości poniżej 50 zł), lecz także do płatności na wyższe kwoty, przekraczające 50 zł, powyżej której wymagane jest również podanie kodu PIN" - czytamy dalej.

Liczba transakcji rośnie

W IV kwartale 2018 r. kartami płatniczymi w formie zbliżeniowej przeprowadzono 974,4 mln transakcji bezgotówkowych. W porównaniu do poprzedniego kwartału (928,4 mln) odnotowano wzrost liczby transakcji o 45,9 mln, co stanowi wzrost o 5 proc. W IV kwartale 2018 r. udział płatności zbliżeniowych w ogólnej liczbie bezgotówkowych płatności kartowych wynosił 76,5 proc.(w poprzednim okresie wynosił 75,7 proc.), czyli na przestrzeni dłuższego okresu obserwowany jest stały wzrost tego wskaźnika, podkreślił bank centralny.

Blisko 55 mld plastikiem

"Łączna wartość przeprowadzonych transakcji wyniosła 54,8 mld zł. W porównaniu do kwartału poprzedniego wartość bezgotówkowych transakcji zbliżeniowych zwiększyła się o 6,5 mld zł, co stanowi wzrost o 14 proc. Udział transakcji zbliżeniowych w całości obrotów bezgotówkowych przeprowadzanych kartami płatniczymi wyniósł 62,7 proc. (w poprzednim okresie wynosił 60,4 proc.). Również ten wskaźnik na przestrzeni dłuższego okresu wykazuje tendencję rosnącą" - napisano w raporcie.

Czytaj też: Złoty mógł nie być złotym. Józef Piłsudski chciał innej nazwy dla naszej waluty

NBP podał w połowie kwietnia br., że na koniec IV kwartału 2018 r. znajdowało się na rynku polskim 41,24 mln kart płatniczych, tj. o 2 proc.więcej w ujęciu kwartalnym i o 5,5 proc.więcej r/r. Wartość transakcji dokonanych kartami wyniosła 191,75 mld zł w IV kw. 2018 r., co oznacza wzrost o 11,8 proc. r/r i o 3,1 proc. w ujęciu kwartalnym.

Działajmy razem na rzecz ochrony klimatu. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o:
Komentarze (37)
Polacy pokochali płatności zbliżeniowe. NBP publikuje najnowsze dane. Jest rekord
Zaloguj się
 • skandy5

  Oceniono 12 razy 8

  Tylko kościół jest konserwatywny i woli gotówkę. A i ministrantom za zbliżenia płacą w prezentach.

 • Czesław Rosomak

  Oceniono 18 razy 6

  normalna rzecz, jakbym miał wysupływać z portfela 27,64 zł, albo czekać, aż mi kasjerka wyda z 50, to jasne, że wolę przyłożyć kartę i po sprawie

 • dlugi48

  Oceniono 2 razy 2

  Ach, pokochali ! Czy debile pismaki nie mają innego określenia dla lubienia czy akceptowania? Pokochali... nóż się w kieszeni otwiera na to określenie.

 • blue-sky-0

  Oceniono 4 razy 2

  trzeba umieć korzystać ze statystyk, a dopiero potem je komentować.

 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 7 razy 1

  Polacy pokochali płatności zbliżeniowe, Polacy pokochali Pis, Polacy uznali Jezusa za Króla Polski.
  I co z tego wynika?

 • krzy-czy

  Oceniono 7 razy 1

  co ktoś puści bąka, to u was POKOCHALI.

 • blue-sky-0

  Oceniono 11 razy 1

  czy ktoś się kogoś pytał o uczucia? skąd wniosek, że pokochali? uwielbiam takie dziennikarskie nadinterpretacje:
  Polacy kochają małe samochody, Polacy nie chcą oszczędzać, i tym podobne bzdury.

  nie przyszło Wam do głowy zapytać, czy przy zakładaniu konta klienci mają wybór: zbliżeniowa karta czy nie zbliżeniowa?

  myślenie jak widać niektórych boli...

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 2 razy 0

  Niestety ja psuję statystykę jedną z kart... ale nie z mojej woli, ale głupiego mBanku, który od kiedy wprowadził karty zbliżeniowe, nie chce wymienić mojej kredytowej automatycznie (jak to robią inne banki), ale chce zmusić mnie do zmiany 'karty' - co wiąże się z opłatą... więc niech się gonią...

 • big_gadu

  Oceniono 2 razy 0

  Zbliżenie można wyłączyć i dalej spokojnie na PIN !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX