Na Białoruś dotarła czysta ropa z Rosji

Na Białoruś dotarła rurociągiem "Przyjaźń" czysta ropa z Rosji- poinformowała tamtejsza państwowa spółka Belneftekhim. Na razie nie podano bliższych szczegółów. 

W kwietniu Polska, Niemcy, Ukraina, Słowacja i inne kraje wstrzymały import ropy naftowej  z Rosji po tym, jak stwierdzono, że jest ona zanieczyszczona. Mogła ona spowodować awarie urządzeń rafineryjnych. 

19 kwietnia Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych PERN S.A - operator polskiego odcinka rurociągu Przyjaźń - otrzymał informację od białoruskiej firmy Gomeltransneft o zwiększeniu stężeń chlorków organicznych w ropie, dostarczanej na Białoruś z Rosji. Przekroczenie norm wystąpiło również w przypadku ropy transportowanej do Polski.

W celu ochrony polskiego systemu przesyłowego i instalacji rafineryjnych, 25 kwietnia Ministerstwo Energii zdecydowało o wstrzymaniu odbioru zanieczyszczonej ropy w Adamowie na granicy polsko-białoruskiej dostarczanej rurociągiem Przyjaźń. 

Informowano wówczas, że mimo wstrzymania odbioru rosyjskiej ropy, zaopatrzenie polskiego rynku w paliwa zostanie zapewnione dzięki użyciu zapasów surowca. W przypadku przedłużającego się wstrzymania dostaw, ropa dla polskich rafinerii miała być sprowadzona drogą morską przez Naftoport w Gdańsku

Czytaj więcej na ten temat: Ropa naftowa z Rosji mogła zostać zanieczyszczona celowo. Władimir Putin żąda wyjaśnień

Uwolnienie rezerw strategicznych ropy naftowej

Ministerstwo Energii zadecydowało w ostatnich dniach o uwolnieniu z rezerw strategicznych 800 tysięcy ton ropy naftowej. Rzeczniczka ministerstwa Joanna Borecka-Hajduk potwierdziła, że 26 kwietnia uruchomiona została rezerwa w wysokości 500 tysięcy ton, a cztery dni później - w wysokości 300 tysięcy ton.

Uwolnienie rezerw miało zapewnić ciągłość przerobu i zaopatrzenia polskiego rynku w paliwa do czasu wyjaśnienia przyczyn awarii i oczyszczenia systemu przesyłowego w naszym kraju. 

Rosyjski operator ropociągów "Transnieft" sprawę zanieczyszczenia ropy skierował do prokuratury i Federalnej Służby Bezpieczeństwa. 

Więcej o:
Komentarze (27)
Na Białoruś dotarła czysta ropa z Rosji
Zaloguj się
 • 1111pln

  Oceniono 5 razy 3

  Poraz pierwszy PERN poinformował o chlorkach w ropie już w piątek. Do środy wpłynęło do Polski ok. 1 mln ton zanieczyszczonej ropy. Spieszyli się prawie jak ze schwytaniem Falenty...

  《Orlen broni Rosji?
  Orlen w dziwny sposób zareagował na zanieczyszczenie ropy z Rosji.

  We wtorek Orlen informował „Wyborczą”, że został poinformowany przez PERN o zanieczyszczeniu surowca, ale czeka na pełny raport w tej sprawie. Jeszcze w środę – kilka godzin przed wstrzymaniem importu rosyjskiej ropy – prezes Orlenu Daniel Obajtek zapewniał publicznie, iż „w dniu dzisiejszym PKN Orlen nie odnotował żadnego pogorszenia się jakości ropy [z Rosji]”.

  Także w czwartek rano podczas telekonferencji z analitykami przedstawiciel Orlenu stwierdził: – Otrzymaliśmy informację z Białorusi, że jakość ropy naftowej zaczęła się znacząco poprawiać.

  Wkrótce potem w kolejnej wersji komunikatu po wstrzymaniu dostaw ropy z Rosji Orlen usunął informację o zawieszeniu kontraktów z rosyjskimi koncernami Rosnieft i Tatnieft.》

 • salsolo.4

  Oceniono 2 razy 2

  Jakieś cienkie te zapasy, bo wczoraj na dwóch stacjach Orlenu nie było już benzyny 95, tylko 98 o 25 groszy droższa.

 • kaktus-2

  Oceniono 2 razy 2

  czystej ropy im się zachciewa...rasiści od ropy... :)

 • dublet

  Oceniono 10 razy 2

  Za PO Ruskie nawet nie próbowały wciskać nam kitu! PiSiorom kacapy pompują radioaktywną ropę, wszystkie ropociągi są zakażone! No, ale to przecież swoi swoim to robią...

 • fagusp

  Oceniono 1 raz 1

  Ktoś wie, co się stanie z zanieczyszczoną ropą? Bo zlanie do wiaderka żeby się odstała to chyba nie wchodzi w rachubę przy takiej ilości.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 2 razy 0

  Nieprawda!

 • togo13

  Oceniono 9 razy -1

  Oj biedne będą silniki naszych samochodów. A po skończonej rezerwie ropa po 7 zł.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX