Wynajem mieszkań, jaki podatek do zapłacenia? Ministerstwo Finansów obiecuje nowe regulacje

Ministerstwo Finansów szykuje nowe przepisy, które powinny ostatecznie rozstrzygnąć podatkowe wątpliwości osób, których źródłem dochodu jest wynajem mieszkań - pisze "Rzeczpospolita". Dzisiaj fiskus na sprawę patrzy w różny sposób - jedni płacą wyższe podatki, inni mniejsze.

Wynajem mieszkań może dziś być ryzykowny, bo poszczególne urzędy skarbowe różnie podchodzą do rozliczania przychodów uzyskiwanych z tego tytułu. Jak czytamy w "Rzeczpospolitej", Ministerstwo Finansów chce wprowadzić regulacje, które rozstrzygną wszelkie wątpliwości co do tego, kiedy wynajem jest działalnością gospodarczą. I jakie w związku z tym trzeba płacić podatki.

Prace, które toczą się w resorcie finansów, mają realizować trzy zasady: prostotę, przejrzystość i przyjazność podatnikowi. Możliwe więc, że fiskus nie będzie uzależniał sposobu rozliczenia zysków z wynajmu nieruchomości od liczby lokali ani okresu, na które właściciel je wynajmuje. 

Łatwo wpaść w "działalność"

Osoby, które wynajmują mieszkanie, przy rozliczeniu najczęściej wybierają ryczałt. Ryzykują jednak, że urząd skarbowy uzna wynajem za działalność gospodarczą. Jej definicja jest bowiem dość nieprecyzyjna. Przepisy mówią, że chodzi o działanie zorganizowane, powtarzalne, realizowane w sposób ciągły, prowadzone we własnym imieniu i nastawione na zysk. Trudno jednak uznać, że osoba, która ma regularny etat, a wynajmowanie swojego mieszkania powierza agencji nieruchomości, jest przedsiębiorcą. Tego typu interpretacje skarbówki się jednak zdarzają. Z drugiej strony o regulację przepisów wnioskują firmy zajmujące się turystyką. Konkurują bowiem z osobami, które - szczególnie w rejonach atrakcyjnych podczas wakacji - wynajmują swoje mieszkania twierdząc, że działalności nie prowadzą. 

Czytaj też: Wynajmować czy kupić mieszkanie? Szczególnie w Katowicach i Łodzi różnice są olbrzymie

Wynajem krótkoterminowy opłacalny

Eksperci związani z branżą oceniają, że od 40 do 60 proc. mieszkań sprzedanych w zeszłym roku zostało wynajętych. Wiadomo też, że wynajem krótkoterminowy, dla turystów, przynosi nawet dwa razy wyższe dochody niż wynajem na dłużej. I nie chodzi tu wyłącznie o turystów nad morzem czy w górach. Pokoje są szczególnie poszukiwane w centrach dużych miast. Dobrze wyposażony i skomunikowany lokal może osiągnąć cenę nawet kilkuset złotych za dobę. 

Działajmy razem na rzecz zapobiegania plastikowej epidemii. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o:
Komentarze (13)
Wynajem mieszkań mniej ryzykowny. Ministerstwo Finansów obiecuje jasne podatki
Zaloguj się
 • ar.co

  Oceniono 13 razy 11

  "Dzisiaj fiskus na sprawę patrzy w różny sposób - jedni płacą wyższe podatki, inni mniejsze."
  No to jak jak zajmie się tym Ministerstwo Finansów, to wszyscy będą płacili wyższe.

 • jtby

  Oceniono 8 razy 8

  "trzy zasady: prostotę, przejrzystość i przyjazność podatnikowi" Aż strach się bać. Jeżeli rząd chce coś uprosić i jasno zdefiniować, to z reguły wychodzi z tego taki pasztet, że księgowi musieliby nic nie robić tylko uczyć się i szkolić z tego co poeta miał na myśli.

 • twojeprawda

  Oceniono 7 razy 3

  tu nie chodzi o podatki, a to że nie można pozbyć się osoby nie płacącej ze swojej własności. Ostatnia nowelizacja, że odszkodowanie nie od gminy tylko od pasożyta to już w ogóle kuriozum.

 • pogromca_mrowek

  Oceniono 5 razy 3

  Ministerstwo Finansów wprowadzi równy, sprawiedliwy 100% podatek i wszyscy odetchną z ulgą.
  ps. Wynajem już nie jest absolutnie bezpieczny - 21 kwietnia weszła w życie nowelizacja ustawy o ochronie praw lokatorów - jedna z najważniejszych zmian to taka że nie będzie teraz żadnych możliwości eksmisji a dodatkowo roszczenia z tytułu bezumownego zajmowania lokalu można będzie skierować wyłącznie do osoby zajmującej lokal (do tej pory po spełnieniu określonych procedur można było rościć do gminy - teraz nie więc gmina nie będzie miała już żadnego interesu by zapewnić/wskazać lokal socjalny/komunalny)

 • twzelnik

  Oceniono 1 raz 1

  BREDNIE!
  Głównym czynnikiem zniechęcającym do wynajmu (legalnego) jest trudność legalnego pozbycia się niepłacącego lokatora. Podatki to sprawa drugorzędna.

  Z drugiej strony to żałosne, że tak wyszukany i skomplikowany przypadek jak wynajem mieszkania jest nie do ogarnięcia przez skarbówkę.

 • igorgab

  0

  Co oni wymyślają znowu. Nie ogarniam tych spraw. Mam jedno mieszkanie na Mokotowie w Warszawie, którym się zajmuje firma Immo4Rent.pI i mogę spać spokojnie, bo oni się wszystkim zajmują.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX