Emerytura Plus. "Trzynastkę" w jednej sytuacji trzeba będzie zwrócić

Kluczowym dla wypłaty tzw. "trzynastki" jest to, czy ktoś miał prawo do emerytury lub renty na dzień 30 kwietnia 2019 r. Jeśli tego dnia prawo do świadczenia było zawieszone, "trzynastki" się nie dostanie, a w niektórych przypadkach możliwe, że trzeba będzie środki zwrócić.

Zgodnie z prawem, osoby otrzymujące renty zdrowotne albo wcześniejsze emerytury mogą dorabiać do świadczenia wyłącznie do określonego limitu. Od marca br. ta granica wynosi 6322,90 zł - przychody miesięczne (brutto) powyżej tej kwoty oznaczają zawieszenie świadczenia (z kolei dochody powyżej 3404,70 zł wpływają na zmniejszenie kwoty emerytury/renty). Ta kwota zmienia się co kwartał.

Tymczasem "trzynastki" w wysokości 1100 zł brutto (czyli zwykle 888 zł netto) w ramach programu Emerytura Plus należą się - zgodnie z ustawą - osobom, które w dniu 30 kwietnia 2019 r. miały prawo do emerytury lub renty. Jeśli więc czyjeś prawo do świadczenia na koniec kwietnia było zawieszone, "trzynastki" nie zobaczy. 

W najbardziej pechowej sytuacji może się nawet zdarzyć, że "trzynastka" już do kogoś popłynęła (pierwsze świadczenia były wypłacane w ostatnich dniach kwietnia), po czym prawo do emerytury zostało zawieszone ze względu na przekroczony limit w dorabianiu. Wówczas pieniądze trzeba będzie oddać. W ustawie jest to nazwane "ponownym ustaleniem" prawa do "trzynastki". O takim ryzyku pisze m.in. "Super Express".

.. .

ZUS na co dzień weryfikuje limity na podstawie wpływających do niego składek na ubezpieczenie społeczne. Świadczeniobiorcy na początku roku deklarują też, ile planują w danym roku zarobić. Najpóźniej to, czy limity zarobków zostały przekroczone, okaże się na początku przyszłego roku, gdy trzeba ZUS-owi pokazać, ile się dokładnie dorobiło w zeszłym roku. Następuje rozliczenie świadczenia, które czasem może skończyć się koniecznością zwrotu części pobranych pieniędzy.

Żadne limity w dorabianiu nie dotyczą osób, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny (60 lat dla kobiet, 65 dla mężczyzn). Zawiesić prawa do emerytury czy renty ZUS nie może także osobom z emeryturą częściową czy rentą wojskową (w związku ze służbą wojskową) albo wojenną (w związku z pobytem w obozie).

Działajmy z Greenpeace na rzecz ochrony oceanów i ich mieszkańców. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o:
Komentarze (37)
Emerytura Plus. 'Trzynastkę' w jednej sytuacji trzeba będzie zwrócić
Zaloguj się
 • js08836

  Oceniono 47 razy 45

  Emeryci sami sobie zafundowali 13 -tkę. To pieniądze emerytów. które w perfidny sposób zaoszczędził rząd obniżając waloryzację w poprzednim i w tym roku. Przypisują sobie zasługi, ale to podłe oszustwo.

 • maciek7783

  Oceniono 44 razy 42

  Całe szczęście, że niegłosujący na PIS nie będą musieli zwracać "trzynastki" !!!!! (prezes jeszcze nie wykombinował jak płacić tylko za głosy poparcia, a wystarczyło ustawić skarbników pod lokalami wyborczymi i sprawdzać ZDJĘCIA list wyborczych na telefonach komórkowych, można by to nazwać skupem pamiątkowych zdjęć )

  Obiecuję zagłosować na PIS jesienią za "czternastkę" !!!!!

  Oczywiście NIE ZAGŁOSUJĘ na PIS, i na Boże Narodzenie zwrócę sie po "piętnastkę" do Grzxegorza i Roberta !!!!
  I BĘDĘ ZADOWOLONY nawet jak tej "piętnastki " nie dostanę !!!!!

  A JARKOWI życzę DUŻO ZDROWIA, żeby GNIŁ W PIERDLU JAK NAJDŁUZEJ !!!!!!!

 • just4f

  Oceniono 39 razy 37

  Zwrócić to trzeba będzie wszystko, co pis rozdaje. W wyższych podatkach, opłatach za media, wyższych cenach benzyny i ropy a także w podwyżkach cen w sklepach...

 • tonz2

  Oceniono 34 razy 32

  Mi też trzynastej emerytury nie dadzą, a jestem w okresie przedemerytalnym. Brakuje mi tylko 25 lat

 • threemen

  Oceniono 28 razy 28

  Trzynastka to by była, gdyby każdy dostał swoją emeryturę. A tak to zwykła kiełbasa wyborcza.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 24 razy 24

  Miał być podwyżki ponad trzy procent.
  Dali tylko ok. 2.8%.
  To co "zaoszczędzili" do końca tego roku podzielili równo i dali każdemu trzynastkę.
  Jak fajnie, jak fajnie!
  Ale, do kolejnej podwyżki kwota bazowa pozostanie na poziomie 2.8, a nie 3.2 %.
  I przez trzy miesiące przyszłego roku każdy dostanie te ok. pół procenta mniej.
  Patrzcie jak wyru..ali emerytów, a dzięki ich głosom rządzą.
  Taka Wolska!

 • jxl82

  Oceniono 18 razy 18

  "Trzynastkę w jednej sytuacji trzeba będzie zwrócić". W przypadku jej otrzymania ;-)

 • 12witia1

  Oceniono 14 razy 14

  Złodzieje - kradną jednym, by kupić głosy drugich. pis to żenada nie opartia.

 • wejsunek47

  Oceniono 10 razy 10

  wielka mi "13" ka.... wolałbym z 10% przeciętnej nagrody które sobie sami przyznają nadludzie z PIS...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX