Rosyjska kontrola internetu. Użytkownicy komunikatorów ze specjalnym numerem identyfikacyjnym

Od niedzieli w Rosji użytkownicy komunikatorów internetowych będą mieli swój personalny numer identyfikacyjny. Zgodnie z rozporządzeniem premiera Dmitrija Miedwiediewa, operatorzy będą określać tożsamość użytkownika na podstawie numeru telefonu komórkowego.

Zdaniem obrońców praw człowieka i opozycji, to kolejny krok władz do uzyskania kontroli nad internetem. Od ubiegłego roku obowiązuje w Rosji pakiet ustaw na podstawie, których wszystkie wiadomości tekstowe, wideo i dźwiękowe są rejestrowane przez operatorów i przechowywane na specjalnych serwerach. Dostęp do tych danych mają funkcjonariusze służb specjalnych.

Od niedzieli internauci będą identyfikowani na podstawie numerów telefonów i kodu cyfrowego, który nadadzą im operatorzy. Według agencji TASS, operatorzy telefonii komórkowej są przygotowani technicznie do spełnienia warunków rozporządzenia. Natomiast operatorzy komunikatorów, jak podała agencja „nie wyrażają zainteresowania taką współpracą”.

Rosja chce mieć własny intenet

Przypomnijmy, że pod koniec kwietnia rosyjska Duma przyjęła nowe prawo pozwalające w dużo większym stopniu niż wcześniej wpływać odpowiednim organom państwa na ruch pomiędzy Runetem, rosyjską częścią internetu, a jego pozostałą globalną częścią.

Na mocy ustawy powstanie też specjalne rządowe centrum monitoringu, które będzie zarządzać internetem w sytuacjach krytycznych oraz rejestr, punktów wymiany ruchu internetowego między rosyjską siecią a globalnym internetem. Cały ruch internetowy będzie przechodził tylko przez punkty, które znajdą się w rejestrze, a by się w nim znaleźć, punkty będą musiały spełniać kryteria Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB).

Nowa regulacja współgra też z uchwalonymi niedawno przepisami, które pozwalają zamknąć do więzienia na 15 dni osobę, która w internecie wyrażała się z „rażącym brakiem szacunku” o władzy w Rosji i jej społeczeństwie.

Więcej o:
Komentarze (60)
Rosyjska kontrola internetu. Użytkownicy komunikatorów ze specjalnym numerem identyfikacyjnym
Zaloguj się
 • jacekczewa

  Oceniono 39 razy 29

  jeszcze chwila o szeregowy poseł kierujący upadkiem naszego kraju też to wprowadzi....

 • marcin.rudzinski

  Oceniono 30 razy 22

  PIS byłoby zachwycone! „Z rażącym brakiem szacunku o władzy w Polsce...”

 • news101

  Oceniono 24 razy 18

  No to ruskie trolle popierające satrapę putina mogą byc teraz z siebie dumne. Dzielnie walczycie o swojego idola to macie.

 • jtby

  Oceniono 11 razy 9

  Jestem pewien, że nagrywanie rozmów i wiadomości i SMS jest już w Polsce od czasu, kiedy pisdolce wprowadziły przepisy inwigilacyjne pod pretekstem walki z terroryzmem. Reszta przed nami, jeżeli wygrają wybory. Nalezę do tych nielicznych, którzy wiedzą jak nie dać się permementnie inwigilować, chociaż na razie nie mam potrzeby wykorzystywać swojej wiedzy. Jak tow. Mały pójdzie śladem swojego mentalnego kolegi Putina, to najwyżej zarobię.

 • 11danek

  Oceniono 15 razy 9

  Mają to na co zasłużyli, a będzie jeszcze gorzej. Jeśli Rosjanie chcą być narodem niewolników akceptując takich satrapów jak Putin to ich sprawa. Cała ich historia to zgoda na rządy tyranów i radość z miski kartofli i dwóch butelek wódki. W sumie można by powiedzieć, ich sprawa, i przejść nad tym do porządku dziennego. Co nam ludziom zachodu do gnoju w którym żyją Rosjanie, pracujmy nad własnym szczęściem, budujmy wolność i demokracje. Niestety Rosja próbuje przy każdej okazji narzucić nam swoje standardy, korupcję, nieposzanowanie prawa, mentalność ulicznego żula. Nie wolno na ta pozwolić.

 • acototak

  Oceniono 8 razy 8

  Wzór dla pisoruskich

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 12 razy 8

  Sądy, sędziowie należą do władzy. Od kogo ma się tu uczyć prezes aby wiedzieć o każdym który coś o nim pisze....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX