Komentarze (312)
Suchoj Superjet 100. To miało być odrodzenie, a jest problem i katastrofy
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • twzelnik

  Oceniono 12 razy 4

  Sny o potędze...

 • xegar

  Oceniono 3 razy 3

  Samolot jest OK, w obu przypadkach był to błąd pilotów. W pierwszym przypadku rażące zaniedbanie klasy Smoleńsk, w drugim nieprawidłowe wykonanie lądowania awaryjnego.

  Samolot pasażerski nie jest konstrukcyjnie przewidziany do lądowania z pełnymi zbiornikami paliwa. Może to zrobić, ale wymaga to większej precyzji, dłuższej drogi hamowania, i mimo to może powodować uszkodzenia wymagające napraw. Do wykonywania takich manewrów piloci uczą się na pamięć list kontrolnych, a straż lotniskowa stoi w gotowości aby podjechać i schładzać hamulce. Jeśli to możliwe i jest czas, paliwo zostaje zrzucone albo wylatane. W tym przypadku mamy do czynienia z desperacko wykonanym lądowaniem, w wyniku którego nastąpiło złamanie podwozia i uszkodzenie zbiorników z paliwem.

  Znamienne jest to że Su-100 stosuje system Fly-by-wire, znany z tego że rozleniwia pilotów pozbawiając prawidłowych reakcji na sytuacje awaryjne.

 • kater-11

  Oceniono 2 razy 2

  Zapóźnienia technologiczne nie do nadrobienia przez następne 300 lat. Ludzi rosyjskich nie nauczy się prawidłowej obsługi , oni tego nie potrafią . To że latali w kosmos ? kto im w tym pomógł ? niemieccy naukowcy , a właściwie to naukowcy z całej europy. Sukcesy w kosmosie to nie zasługa Rosjan , ale ... Ukraińców i naukowców z całej europy i Rosjan tam nie było. Biura konstrukcyjne Rosjan ? oni zajmowali się kopiowaniem zagranicznych konstrukcji.
  Obecne katastrofy to ....niewykształcona załoga . Tak jest u nich ze wszystkimi pilotami ....jakoś to będzie ... . Kto chociaż raz leciał samolotem po byłej Rosji wie o czym mówię . Nawet najbardziej zacofany kraj na świecie jest lepiej od nich zorganizowany. Wszędobylska korupcja.

 • calidris

  Oceniono 2 razy 2

  ... piloci byli rozproszeni rozmową z VIP-ami stojącymi w kokpicie i zignorowali sygnały systemu TAWS, ostrzegającego przed kursem kolizyjnym z ziemią. Brzmi dziwnie znajomo.

 • wojtem

  Oceniono 2 razy 2

  Bez zmiany swojej mentalnosci Rosjanie nigdy nie beda w stanie sprzedac swoich samolotow. Jak dlugo nie zrozumieja co to znaczy serwis, tak dlugo nic nie sprzedadza w cywilizowanym swiecie

 • farcry3

  Oceniono 6 razy 2

  To jak z Boeningiem, też porażka nie wchodzi w grę, Czym sie różni CCCP od USA ? Tym czym PiS od PO...ta sama mentalność

 • leops

  Oceniono 2 razy 2

  Jak pisał Pilipiuk "technika rosyjska albo psuje się natychmiast, albo jest wieczna". Druga zasada tej techniki to: "gniotsa - nie łamiotsa". I wszystko....

 • taroudant

  Oceniono 24 razy 2

  Pro-rosyjskie komentarze pisowskich trolli nie pozostawiają wątpliwości, kto ich finansuje. Rosjanie nie mają wysokich technologii, ale potrafią wybrać swoich ludzi na najwyższe stanowiska - Trump i Kaczyński to pachołki Putina.

 • dvla

  Oceniono 18 razy 2

  Ten samolot powstał w współpracy z boeing. Na razie w wpadkach idą łeb w łeb z 737max

  Dlaczego Polski przewoźnik zamiast wspierać lokalny europejski rynek zamawia amerykańskie samoloty. Kto pamięta jak Henia Bochniarz zostala prezesem boeinga na europe wschodnią aby nam sprzedać nowe nie sprawdzone jeszcze 787. Zaraz po zakupie ją odowlali ale prowizji nie zabrali ;-)

 • zdzisiopierdzisio

  Oceniono 1 raz 1

  To tak jak Pesa u nas

 • shtalman

  Oceniono 1 raz 1

  Rosjanom jak i wolakom nie uda się stworzyć takiego przemysłu bo jest brak współpracy, oraz niemożliwe stworzenie systemu jakości na którym będzie można polegać, zaraz pojawi się korupcja i sprzedaż pd stołem

 • kot789

  Oceniono 1 raz 1

  Nie MC, a MS.

 • zbieg-z-ciemnogrodu

  Oceniono 7 razy 1

  ruscy sa 20 lat za zachodem jesli chodzi o technologie i 50 lat za zachodem jesli chodzi o bezpieczenstwo

 • damiann_38

  Oceniono 7 razy 1

  To się nigdy nie zmieni - katastrofa za katastrofą, ale za winnych uznaje się zawsze pilotów lub załogę (którzy nie żyją i nie mogą zaprotestować), ewentualnie jakiś spisek imperialistów. Bo rosyjska/radziecka technika nie może być zawodna.

 • 0roman0

  Oceniono 7 razy 1

  Co nie zmienia faktu że amerykanie wiedzieli że B 737 ma problem z elektroniką ale z chęci oszczędności nie wprowadzili zmian i tym samym doprowadzili do katastrofy w Etiopii (i wcześniejszych) gdzie zginęło ponad 150 osób. Czy Amerykanie są lepsi od Rosjan?

 • darek638

  Oceniono 7 razy 1

  Zaprojektować potrafią ale żeby samolot był bezpieczny
  nigdy się nie udaje.

 • 88rosomak

  Oceniono 5 razy 1

  Do wszystkich miłujących Rosję Panslawian - jeśli faktycznie tak lubicie wszystkich Słowian (do czego jak najbardziej macie prawo) - to już chociaż patriotycznie głoście poglądy stworzenia takiego państwa pod polskim, a nie rosyjskim władaniem...

 • alben albus

  Oceniono 11 razy 1

  Samoloty produkcji rosyjskiej to samoloty wysokiego ryzyka i nie latam na "trumnolotach" rosyjskich...

 • qawsedrftg

  Oceniono 7 razy 1

  Wprowadzenie komputerów spowodowało że piloci nie potrafią zrobić poprawnego podejścia bez ich pomocy, albo gdy działają one w trybie innym niż standardowy. Ostatnio to główna przyczyna katastrof. Rzadkością są częste w latach 60-tych pożary i eksplozje silników, albo problemy z nawigacją.

 • jeden-dwa-jeden

  Oceniono 13 razy 1

  niech już lepiej roSSjanie dalej konstruują linijki i cyrkle.
  to znacznie bezpieczniejsze dla potencjalnych odbiorców.

 • oko2009

  Oceniono 13 razy 1

  Niedawno zbudowali jakiś super nowoczesny czołg. Potem przed paradą na Placu Czerwonym musieli go pchać, bo od razu się zepsuł. Tak samo jest z samolotami.

 • rg142

  Oceniono 11 razy 1

  Prawdziwi Rosjanie, lepszy sort, będą teraz latać wyłącznie takimi samolotami, żeby zadać kłam obcej, wrogiej propagandzie

 • eurotram

  Oceniono 29 razy 1

  Chwileczkę,bo mam wrażenie że artykuł jest w pewien sposób ukierunkowany. Sprawdziłem dane i kilka rzeczy budzie u mnie wątpliwości. Po pierwsze, wyprodukowano 186 egzemplarzy (stan na kwiecień). Po drugie,przewozi 1% pasażerów;a nie wynika to czasem z tego,że ma praktycznie dwukrotnie mniejszą pojemność od A320 i lata głównie na liniach krajowych? Czy czasem (ze względów ekonomicznych) podróże zagraniczne nie stanowią znacznie większego procenta ogółu lotniczych podróży Rosjan? Ciekawe gdyby u nas sprawdzić jak to procentowo wygląda...
  I wreszcie ilość katastrof: dwie,poprzednia nie przed chwilą (jak awarie,co prawda mniej poważne, 737 MAX),ale 7 lat temu. Popatrzyłem na Airbusa A320: 30 lat produkcji (dla porównania: SSJ100 8 lat produkcji), liczba wypadków 41, w tym katastrof 23. Nie twierdzę,że rosyjski samolot to najlepsza konstrukcja na świecie,ale tekst napisany w takim tonie jakby miał bronić MAX-ów...

 • kaviar100

  Oceniono 23 razy 1

  RuSSek tylko rakiety potrafi budować coś co zabija. Na takie rzeczy nie ma kasy. Do dziś szczyt techniczny RaSSiji to Żyguli i Łada.

 • janscania

  0

  Rosjanie też nie chcą umierać i dlatego wolą latać normalnymi samolotami.

 • steven1968

  Oceniono 2 razy 0

  kAŻDA RYSTRYKCJA AMERYKAŃSKA WZMACNIA TECHNOLOGIĘ I TECHNIKĘ ROSJI ! żADEN ZACOFANY TECHNICZNIE KRAJ nie jest w stanie budować rakiet, stacji kosmicznych, setek satelitów,,, budować statki , okręty wojenne i nowoczesne okrety o napędzie atomowym, budować nowoczesne samoloty bojowe i transportowe, samodzielnie budować przemysł obronny , elektrownie atomowe, samochody osobowe i ciężarowe i generalnie wszystko , czego krajowi potrzeba mimo jankeskich i wymuszonych przez jankesów np. Polskę restrykcji ! Proszę teraz porównać polski rodzimy przemYsł, polską myśl techniczną , polską technologię ! Wszystko obce ! Tylko własna obrona terytorialna i Macierewicz ! w REKORDOWYM TEMPIE zbudowali bez zagranicznej firmy kosztem ponad 3 mld dol, wielki most na Krym ! W mojej miejscowości 6 km obwodnicę buduje kilka firm zagranicznych już 5 lat ! mY LUBIMY KRYTYKOWAĆ INNYCH, sAMIi jesteśmy zwykłym słabeuszem !

 • artzat74

  Oceniono 2 razy 0

  Samoloty im nie wychodza , ale za to sa smiale plany konstrukcji czysto russkiego magnetovidu na kasety VHS w 2029 roku , a smartfona na stulecie zakonczenia Wielkiej Wojny Ojczyznianej . I co ? Glupio wam ?

 • leoleo

  Oceniono 14 razy 0

  przejechaliście się po katastrofach ruskich a "świadome" zaniechania boeinga z 400 ofiarami to tylko dyskretne wzmianki

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX