300 plus na wyprawkę dla każdego ucznia ma być płacone co roku. Rząd szykuje ustawę. Na wybory

Z informacji "SE" wynika, że rząd szykuje ustawę, która zagwarantuje każdemu uczniowi coroczną wyprawkę w wysokości 300 złotych. Doniesienia te w dość dziwny sposób zbiegają z zawieszeniem strajku, który w ostatnich tygodniach prowadzili nauczyciele.

W ubiegłym roku w ramach programu "Dobry Start" 4,6 mln uczniów otrzymało wsparcie wysokości 300 zł na szkolną wyprawkę. Budżet państwa przeznaczył na ten cel 1,4 mld złotych. Środki te zostały wypłacone na podstawie rozporządzenia wydanego przez minister rodziny Elżbietę Rafalską. Nie było więc pewności, że w kolejnych latach program będzie przez rząd kontynuowany.

300 plus dla każdego ucznia tuż przed wyborami?

Już w lutym "Dziennik Gazeta Prawna" pisał o tym, że premier Mateusz Morawiecki chce zagwarantować wypłacanie wyprawki ustawą. Gazeta sugerowała, że odpowiednie przepisy zostaną przyjęte przed wakacjami, a pierwsze wypłaty trafią do rodziców przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego.

Teraz te doniesienia potwierdza również "Super Express". Z informacji dziennika wynika, że projekt ustawy, na mocy której wyprawka 300 plus będzie wypłacana corocznie, jest już gotowy.

Stworzenie ustawowych podstaw prawnych do świadczenia "Dobry start" jest elementem budowy stabilnej, długofalowej polityki rodzinnej. Zapewni też stabilizację świadczenia i da większą pewność co do jego ciągłego funkcjonowania

- tłumaczy w rozmowie z dziennikiem minister Elżbieta Rafalska.

300 plus paliwem politycznym dla PiS?

Uruchomienie wypłat z programu "Dobry start" tuż przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego byłoby z pewnością dla PiS dodatkowym "paliwem" przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi. Rząd Mateusza Morawieckiego może jednak w ten sposób ugrać coś jeszcze. 

Szef ZNP Sławomir Broniarz zapowiedział, że we wrześniu ma dojść do odwieszenia strajku nauczycieli. Nie jest tajemnicą, że PiS w ostatnim czasie robi wszystko, aby w konflikcie z nauczycielami przeciągnąć uczniów i rodziców na swoją stronę. Pieniądze z 300 plus mogą być dla rządu kolejnym asem w rękawie.

Kto dostanie pieniądze w ramach programu "Dobry Start"?

Pieniądze byłyby wypłacane na takich samych zasadach, jak w roku ubiegłym. Wyprawki otrzymaliby więc rodzice uczniów do 20. roku życia, a w przypadku dzieci niepełnosprawnych - do 24. roku życia.  

Działajmy razem na rzecz zapobiegania plastikowej epidemii. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o:
Komentarze (30)
300 plus na wyprawkę dla każdego ucznia ma być płacone co roku. Rząd szykuje ustawę. Na wybory
Zaloguj się
 • remo29

  Oceniono 6 razy 4

  Powinni ogłosić program DamyWamWszystkoTylkoNasWybierzcie+

 • opiniamoja

  Oceniono 7 razy 3

  niedługo nawet plecaka za te 300 zł nie będzie można kupić, tak rząd napompuje inflację tymi wszystkimi plusami

 • tulius

  Oceniono 6 razy 2

  I znowu korumpowanie wyborców, jak ja lubię kiedy rząd mnie korumpuje xddd

 • jurii.sachar

  Oceniono 3 razy 1

  no i bardzo dobrze, docenimy to przy urnach. A po-kodziarstwo niech piszczy ....

 • mietek1910

  Oceniono 5 razy 1

  "Już w lutym "Dziennik Gazeta Prawna" pisał o tym, że premier Mateusz Morawiecki chce zagwarantować wypłacanie wyprawki ustawą"

  "Doniesienia te w dość dziwny sposób zbiegają z zawieszeniem strajku"

  Chwileczkę, gdzie luty a gdzie kwiecień? Skoro w lutym już były głosy na ten temat to wcale nie jest to "dziwny zbieg okoliczności", tylko naturalna kolej rzeczy.

  No ale "fakty" podawane przez gazecianego szmatławca oczywiście każą myśleć inaczej...lemingom.

 • franekzjanek

  Oceniono 3 razy 1

  .
  Ale ta opozycja pisdowata ..sami podsuwają pomysły PiSowi a ci ??? sprytnie to wykorzystują .
  .

 • threemen

  Oceniono 5 razy 1

  Kiełbasa++

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX