NASA ujawniła wyniki śledztwa i zagadkę dwóch nieudanych misji. Testy materiałów do produkcji rakiet sfałszowane

NASA ujawniła wyniki śledztwa dotyczącego dwóch nieudanych misji satelitarnych. Wnioski są niepokojące: prywatna firma fałszowała wyniki testów aluminium, wykorzystywanego do budowy rakiet kosmicznych. Oszukańczy proceder miał trwać przez prawie dwie dekady.

Śledczy z NASA ustalili techniczną przyczynę niepowodzeń dwóch misji, w których rakieta Taurus XL miała wynieść w kosmos dwa satelity. Chodzi o starty z lat 2009 i 2011, miały one wspomóc badania nad zmianami klimatycznymi.

Nieudane misje NASA, problem z owiewką rakiety

W pierwszej z misji pod nazwą Orbiting Carbon Observatory (OCO), naukowcy chcieli precyzyjnie mierzyć poziom dwutlenku węgla w atmosferze. W trakcie drugiej z nich - Glory - miały być zbierane dane na temat różnych właściwości (fizycznych, chemicznych, czasowych) aerozoli.

Obie misje zakończyły się niepowodzeniem. Tak naprawdę wcale się nie rozpoczęły, bo po starcie rakiety chroniące ładunek osłony nie otwierały się w pełni, w związku z czym satelity nie mogły być uwolnione w przestrzeń kosmiczną.

NASA przez wiele lat badała przyczyny tych problemów. Teraz okazało się, że ich źródłem jest dostawca metali wykorzystywanych do budowania części rakiet, w tym przypadku wspomnianej owiewki.

Czytaj też: Poważna awaria zasilania na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. SpaceX opóźni dostawę zapasów

Prawie dwie dekady oszustwa

Aluminium do budowy rakiety Taurus XL pochodziło od prywatnej firmy Sapa Profiles (SPI). Z dochodzenia NASA wynika, że przez 19 lat (od 1996 do 2015 roku) fałszowała ona certyfikaty profili aluminiowych dostarczanych do setek klientów. Wśród nich znalazł się producent rakiet Taurus, Orbital Sciences Corporation. Według Agencji, Sapa zmieniła wyniki testów i dostarczyła sfałszowane certyfikaty profili aluminiowych wykorzystywanych w budowie systemu separacji ładunku rakiety.

NASA w komunikacie podkreśla, że nie jest w stanie testować samodzielnie wszystkich komponentów, dlatego polega na rzetelności poddostawców - i za nią odpowiednio płaci.

- Kiedy wyniki testów są zmieniane a certyfikaty fałszowane, misje się nie udają. W naszym przypadku, nieudane misje OCO i Glory z rakietą Taurus XLs spowodowały straty w wysokości ponad 700 milionów dolarów i kosztowały lata pracy naukowej ludzi - powiedział Jim Norman, dyrektor ds. obsługi startów w głównej siedzibie NASA w Waszyngtonie.

Amerykańska agencja kosmiczna zdecydowała o zawieszeniu firmy w startach po kontrakty. W międzyczasie Sapa Profiles zmieniła nazwę na Hydro Extrusion Portland i także ten podmiot jest wykluczony z możliwości udziału w jakichkolwiek przetargach rządu federalnego USA. Dzięki działaniom NASA w sprawę zaangażował się też amerykański Departament Sprawiedliwości. Firmie SPI postawiono zarzuty kryminalne, pojawiły się też domniemane roszczenia cywilne. Ostatecznie SPI zgodziła się zapłacić 46 mln dolarów rządowi USA oraz innym klientom komercyjnym.

Działajmy z Greenpeace na rzecz ochrony oceanów i ich mieszkańców. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o:
Komentarze (50)
NASA rozgryzła zagadkę dwóch nieudanych misji. Sfałszowane testy materiałów do produkcji rakiet
Zaloguj się
 • brutalnaprawda

  Oceniono 24 razy 20

  To przecież ci sami co wydawali opinie dla "komiski smoleńskiej"..

 • dupajasi0

  Oceniono 12 razy 12

  Przez nich straty wyniosły 700 milionów ale łaskawcy zgodzili się na zapłatę 46 milionów w ramach odszkodowania? Chyba powinni oddać do 7 stów baniek i jeszcze dopłacić te 46. ;-)

 • kingstonny

  Oceniono 14 razy 10

  Tresc wielu komentarzy wrecz przeraza. Z takimi pogladami trzeci swiat dla Polski stoi otworem. Nic w tym dziwnego ze Jarek ma tylu poddanych. O Ameryce zielonego pojecia nie macie. Nawet ci co byli czy tez sa w Ameryce od wielu lat, ale nie potrafia pozadnie mowic lokalnym jezykiem.
  Stuknij sie w lepek jeden z drugim !! Czy Dunczyk lub Holender ma taki sam poglad na Ameryke jak ty? Czy dla nich takze Ameryka to barachlo?

 • flying_ben

  Oceniono 8 razy 8

  "spowodowały straty w wysokości ponad 700 milionów dolarów"
  "Ostatecznie SPI zgodziła się zapłacić 46 mln dolarów"
  I jak tu Panie premierze rzetelnym być?

 • kingstonny

  Oceniono 8 razy 4

  Jakto, zamiast napisac o "pewnej" kompanii NASA podaje pelna nazwe oszustow. A gdzie ochrona danych? Jak mozna niszczyc dobre imie? Co teraz bedzie z pracownikami tej kompanii? Ach ta Ameryka, dziki i okrutny kraj. Niech se te wizy w rulonik zwina i wsadza wiemy gdzie.

 • czegotychcesz

  Oceniono 1 raz 1

  Czyżby same ruskie trolle się tu uaktywniły ????

 • www.chinskibiznes.com

  0

  sfałszowane

 • agnrodis

  Oceniono 36 razy 0

  Juz dawno pisalem, ze gospodarka amerykanska oparata jest na oszustwach. Sprywatyzowali juz prawie wszystko, kontroli rzadowych w ogole nie ma (w rzadzie sa ludzie z korporacji), firmy "kontroluja" sie same, wiec co sie dziwic, ze oszustwa sa na porzadku dziennym. Wystarczy spojrzec sie na Trumpa, to super oszust i kretacz. Bohaterem dla amerykanow jest ten, kto ma szmal, niewazne, ze wzbogacil sie poprzez oszustwa i wykorzystywanie ludzi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX