Wiemy, jak może wyglądać Centralny Port Komunikacyjny. "Daje szansę na skok cywilizacyjny"

Podczas odbywającego się w Katowicach Europejskiego Kongresu Gospodarczego, dzięki specjalnej wizualizacji, mogliśmy zobaczyć, jak będzie wyglądał Centralny Port Komunikacyjny. Według ekspertów CPK daje Polsce szanse na skok cywilizacyjny. Nie będzie jednak zaliczany do największych hubów na świecie.

W ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego trwającego w Katowicach odbył się panel, którego tematem był Centralny Port Komunikacyjny. Zgromadzeni goście mogli nie tylko zobaczyć, jak może wyglądać lotniskoCPK, ale poznać ekonomiczny aspekt inwestycji. 

Tak może wyglądać Centralny Port Komunikacyjny

Na wizualizacji przedstawionej podczas Kongresu możemy zobaczyć nie tylko sam port, ale i linie kolejowe prowadzące do niego, wnętrza pociągów oraz zarys samego budynku. Jak przyznał w rozmowie z Polskim Radiem Mikołaj Wild, wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK, zaprezentowana wizualizacja to jedynie wstępny szkic, który może ulec zmianie.

Mapa połączeń kolejowych prowadzących do CPKMapa połączeń kolejowych prowadzących do CPK Źródło: Centralny Port Komunikacyjny

"Cywilizacyjny skok Polski"

Plan rządu zakłada budowę nie tylko samego Portu, ale sieci 1600 km połączeń kolejowych, które mają umożliwić dostęp do lotniska z niemal każdego zakątka kraju. I właśnie budowa kolejowej infrastruktury ma być dla Polski przełomem. 

Planowane 1600 km nowych linii kolejowych o szybkości 250 km/h daje szansę na ogromny skok polskiej kolei. Należy bowiem pamiętać, że po tych trasach nie będą przemieszczać się tylko pasażerowie lotniskowi, ale także Polacy podróżujący po kraju.

- wskazał wiceprezes PKP SA Andrzej Olszewski podczas panelu.

Zwrócił także uwagę na pozytywny efekt odciążenia naszych dróg z samochodów, jeżeli podróżujący przesiądą się do pociągów. Aby jednak tak się stało, oferta PKP musi być nie tylko atrakcyjna cenowo, ale i czasowo.

"Zwiększenie prędkości przejazdów do 250 km/h daje także szansę na prawdziwy skok cywilizacyjny w całej Polsce. Patrząc na statystyki, gdzie od 2015 r. przewozy wzrosły o 70 proc., widać, że kolej ma szansę stać się podstawowym środkiem transportu między najpierw dużymi, a z czasem także mniejszymi miastami" - dodał Olszewski.

Czytaj też: Rząd sypie obietnicami w związku z CPK. Kolej szybkich prędkości, połączenie 1200 miast, 15 min. do W-wy

Eksperci komentują - CPK będzie hubem średniej wielkości

Plany budowy CPK i perspektywy rozwoju rynku lotniczego w Polsce ocenili w swojej publikacji eksperci Polityki Insight. W szczegółowym raporcie, czytamy, że, zgodnie z prognozami Urzędu Lotnictwa Cywilnego, w 2020 roku liczba pasażerów powinna wynieść 50 mln osób. Z kolei z raportu „Prognozy dla rynku lotniczego 2019” PwC wynika, iż większość lotnisk regionalnych w Polsce odnotowała wzrost ruch o 15 proc. Oznacza to, że liczba pasażerów w skali roku przekroczyła 45 mln.

Mimo ambitnych planów, CPK będzie hubem średniej wielkości (jak Oslo czy Monachium), a nie megahubem ze światowej czołówki.

- piszą eksperci Polityki Insight. 

Dodają też, że decyzje o rozbudowie lotnisk w Polsce centralnej są spóźnione o co najmniej 5 lat - powinny były zostać podjęte przed 2013 rokiem.

Budowa CPK ma się rozpocząć w 2021 r. Pierwszy samolot ma wystartować sześć lat później. Według wstępnych szacunków koszt budowy lotniska i otaczającej go infrastruktury to 30-35 miliardów złotych. Docelowo port ma obsługiwać nawet 100 mln pasażerów rocznie.

Więcej o:
Komentarze (149)
Wiemy, jak może wyglądać Centralny Port Komunikacyjny. "Daje szansę na skok cywilizacyjny"
Zaloguj się
 • drbob20

  Oceniono 53 razy 39

  czy miliony mieszkan, przekop mierzei i giga maga port w elblagu, dzielnica lotmicza warszawa-radom, miliony elektrycznych samochodow, oszalamiajace zwyciestwo nad kornikiem bialowieskim, wegiel przyszloscia narodu, szczegolnie ten z rosyjskiego donbasu, mgly i parowki smolenskie, szydlo fotyga i kempa uzupelnione przez zlodzieja adidasow w brukseli, glosowania 1:27, no i teraz baranow, skok cywilizacyjny. i to wszystko sie dzieje na naszych oczach. ten kraj to jest jeden spory oddzial psychiatryczny.

 • jvn

  Oceniono 33 razy 27

  Witam, mam duże doświadczenie w realizacji podobnych projektów(w grach z serii Civilization, Sim City, Railroad Tycoon, Transport Tycoon, Tropico itd.), poza tym leciałem trzy razy przez Frankfurt i raz z Heathrow, potrafię również wykonywać ładne wizualizacje 3d w stylu retro i w związku z tym pytanie, czy można się jeszcze załapać do zespołu eksperckiego ds. budowy CPK? Nie mam szczególnie wysokich wymagań finansowych, zadowolę się połową wynagrodzenia szeregowej sekretarki NBP.
  A to jezioro damy tutaj, a port niech sobie stoi w zieleni.

 • cameel.m

  Oceniono 38 razy 24

  Miłośnikom fantasmagorii polecam eksperyment polegający na narysowaniu kółka o promieniu 200 km z lotniska w Berlinie i z Baranowa. Dużo wam powie o potencjalnym obszarze oddziaływania i rynku pasażerów. Sam mam do Berlina samochodem 170 km (1:45) a do Baranowa 460 km (4:30). Lecąc na zachód mam najpierw jechać 500 km na wschód? Żart.

 • aquanta

  Oceniono 26 razy 20

  Cieszę się że jest tyłu zwolenników wspaniałych inwestycji. Zanim zaczniemy jednak kłaniać się ekspertom pamiętajmy o analizie wspierjacej przekop mierzei. Specjaliści podobno pochwalają pomysł i wieszczą wzmożony ruch w elblaskim porcie. Tymczasem na Bałtyku nie ma statków handlowych mogących przepłynąć projektowany kanał. Nim nie przepłynie nawet duży jacht motorowy. Interesujące jest w jaki sposób z wzrostu ruchu na lotniskach lokalnych wywiedziono potrzebę budowy lotniska centralnego?

 • labeo

  Oceniono 22 razy 18

  Zawsze myślałem, że lotnisko w Radomiu miało być skokiem cywilizacyjnym, przynajmniej na południe :)

 • js08836

  Oceniono 30 razy 18

  To może być największy Miś po 1989 r. , obok el. atomowej , miliona elektrycznych aut, 250 km/godz pociągów i dziesiątki mniejszych Misiów.

 • q602

  Oceniono 19 razy 17

  Dojazd do tego "hubu" zapewni milion samochodów elektrycznych, prom "Jarosław" z portu Radom a dla KC PiS- helikoptery " Black Hawks"...

 • pies.na.czarnych

  Oceniono 17 razy 13

  Nie ma się czym przejmować. Pisi jeszcze nigdy niczego nie wybudowali.

 • jachybaty

  Oceniono 19 razy 13

  Skok cywilizacyjny prosto w przepaść finansową.
  Kto to kręci? Ja się pytam

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX