GUS: wzrosła liczba upadłości. Na pierwszym miejscu branża handlowa

W pierwszym kwartale tego roku najmocniej rosła liczba upadłości w handlu. Łącznie upadło o 11,5 proc. więcej podmiotów niż w tym samym okresie rok wcześniej - wynika z danych GUS.

Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowszy raport o tym, ile podmiotów gospodarczych upadło w Polsce. W pierwszym kwartale było ich 155, o 11,5 proc. więcej niż w pierwszym kwartale ubiegłego roku.

GUS: najwięcej upadłości w handlu

Najwięcej w sektorze handel; naprawa pojazdów samochodowych - 51 (rok temu 38), przemyśle - 41 (wobec 33 w I kwartale 2019 roku) oraz transporcie i gospodarce magazynowej 10 (wobec 6).

GUS podkreśla, że wśród podmiotów, dla których ogłoszono upadłość, ponad 60 proc. stanowiły spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

W budownictwie nieco lepiej

Są też takie branże, którym wiedzie się nieco lepiej - spadła na przykład liczba upadłości w budownictwie - niewiele, bo z 25 do 24, ale jednak.

Budownictwo radzi sobie lepiej także pod innym względem. Główny Urząd Statystyczny podał jednocześnie dane o rejestracjach podmiotów gospodarczych. W pierwszym kwartale było ich 95 000, o 4,3 proc. więcej niż rok wcześniej. Rejestracje najmocniej wzrosły w budownictwie - o 20,7 proc. oraz dziale zakwaterowanie i gastronomia - o 13,5 proc.

Więcej o:
Komentarze (30)
GUS: wzrosła liczba upadłości. Na pierwszym miejscu branża handlowa
Zaloguj się
 • paseo

  Oceniono 28 razy 18

  male sklepy nie zglaszaja zadnych upadlosci; umieraja masowo i w ciszy.Upadlo ich jzu prawie 20 000 ale PiS palcem nie kiwnie,bo boi sie Dudokacperkow i ich pogrozek.

 • justas32

  Oceniono 18 razy 14

  Podziękujcie PiS - tak właśnie zabija się Polskę, w białych rękawiczkach i przy wiwatach bezmyślnej tłuszczy mającej się za patriotów ...

 • eskulapp

  Oceniono 8 razy 8

  Myślę, że to dopiero początek, szczególnie jeśli chodzi o mniejsze firmy. Rozdawnictwo PIS-u doprowadzi do tego, że tzw. ZUS skoczy niedługo w okolice 2000 zł, co praktycznie zabije działalność, zwłaszcza w mniejszych ośrodkach. Przeciętny przedsiębiorca już oddaje blisko połowę na tzw. "państwo" (z czego tak naprawdę nic nie ma); niedługo jego praca będzie polegała głównie na utrzymywaniu innych niż siebie samego.

 • dezyderymarchewka

  Oceniono 6 razy 6

  upadłość+

 • dupazbita

  Oceniono 5 razy 3

  To wszystko aby suwerenowi żyło się lepiej i żeby pieniędzy na pierdoły nie wydawał. Pis wprowadzi e-kasy fiskalne żeby można było zamykać w czasie rzeczywistym a nie na raty, taka nowa ulga dla małego biznesu.

 • kowack

  Oceniono 2 razy 2

  Nic dziwnego. Zakaz handlu miał niby pomóc małym sklepikom, a tymczasem efekt wyszedł odwrotny do zamierzonego.

 • holka_90

  Oceniono 2 razy 2

  tak to jest jak się głupie zakazy wprowadza

 • wieczka85

  Oceniono 1 raz 1

  I w przyszłym roku będzie jeszcze gorzej jeśli nikt nie pójdzie po rozum do głowy. Jak nie chcą robić referendum to my im pokażemy w wyborach co myślimy o tym głupim zakazie.

 • gaviscaa

  Oceniono 1 raz 1

  firmy padaja, rzad ma to gdzies.. ciagle zakazy i nakazy.. tak sie nie da zyc !!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX