Dopłata podatku PIT. Nie każdy musi to zrobić do 30 kwietnia. Jest wyjątek

Koniec kwietnia to zwyczajowo nie tylko czas na wysłanie rocznego zeznania PIT, ale także ostateczny termin na ewentualną dopłatę podatku. Warto jednak pamiętać, że osoby, które nie zaakceptują swojego zeznania w usłudze Twój e-PIT ani nie rozliczą się w inny sposób, na ewentualną dopłatę - bez odsetek - będą miały czas jeszcze w maju, a być może nawet na początku czerwca.

W tym roku w przypadku zeznań podatkowych PIT-37 (czyli m.in. dla dochodów z umów o pracę czy umów cywilnoprawnych) i PIT-38 (czyli dla dochodów kapitałowych, np. z giełdy) zaszła spora rewolucja. Po pierwsze - wstępnie wypełnione przez Krajową Administrację Skarbową zeznanie było dostępne dla każdego podatnika od 15 lutego w usłudze "Twój e-PIT". Po drugie - jeśli do 30 kwietnia nie złożysz innego zeznania, albo nie zaakceptujesz czy nie poprawisz tego wstępnego w "Twoim e-PIT", to do urzędu skarbowego powędruje właśnie ta wersja zeznania wypełniona przez KAS. Twój obowiązek podatkowy więc zostanie i tak zrealizowany!

Pojawiają się wobec tego wątpliwości - co w sytuacji, gdy konieczna będzie dopłata podatku? Przecież ją też zgodnie z prawem trzeba wpłacić do 30 kwietnia. Odpowiedź jest prosta - w takim przypadku termin 30 kwietnia NIE OBOWIĄZUJE!

Jeśli okaże się, że musisz dopłacić podatek, zostaniesz o tym poinformowany przez urząd skarbowy do 31 maja. Od momentu otrzymania tej informacji będziesz miał 7 dni na dokonanie zapłaty. Dopiero od tej daty naliczane będą odsetki.

Czytaj też: Koniec kwietnia, czas na PIT. W tym roku nic nie musisz robić, ale to może być błąd!

Dokładnie mówi o tym ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, jej fragment poniżej (wskazane w cytowanym artykule art. 45 ust. 4 pkt 1 i 2 mówią o niedopłacie podatku, a art. 45cd ust. 4 o automatycznej akceptacji zeznania wypełnionego przez KAS, jeśli podatnik nie zaakceptował go do 30 kwietnia do końca dnia). 

.. .

UWAGA! Ten wyjątek dotyczy wyłącznie osób w opisanej sytuacji. Jeśli zaakceptowałeś zeznanie z usługi Twój e-PIT (niezależnie czy wprowadziłeś w nim jakieś zmiany czy nie) albo jeśli złożyłeś zeznanie zupełnie innym kanałem (np. papierowo albo przez usługę e-Deklaracje), obowiązuje Cię - jak wcześniej - termin 30 kwietnia jako graniczna data dopłaty podatku. Każdy dzień zwłoki będzie oznaczał odsetki.

Systematyzując informacje - kiedy nie musisz dopłacać podatku do 30 kwietnia? Kiedy zupełnie "olewasz" w tym roku PIT-y i do skarbówki automatycznie pójdzie wersja sporządzona przez Krajową Administrację Skarbową. Mowa także o sytuacji, gdy np. z ciekawości zalogowałeś się do usługi Twój e-PIT, ale nie kliknąłeś, że akceptujesz i wysyłasz zeznanie - wtedy także nie musisz dopłacać podatku do 30 kwietnia. W takich sytuacjach skarbówka sama się o to upomni, do 31 maja. Od otrzymania wiadomości będziesz miał 7 dni na zapłatę podatku bez odsetek.

Kiedy musisz dopłacić podatek do 30 kwietnia? W każdym przypadku, gdy zeznanie podatkowe składasz samodzielnie albo wysyłasz je poprzez usługę "Twój e-PIT" (czyli klikasz tam "akceptuj i wyślij") - niezależnie czy wprowadziłeś zmiany czy nie. To ważne - nawet jeśli nic nie zmieniasz w wersji zeznania, które przygotowała dla ciebie KAS, ale kliknąłeś, że akceptujesz i wysyłasz to zeznanie - dopłatę musisz dokonać do końca kwietnia!

Do skarbówki pójdzie tylko wersja KAS!

Jeszcze jedna bardzo ważna informacja. Jeśli w usłudze "Twój e-PIT" w swoim zeznaniu dokonałeś jakichś zmian (np. dodałeś ulgi, zmieniłeś formę rozliczenia z indywidualnego na wspólny z małżonkiem, zmieniałeś numer rachunku itd), ale nie wysłałeś go, ta wersja PIT nie jest wiążąca! Do urzędu skarbowego automatycznie trafi pierwotna wersja zeznania, wypełniona przez Krajową Administrację Skarbową. 

Dlatego jeśli np. dodałeś w usłudze "Twój e-PIT" w swoim zeznaniu nowe ulgi, które obniżyły podatek do zapłaty z 1000 zł do 0 zł, ale z jakichś względów tych zmian nie zaakceptowałeś i nie wysłałeś - po 30 kwietnia niestety do skarbówki pójdzie ta pierwotna, mniej korzystna dla ciebie wersja zeznania. Tym samym fiskus będzie wymagał od ciebie płatności 1000 zł, choć oczywiście w późniejszym terminie (konkretnie - przez 5 lat) będzie mógł złożyć korektę zeznania i odzyskać te pieniądze.

Co w przypadku zwrotu podatku?

A co, jeśli w tym roku nie zainteresowałeś się swoim zeznaniem PIT-37 lub PIT-38, a wynika z niego, że należy ci się zwrot podatku? W takiej sytuacji zwrot zostanie przelany na konto, które podałeś we wcześniejszych latach w urzędzie skarbowym jako konto do zwrotu podatku. Jeśli fiskus nie ma Twojego numeru rachunku, zwrot podatku zostanie wysłany przekazem pocztowym.

Działajmy razem na rzecz ochrony klimatu. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o: