Rząd sypie obietnicami w związku z CPK. Kolej szybkich prędkości, połączenie 1200 miast, 15 min. do W-wy

Rząd przyjął nowelizację rozporządzenia o CPK. 1600 km torów, które mają prowadzić do nowego megalotniska, będzie mieć znaczenie państwowe. Jednocześnie rząd obiecuje stworzenie nowego systemu komunikacyjnego, który ma umożliwić szybki dojazd do Portu i Warszawy mieszkańcom 1200 miast. Mamy mapy.

Dojazd z 1200 miast Polski

Tory prowadzące do Centralnego Portu Komunikacyjnego będą miały znaczenie państwowe - postanowił rząd w znowelizowanym rozporządzeniu. 10 kolejowych "szprych" będzie prowadzić do CPK z niemal każdego zakątka Polski - łącznie 1200 miast. Łączna długość obecnych i nowych odcinków, które zostaną objęte przepisami, wynosi 1600 km - w tym 670 km linii dużych prędkości (250 km/h i więcej), 740 km linii głównych (200-250 km/h) oraz 190 km linii uzupełniających (160 km/h i więcej).

Będą stanowić szkielet systemu transportowego kraju, zapewniający pasażerom dostęp do systemu transportu dalekobieżnego, w tym bezpośredni dojazd do CPK i Warszawy.

- czytamy w rządowym komunikacie

Znowelizowanie rozporządzenia skomentował premier Mateusz Morawiecki.

Po kilku latach analiz przystępujemy do realizacji bardzo konkretnych planów

- stwierdził szef rządu cytowany przez Rynek Lotniczy.

Czytaj też: Donald Tusk odpowiada Jarosławowi Kaczyńskiemu w sprawie euro. "Nie ma tematu"

Powstaje coś więcej niż lotnisko

Centralny Port Komunikacyjny nie jest, według rządu, inwestycją samą w sobie. Połączenie poszczególnych miast z lotniskiem ma umożliwić "stworzenie ogólnokrajowego systemu międzyregionalnych kolejowych przewozów pasażerskich, obejmujących wszystkie regiony kraju, którego głównym węzłem będzie CPK". Wśród nich znajdują się m.in. Płock, Grudziądz, określone przez Mikołaja Wilda, pełnomocnika rządu ds. CPK, jako "białe plamy na komunikacyjnej mapie Polski". CPK ma też zapewnić skrócenie czasu przejazdu z Warszawy do Torunia (do 1 godz. i 30 min), Bydgoszczy (1 godz. 50 min), Olsztyna (2 godz.) i Gdańska (2 godz.). Skróceniu ma też ulec czas przejazdu z Warszawy do Ostrołęki (1 godz.), Białegostoku (1 godz.) i Zamościa (nieco ponad 2 godz.)

Kolej dużych prędkości - do Warszawy w kwadrans 

Rząd zapowiada też połączenie Warszawy i Łodzi nową linią kolejową dużych prędkości. Ma to umożliwić "osiągnięcie czasu przejazdu z CPK do Warszawy wynoszącego ok. 15 minut, a z CPK do Łodzi ok. 25 minut".

Gigantyczne koszty inwestycji 

Centralny Port Komunikacyjny ma być gotowy do końca 2027 roku. Po pierwszym etapie budowy ma obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie, pojawiają się też wypowiedzi, że docelowo może to być nawet około 100 mln. Koszt budowy samego portu szacowany jest na 35 mld zł, kolejne 40 mld zł trzeba będzie wydać na przygotowanie infrastruktury kolejowej - łącznie to ok. 75 mld zł. 

Działajmy razem na rzecz zapobiegania plastikowej epidemii. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o:
Komentarze (244)
Rząd sypie obietnicami w związku z CPK. Kolej szybkich prędkości, połączenie 1200 miast, 15 min. do W-wy
Zaloguj się
 • pan.szklanka

  Oceniono 62 razy 56

  Ekipa, która nie potrafiła wylądować samolotem, której w przejętych stadninach konie pozdychały z powodu suszy będzie pod przewodnictwem dewelopera - amatora nagranego przez własną rodzinę realizować inwestycję za 75 miliardów.
  Proszę wybaczyć mój sceptycyzm.

 • wmr2000

  Oceniono 38 razy 32

  Linia kolejowa Kraków-Katowice jest remontowana 10-ty rok. I końca nie widać. A to tylko 60 km.

 • sztucznypolak

  Oceniono 33 razy 27

  Czyli juz odbudowalismy siec polaczen PKSu i zabralismy sie za kolejne wiekopomne dzielo.

 • za_miske_ryzu

  Oceniono 26 razy 20

  Tymczasem Airbus zakończył produkcję A380 z uwagi na to, że podróżni zamiast przesiadek między wielkimi hubami wolą bezpośrednie loty z najbliższego lotniska.
  Tymczasem LOT czarteruje samoloty od tanich linii litewskich, w których byli ministrowie muszą siedzieć po turecku, bo dumnie przyprowadzone do Polski (w asyście F16) B737 MAX stoją od kilku tygodni uziemione w hangarze.
  Tymczasem podróż pociągiem z Warszawy do Poznania od kilku już lat trwa pomiędzy 3:30 i 5:00 godzin.
  Tymczasem tabor PKP, w szczególności ten zakupiony od państwowej już PESy, powoli zaczyna się rozpadać.
  Ale pomarzyć zawsze jest super...

 • flemming

  Oceniono 22 razy 18

  Przed wyborami kacze gumno ogłosi, że zbuduje ekspresową linie do Nieba dla prawdziwych Polaków - patriotów, katolików, zwolenników PiS. Bójcie się bać co to będzie.

 • kataryniarski

  Oceniono 25 razy 17

  Kolejne brednie Morawieckiego, jak jego już dawno zapomniana piątka, czy samochody elektryczne! :D

 • van_norden

  Oceniono 17 razy 15

  W Polsce potrzebna jest sprawna kolej aglomeracyjna, żeby ludzie mogli szybko dojechać do najbliższego miasta do pracy, do szkoły. A nie CPK, KDP, HGW, z którego skorzystają średnio raz na 2 lata

 • komentarz.24

  Oceniono 13 razy 13

  Na mapie Polski nie można znaleźć 1200 miast, gdyż po prostu tyle ich nie ma.
  Wg dokumentu "Miasta w liczbach 2016", opublikowanego przez GUS w dniu 15.06.2018, status miejski miało tylko 919 miejscowości.
  Dowartościowanie mieszkańców trzystu wsi prawami miejskimi jest oczywiście możliwe w ciągu jednego, nocnego posiedzenia, ale jak na razie, to posiedzenie jeszcze się nie odbyło. O drobiazgu, jakim byłaby konieczność budowy obiecanego dla nich połączenia kolejowego nie wspomnę.
  Sądząc z trwających od kilkunastu lat nieudanych próbach przywrócenia zlikwidowanych połączeń kolejowych wokół Wrocławia, jest to obietnica ad calendas graecas.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX