Zmiany w prawie. Każdy będzie mógł kupić działkę rolną do 1 hektara. Ustawa czeka na podpis prezydenta

Senacka Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi przyjęła projekt złagodzenia ograniczeń w obrocie nieruchomościami rolnymi. Największą zmianą jest zwiększenie z 0,3 do 1 hektara prawa do zakupu nieruchomości rolnej nawet dla osób, które nie są rolnikami.

Podczas posiedzenia senackiej komisji rolnictwa, która odbyła się 7 maja, senatorowie bez poprawek przyjęli projekt ustawy, która zmienia zasady w obrocie ziemią rolną. Po podpisaniu ustawy przez prezydenta osoby, które nie są rolnikami, będą mogły kupić nawet do 1 hektara gruntów.

Hektar dla każdego - zmiany w ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego oraz niektórych innych ustaw

Zgodnie z senacką informacją do ustawy, nowelizacja wprowadzi kilka rozwiązań, których domagali się przedstawiciele środowisk rolniczych. Najważniejsza zmiana dotyczy zakupu działek rolniczych - po uchwaleniu ustawy każdy będzie mógł kupić grunt o powierzchni 1 hektara. Wcześniej osoby, które nie były rolnikami, mogły zakupić maksymalnie 0,3 ha ziemi. Dotyczy to ziemi nabywanej w postępowaniu egzekucyjnym, upadłościowym, w wyniku podziału, przekształcenia, podziału majątku lub zniesienia współwłasności. W wyżej wymienionych przypadkach do zakupu nie będzie konieczna zgodna dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Kolejną zmianą jest skrócenie z 10 do 5 lat okresu, który obowiązuje nabywcę ziemi rolnej do prowadzenia gospodarstwa rolniczego. Dzięki temu po krótszym czasie nabywca będzie mógł sprzedać lub oddać swoje grunty. Jeśli jednak właściciel ziemi będzie chciał sprzedać ją przed upływem 5 lat od daty zakupu, wtedy konieczna będzie zgoda Dyrektora Generalnego KOWR.

Ułatwieniem będzie także to, że po nowelizacji dowodem potwierdzającym prowadzenie gospodarstwa będzie pisemne oświadczenie właściciela gruntu. Wcześniej fakt ten musiał poświadczyć wójt, burmistrz lub prezydent miasta, na którego terenie znajduje się dana ziemia. Nowelizacja rozszerza także katalog osób bliskich o rodzeństwo rodziców i pasierbów. Szczegółowy zapis przewidywanych zmian dostępny jest w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów

Więcej o:
Komentarze (75)
Zmiany w prawie. Każdy będzie mógł kupić działkę rolną do 1 hektara. Ustawa czeka na podpis prezydenta
Zaloguj się
 • magellan31

  Oceniono 48 razy 48

  Mistrzowie w rozwiązywaniu problemów, które sami stworzyli! Premia się teraz zapewne należy!

 • justas32

  Oceniono 45 razy 41

  PiS zabronił sprzedaży ziemi rolnej - rolnicy go uwielbiają. Ale rolnicy nie byli zadowoleni że nie można sprzedawać ziemi rolnej. Więc PiS pozwolił sprzedawać ziemię rolną - i rolnicy go uwielbiają ...

 • gotlama

  Oceniono 34 razy 32

  Jak bohatersko poprawiać coś, co się własnoręcznie spieprzyło. Ta walka z problemami nieznanymi w innym ustroju coś wam przypomina?

 • sztucznypolak

  Oceniono 25 razy 25

  Znowu zauwazyli jak idiotyczne przepisy wprowadzili.
  Ale jak zwykle wiedzieli lepiej.
  Typowe dla idiotow.

 • marekbeatlemarek

  Oceniono 19 razy 17

  To jest świetny przykład debilizmu pisowskiego.
  Oni decydują za mnie i innych ludzi co mogę kupić,a co nie.
  PRL wrócił wraz z pisem :(

 • wookiee.chewbacca

  Oceniono 16 razy 16

  PiŚdzielstwo się wycofuje rakiem. Teraz czekamy na wolność robienia zakupów w każdy dzień i wolne sądy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX