Alarmujące dane ZUS - rośnie liczba głodowych emerytur. Najniższe wynoszą kilka groszy miesięcznie

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych profesor Gertruda Uścińska alarmuje, że co szósty Polak, który przeszedł na emeryturę w 2018 roku, otrzymuje świadczenie poniżej ustawowego minimum. Przyczyną takiej sytuacji jest brak składek i wystarczającego stażu pracy.

Według opracowania Departamentu Statystki i Prognoz Aktuarialnych ZUS obecnie aż 227 tysięcy emerytów pobiera świadczenia w wysokości tzw. "niższej niż najniższa", czyli otrzymują mniej niż wynosi minimalna emerytura gwarantowana przez państwo. Obecnie jest to 1100 złotych brutto miesięcznie (czyli 934,60 złotych na rękę). W ciągu ośmiu lat liczba najniższych świadczeń wzrosła ponad dziewięciokrotnie.

Głodowe świadczenia dla 227 tysięcy emerytów - najniższe emerytury wynoszą kilka groszy miesięcznie

Według raportu przygotowanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, najniższe emerytury otrzymują osoby, które nie posiadają wymaganego stażu pracy. Przez to nie mogą się one ubiegać o świadczenie na poziomie emerytury minimalnej. Staż ubezpieczeniowy wynosi obecnie dla kobiet 20 lat, a dla mężczyzn 25 lat dla okresów składkowych i nieskładkowych. Aż 85.8 procent emerytury "niższej niż najniższa" pobierają kobiety - przyczyną jest m.in. to, że mają one ustawowo niższy wiek emerytalny niż mężczyźni.

Najniższa emerytura w ubiegłym roku wyniosła tylko 2 grosze - otrzymała ją mieszkanka Lubelszczyzny, która udowodniła jeden dzień ubezpieczenia. Od tego roku najniższe emerytury plasują się w kwotach 4, 5 i 6 groszy miesięcznie dla kolejno mieszkańców województwa zachodniopomorskiego, śląskiego i łódzkiego. Według raportu w przypadku aż 51,6 procent emerytów tak niskie świadczenia wynikają z tego, że osoby te nie odprowadzały składek na ZUS po 1998 roku.

W rozmowie z "Rzeczpospolitą" prezes ZUS Gertruda Uścińska przyznała, że miesięczną emeryturę do wysokości 100 złotych pobiera obecnie ponad 2,5 tysiąca osób, z czego 493 świadczeniobiorców otrzymuje z ZUS-u mniej niż 10 złotych. Najwięcej, bo 45 tysięcy osób z grupy przyjmujących emeryturę "niższą niż najniższa", pobiera miesięcznie od 700 do 800 złotych emerytury. 43 tysiące emerytów otrzymuje świadczenie w wysokości 800-900 złotych, a 39 tysięcy osób w kwotach 900-1000 złotych brutto. Najwięcej najniższych emerytur w skali województw wypłacanych jest w województwie mazowieckim, a najmniej w województwie lubuskim.

Więcej o:
Komentarze (127)
Alarmujące dane ZUS - rośnie liczba głodowych emerytur. Najniższe wynoszą kilka groszy miesięcznie
Zaloguj się
 • jar_i_mir

  Oceniono 32 razy 30

  To na razie jest nic. Ciekawie to się zrobi jak do wieku emerytalnego dojdzie pokolenie, które miało wybór: śmieciówka albo bezrobocie. Wtedy będzie się działo.

 • jag63

  Oceniono 28 razy 20

  Pixi, Dixi i Glapa z NBP się tym nie przejmują.

  Trzynasta emerytura za 2 grosze, to też emerytura.

  Pis się tym nie przejmuje.
  Ważne "Koryto+" i TKM.

  .

 • summer_007

  Oceniono 28 razy 16

  ach to zupełnie nic nie szkodzi. Wiele tysięcy zamożnych osób pobiera 500+ na dzieci. Statystycznie przecież się zgadza, że wszystkim jest wspaniale.....

 • aeromonas

  Oceniono 42 razy 16

  Ale o co chodzi? Przecież Polacy bardzo chcieli obniżenia wieku emerytalnego. To znaczy, że świadomie zgodzili się na głodowe emerytury.

 • Bogdan Gawlik

  Oceniono 25 razy 15

  Pan prezes jest "za"... Wg niego 500+ załatwia problem. Ludzie dostają jakąś kasę na dzieci, nie pracują a czas biegnie. I tu raptem - emeryturą w kwocie 10zł. Tak się kończy demoralizacja narodu!

 • oszo-lom-z-rm

  Oceniono 14 razy 14

  Spadek po masowym bezrobociu lat 90tych i pierwszego dziesięciolecia XXI w oraz po nieoskladkowanych do 2015 umów śmieciowych

 • cheyenne20

  Oceniono 17 razy 13

  Grosz do grosza i masz ? dwa grosze :)

 • radon13

  Oceniono 21 razy 11

  Nie ma obowiązku przechodzenia na emeryturę w wieku 60 , 65 lat ! Moga pracować dalej i w odpowiednim wieku osiagnąc liczbę lat składkowych uprawniającą do minimalnej gwarantowanej emerytury . Obniżenie wieku z 67 do 60 , 65 lat miało nie być przymusowe .

 • jagi.pk

  Oceniono 22 razy 10

  A to dopiero chyba początek. 500+ spowodowało, że w Polsce mamy największy odsetek ludzi nieaktywnych zawodowo. Kiedyś 500+ się skończy, a do pracy juz nikt nie przyjmie osoby w starszym wieku bez doświadczenia, więc tragedie na emeryturze gotowe.
  Szczególnie tragiczny jest los kobiet, które tak chętnie popierają 500+ i niższy wiek emerytalny. Same sobie gotują bieda emerytury. Szczęście będą miały te, które się nie rozwiodą i będą mogły liczyć jeszcze na męża. Ale patrzeć na odsetek rozwodów w Polsce, wiele z nich może sie przeliczyć.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX