Rząd składa pocałunek śmierci energetyce. Zamrożenie cen prądu wywołało chaos

"Zamrożenie cen prądu" miało pomóc przemysłowi zachować rentowność, a spółkom energetycznym utrzymać klientów. Jednak chaos prawny i niepewność co do cen skłaniają coraz więcej odbiorców do inwestowania we własną produkcję. Firmy energetyczne tracą rynek i pieniądze.

Przemysł i wielu mniejszych odbiorców straciło zaufanie do rynku energetycznego. Wzrost cen, następnie chaotyczne próby ich "zamrożenia", a w końcu ogromna niepewność co do realizacji ustawy prądowej choćby w tym roku, a tym bardziej przyszłorocznych stawek, skłaniają coraz więcej odbiorców do produkcji energii na własną rękę.

-  W przemyśle widać ogromne zainteresowanie produkcją energii na własne potrzeby. Zwłaszcza w kogeneracji gazowej i przede wszystkim tam, gdzie potrzebna jest jednocześnie para technologiczna, jak np. w zakładach chemicznych czy hutach. Przemysł chce ograniczyć ryzyko zmian cen energii elektrycznej, a przy okazji zwiększyć niezawodność zasilania - tłumaczył w rozmowie z WysokieNapiecie.pl już jesienią Grzegorz Należyty, członek zarządu Siemens Polska.

Przemysł idzie na swoje

W lutym 2019 roku elektrownie przemysłowe odpowiadały już za 8,3 proc. krajowej produkcji energii elektrycznej, w stosunku do 7,7 proc. w takim samym miesiącu rok wcześniej i zaledwie 4,1 proc. w lutym 2009 roku - wynika z danych Agencji Rynku Energii przeanalizowanych przez portal WysokieNapiecie.pl. W całym 2018 roku przemysł odpowiadał za aż 8,4 proc. krajowej generacji - najwięcej po 1989 roku.

Teoretycznie przemysł wciąż zaspokaja niedużą część swojego zapotrzebowania. Jednak każdy procent utraty tego rynku jest szczególnie dotkliwy dla największych koncernów energetycznych, bo fabryki są bardzo dobrym klientem - ich zapotrzebowanie na moc jest stabilne przez całą dobę. Przemysł dostarcza więc równomierne przychody elektrowniom węglowym i właścicielom sieci elektroenergetycznych. Najszybciej też jest w stanie odejść, bo inwestycje we własną produkcję, jak np. dwa duże bloki gazowe Orlenu we Włocławku i Płocku, najłatwiej sfinansować mając jednocześnie zapotrzebowanie na ciepło, będące odpadem z produkcji energii elektrycznej.

Ceny energii w EuropieCeny energii w Europie WysokieNapiecie.pl

Spirala śmierci dla energetyki

Gdy zakłady przemysłowe wybierają produkcję energii na własną rękę (choćby częściowo), elektrownie zawodowe muszą ograniczać produkcję (zwłaszcza w nocy), a firmy sieciowe podnosić stawki za swoje usługi, aby pokryć koszty. Gdy ich taryfy rosną, coraz większej liczbie klientów opłaca się ograniczanie poboru energii z ogólnokrajowego systemu i stawki sieciowe znów muszą rosnąć, a to skłania do przechodzenia na własną produkcję kolejnych odbiorców. W ten sposób rozpoczyna się spirala śmierci dla tradycyjnej energetyki, której energetycy coraz bardziej się obawiają.

Jak rząd przyczynia się do nakręcania spirali? Kto i jak zamierza produkować swoją energię? Ile pieniędzy straciły największe koncerny? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

WysokieNapiecie.pl

Działajmy razem na rzecz ochrony klimatu. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o:
Komentarze (89)
Rząd składa pocałunek śmierci energetyce
Zaloguj się
 • za_miske_ryzu

  Oceniono 60 razy 52

  Spokojnie, jakby co, to klepnie sie ustawę zezwalającą na własną produkcję energii jedynie Kościołowi Katolickiemu i sprawa będzie załatwiona tak jak stadnina w Janowie Podlaskim.

 • falbor

  Oceniono 51 razy 47

  Wymiar sprawiedliwości, obronność, polityka zagraniczna, edukacja, administracja publiczna, służba zdrowia, ochrona środowiska, teraz energetyka...
  Niewiele pozostało kluczowych sfer funkcjonowania państwa, w których ta władza nie wywołała jeszcze chaosu :(

 • test1410

  Oceniono 39 razy 35

  hasło brzmi po nas choćby potop - i trzeba przyznać, dobrze je realizują
  obiecują przed wyborami kiełbasę wyborczą nie patrząc na jej długoterminowe skutki

 • optymistaa43

  Oceniono 34 razy 30

  I tak PiS zalatwia kolejna galaz przemyslu.

 • perkis1234

  Oceniono 23 razy 23

  Jak mamy doganiać Niemcy, skoro ceny energii w hurcie są niemal 40% (!!!) wyższe w Polsce (ok. 50 euro vs ok. 70 euro)? I to nominalnie. Przecież to jest przepaść. Cena energii ma bardzo duży udział w ogólnej strukturze kosztów przedsiębiorstwa, w szczególności w przemyśle.

  Ta różnica jest oszczędnością, która podnosi zyski i możliwości inwestycyjne niemieckich przedsiębiorstw lub może stanowić tą część zasobów, którą niemieckie firmy mogą przeznaczać na wyższe płace pracowników.

 • jakub13579

  Oceniono 23 razy 19

  Zamrożenie cen energii wywołało chaos ?
  To nic nie szkodzi . Chaos mamy już w tylu dziedzinach gospodarki i życia publicznego, że jedna dziedzina więcej czy mniej jest bez znaczenia.
  Nie wierzycie ? To zapytajcie premiera matołusza. On na pewno na tym się zna.

 • za_miske_ryzu

  Oceniono 23 razy 17

  Rząd, aby chronić kierowców przed podwyżkami cen energii elektrycznej ogłosił właśnie, że każde z miliona aut elektrycznych, obiecanych przez premiera Morawieckiego, będzie wyposażone we własny dieslowski agregat prądotwórczy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX