Trump spełnił groźby. USA uderzają w Chiny cłami na towary warte 200 mld dolarów. Pekin zapowiada odwet

Wojna handlowa pomiędzy USA a Chinami znów przybrała na sile. Prezydent Donald Trump spełnił wcześniejsze groźby - podniósł cła na towary warte 200 mld dol. z 10 do 25 proc. Pekin już zapowiedziała działania odwetowe.

Wojna handlowa między USA a Chinami po 10 miesiącach od jej rozpoczęcia przybiera na sile. Prezydent Donald Trump spełnił wcześniejsze groźby. Od piątku cła na towary o szacunkowej wartości 200 mld dol. sprowadzane z Państwa Środka wzrosły z 10 do 25 proc. Chodzi o blisko 6000 różnych produktów. 

Amerykański prezydent swoją decyzję ogłosił w niedzielę za pośrednictwem Twittera. Kilka dni przed kolejną turą rozmów dotyczących umowy handlowej pomiędzy krajami.

Od 10 miesięcy Chiny płacą USA cła w wysokości 25 proc. od towarów technologicznych wartych 50 mld dol i 10 proc. od pozostałych dóbr wartych 200 mld dol. Te pieniądze w dużej mierze są przyczyną naszych świetnych wyników finansowych. 10-procentowe cła wzrastają do wysokości 25 proc. w piątek.

- napisał Trump.

Cła mają niewielki wpływ na ceny towarów, koszty są ponoszone głównie przez Chiny. 

- dodał. 

Donald Trump nie krył, że groźba podniesienia stawek celnych ma zmusić chińskie władze do ustępstw „Rozmowy na temat renegocjacji porozumienia handlowego z Chinami trwają, ale idą zbyt wolno” - podkreślił amerykański przywódca.

Chiny reagują

Chiński minister handlu, cytowany przez CNN, stwierdził, że Chiny wyrażają głębokie ubolewanie z powodu decyzji USA. Jednocześnie zapowiedział podjęcie decyzji odwetowych, nie określając jednak jaki będą miały charakter. 

Czytaj też: Iran stawia ultimatum, UE je odrzuca, Donald Trump nakłada sankcje

Negocjacje trwają, eksperci przestrzegają

Przedstawiciele amerykańskich i chińskich władz już wczoraj podjęły negocjacje, które mają zażegnać eskalację kryzysu. Według obserwatorów nie przyniosły przełomu. Przedstawiciel Chin miał ostrzec USA, że dalsza wojna handlowa będzie bolesna dla obu krajów. 

Ekonomiści, na których powołuje się agencja twierdzą, że decyzje Donalda Trumpa mogą doprowadzić do recesji. Spowolnienie może uderzyć w USA jeszcze zanim Amerykanie znów pójdą do wyborczych urn.

Giełdy nie zareagowały najlepiej na nasilenie handlowego sporu pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Zarówno w Azji jak i Polsce indeksy straciły 1-2 proc. 

Więcej o:
Komentarze (130)
Donald Trump spełnił groźby. USA podniosły cła na towary warte 200 mld dol.
Zaloguj się
 • franclajn

  Oceniono 15 razy 13

  Zdaje mi się, że Ameryka eksportuje głównie know-how, a nie towary. Pomijając skroplony gaz, ropę naftową, zagęszczony sok pomarańczowy, bourbona, samoloty pasażerskie i militaria to mało jest towarów niewirtualnych z napisem made in USA. W Chinach produkuje się zaś wszystko z produktami wymyślonymi w USA włącznie. Nie mam pojęcia, jak może się zakończyć ten spór, tym bardziej, iż Chińczycy dostali za darmo know-how technicznych wynalazków z całego świata, by je w Państwie Środka produkować. A oni nie tylko je produkują, ale wytwarzają dziś nawet lepsze kopie owych zachodnich oryginałów.

 • hamlet1111

  Oceniono 21 razy 5

  Chiny to taki światowy pasożyt - który wyzyskując własne społeczeństwo zarabia biliony. A zarobione biliony ładują w dumpingowanie cen na sprzęt np. do 5G, który jest naszpikowany dziurami w systemie pozwalającymi na szpiegowanie. Czyli za własne pieniądze świat zakłada sobie chińską pętle na szyję.

 • nieprawomyslny

  Oceniono 5 razy 5

  25% od 200 mld, czyli 50 mld $, a mowa o gigantach z PKB na poziomie 15 bilionów, na takie gospodarki ma to raczej niewielki wpływ

 • polski_polak_pl

  Oceniono 8 razy 4

  Te cła ostatecznie i tak płaci klient, więc Trump nie robi na złośc Chinom, tylko swoim wyborcom.
  A przy okazji zapełni budrzet.. Takie głupie gadanie, traktują ludzi jak idiotów, i w sumie mają racje, bo wiekszość ludzi to idioci.
  Pamietajcie głąby wyższe cło to zarobek rządu waszym kosztem nie eksportera.

 • martwy.kirylow

  Oceniono 12 razy 4

  Amerykanie zapewnili sobie recesję. Pytanie, czy recesja znów rozleje się na cały świat, pozostaje otwarte.

 • senseiek

  Oceniono 14 razy 4

  "Od 10 miesięcy Chiny płacą USA cła w wysokości 25 proc. od towarów technologicznych wartych 50 mld dol i 10 proc. od pozostałych dóbr wartych 200 mld dol. "

  cła nigdy nie są płacone przez kraj, tylko przez klientów kraju który nakłada cła. To amerykańscy obywatele i amerykańscy mieszkańcy płacą wyższe ceny w sklepach, jeśli chcą kupić to co przypłynęło z Chin..

 • kertog123

  Oceniono 11 razy 3

  Chińczycy spokojnie zareagują. Dalej bedą robic swoje. Zainwestują jeszcze wiecej w Afrykę, w rzadkie metale. Zapewne też niedługo przejdą na Juana w tranzakcjach handlowych - a wtedy te bilony USD latających po swiecie może sie stać z dnia na dzien warte połowę mniej. I sie okaże ze amerykanie z dnia na dzien staną sie duzo biedniejsi. Chyba nie da sie w ten sposób powstrzymać Chin przed rozwojem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX