Wojna handlowa USA i Chin trwa. Donald Trump zapowiada podniesienie ceł na import towarów

Donald Trump zapowiedział podniesienie z 10 do 25 proc. stawek celnych na import towarów z Chin o wartości 200 miliardów dolarów. Amerykański prezydent poinformował o tym na kilka dni przez koleją turą negocjacji handlowych pomiędzy Waszyngtonem a Pekinem.

10 miesięcy temu Donald Trump wprowadził 25-procentowe cła na import z Chin o wartości 50 mld dolarów rocznie. Kolejne 200 miliardów importu objął stawką w wysokości 10 procent, ale ostrzegł, że jeśli nie uzyska ze strony Chin ustępstw handlowych, to ją podniesie.

Na trzy dni przed kolejną rundą negocjacji z Pekinem prezydent Stanów Zjednoczonych zapowiedział, że od piątku podnosi stawkę celną z 10 do 25 procent. Zagroził też wprowadzeniem podobnej stawki na resztę amerykańskiego importu z Chin o wartości 325 miliardów dolarów. 

Donald Trump nie krył, że groźba podniesienia stawek celnych ma zmusić chińskie władze do ustępstw „Rozmowy na temat renegocjacji porozumienia handlowego z Chinami trwają, ale idą zbyt wolno” - podkreślił amerykański przywódca.

Donald Trump stwierdził, że wprowadzone przez niego cła ochronne nie tylko nie szkodzą amerykańskiej gospodarce, ale przyczyniają się do jej szybkiego wzrostu. Strona chińska jak dotąd nie skomentowała zapowiedzi prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Działajmy z Greenpeace na rzecz ochrony oceanów i ich mieszkańców. Chcesz pomóc? Wpłać datek >>

embed
Więcej o:
Komentarze (33)
Wojna handlowa USA i Chin trwa. Trump zapowiada podniesienie ceł
Zaloguj się
 • baby1

  Oceniono 23 razy 3

  Czy o to chodzi w tym wolnym handlu, który tak nam USA kiedyś reklamowały?

 • soap2

  Oceniono 1 raz 1

  Zawsze koszulki można szyć w Polsce!! Zapraszamy!!

 • lech123

  0

  Chiny są bezkonkurencyjne cenowo, a ceny nie są zaniżone skoro tak prężnie się rozwijają. To nie dumping.
  Co jest tajemnicą ich cen nie do przebicia?

 • prokuraturarejonowa

  0

  Oj przydałby się jeszcze jakieś naciski na EU, a zwłaszcza na Niemcy, na wprowadzenie analogicznych ceł przez EU.

 • farcry3

  Oceniono 9 razy -1

  10-15 lat temu te cła może by zadziałały. Dziś już mleko się rozlało. Chiny są samowystarczalne i teraz na wojnie handlowej więcej stracą USA niż Chiny. Ich gospodarka już się przestawiła na popyt wewnętrzny.

 • wesslingharald

  Oceniono 24 razy -2

  Cła na chińskie towary wzmacniają amerykański przemysł i chronią amerykańskie miejsca pracy. Podatki od firm w USA obniżono. Bezrobocie jest najmniejsze od 1969 r. Dlaczego? Bo Trump jest prezydentem USA, a nie Chin, Korei, Meksyku, Rosji czy Europy.

 • j_p_salomonczyk

  Oceniono 20 razy -2

  Ceny w USA wzrosną to i nawet największe durnie głosujące na Trumpa zaczną łapać się za kieszeń.
  A Chiny już szukają innych rynków zbytu. Cała Afryka stoi przed nimi otworem. Ameryka za moment stwierdzi, że to naczynie w którym została z zanurzoną łapą to jest nocnik.

 • szmondak

  Oceniono 14 razy -2

  Tak, to oznacza koniec tego komunistycznego państewka. Nie ma demokracji, nie ma rynku, są kłopoty.

 • mazzini890

  Oceniono 8 razy -2

  Ok, a dalszy program? Nie zmusi ich Pan do przyjęcia amerykańskiego modelu. Trzeba tworzyć nowy plan Marshalla dla Zachodu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX