Atak dronów na saudyjską przepompownie ropy naftowej. Rurociąg chwilowo zamknięty

W Arabii Saudyjskiej przeprowadzono dziś atak z użyciem dronów na dwie przepompownie ropy naftowej. Zaatakowany został rurociąg Wschód-Zachód. Do ataków przyznali się jemeńscy rebelianci Huti.

Saudyjski minister energii Chalid al-Falih nazwał atak aktem terroryzmu wycelowanym nie tylko w zasoby Arabii Saudyjskiej, ale również w światowy dostawy ropy - jej cena poszła we wtorek w górę o ponad 1,3 proc. do poziomu prawie 62 dolarów za baryłkę. Drony uderzyły w przepompownie, które transportują saudyjską ropę naftową z pól w prowincji wschodniej do portu Yanbu na zachodnim wybrzeżu.

Jak podał dziennik "Arab News", do ataku przyznali się szyiccy rebelianci wspierani przez Iran. Przypomnijmy, że od czterech lat koalicja z Arabią Saudyjską w roli lidera walczy w Jemenie z rebeliantami Huti.

Także dziś telewizja Masirah informowała, że przeprowadzili oni ataki z użyciem dronów na obiekty saudyjskie. Ataki określono jako przesłanie do Arabii Saudyjskiej, by "zaprzestała agresji". 

Jako środek zapobiegawczy rurociąg tymczasowo zamknięto w celu powstrzymania pożaru, który spowodował uszkodzenia stacji pomp. Koncern naftowy Saudi Aramco (właściciel i operator ropociągu) potwierdził, że nie stwierdzono żadnych obrażeń ani ofiar śmiertelnych wśród pracowników przepompowni.

Ostatnie ataki w Zatoce Perskiej i Arabii Saudyjskiej są wymierzone w świat, a nie tylko w Królestwo

- powiedział Al-Falih, dodając, że zdarzenie to "po raz kolejny dowodzi, jak ważne jest, aby wszystkie strony walczyły z destrukcyjnymi atakami terrorystycznymi, w tym wspieranymi przez Iran bojownikami Huti."

Tajemnicze ataki na tankowce

Przypomnijmy, że w niedzielę Zjednoczone Emiraty Arabskie podały również, że doszło do sabotażu czterech statków handlowych na wodach na wysokości emiratu Fudżajra. Władze ZEA nie ujawniły żadnych szczegółów. Nie wiadomo, na czym ten sabotaż miał polegać ani kto może być za niego odpowiedzialny.

Z kolei w poniedziałek rano Arabia Saudyjska ogłosiła, że dwa jej tankowce także padły ofiarą ataku. Saudyjski minister energii Khalid al-Falih przekazał w oświadczeniu, że jeden ze statków był w drodze do portu, gdzie miał zabrać na pokład ropę naftową dla klientów w Stanach Zjednoczonych. W wyniku tego sabotażu oba tankowce miały zostać poważnie uszkodzone. Ale i w tym przypadku nie wiadomo dokładnie, co się stało. Rządowa agencja informacyjna podaje tylko, że nie ma żadnych ofiar, nie doszło też do wycieku ropy.

Do tych zdarzeń miało dojść w okolicach Cieśniny Ormuz. Ten przesmyk oddziela od siebie państwa Zatoki Perskiej od Iranu.

Więcej o:
Komentarze (75)
Atak dronów na saudyjską przepompownię ropy naftowej. Rurociąg chwilowo zamknięty
Zaloguj się
 • felicjan.dulski

  Oceniono 32 razy 26

  Terroryzm?
  To raczej dywersja, a jeżeli atak wroga, z którym prowadzi się regularną wojnę... to co?
  Jak Kalemu ukraść krowę...

 • aldo666

  Oceniono 23 razy 13

  False Flag Operation
  Kto wie ten rozumie

 • onduma

  Oceniono 37 razy 13

  Saudowie prowadza wojne a jak przeciwnik dokona ataku nazywaja to terroryzmem . Sa jeszcze bardziej zaklamani jak zydzi

 • komunikat.4

  Oceniono 22 razy 12

  jakoś trzeba uzasadnić agresję więc wymyśla się sabotaże , które niby były.

 • brutalnaprawda

  Oceniono 7 razy 7

  Technika w służbie człowieka, Kiedyś modne było "To nie ja to on" ....Teraz nabrało to zdanie nowego znaczenia "To nie ja to dron" :D ....dzieje się ...tu i teraz..

 • piaski13

  Oceniono 6 razy 6

  Jemeńczycy atakują ropę, Saudowie ludność cywilną i szpitale. I kto tu jest terrorystą?

 • niepowtarzalny63

  Oceniono 16 razy 6

  Arabia Saudyjska bombarduje Jemen przy pomocy F-16 a Jemen odpowiada amatorskim dronem i juz wielki krzyk!

 • pyramid

  Oceniono 5 razy 5

  A za ta cala "zabawe" zaplacimy wszyscy przy dystrybutorze E95 lun ON (i nie tylko tu)

 • pocalujta_wujta

  Oceniono 12 razy 4

  Nic nowego. Te napiecia istnieja juz od kilkulat. Jak pisywalem wielorotnie Arabia Saudyjska i Iran sa na granicy woojny od lat. Tylko ze ludzie nie sledza faktow, smieja sie, nie publikuja nic na ten temat (inofrmacje mozna poczytac w zachodzich zrodlach) a potem przychodzi zaskoczenie i niby sensacja. To jest tez powod, dla ktorego Stany Zjednoczone wsylaly okrety wojenne w tamten region.

  Niezaleznie co sie sadzi o jednym, drigim czy trzecim kraju i obcyczajach to Arabia Saudyjska mysli o pojsciu droga Jordanii i nawiazaniu kontaktow z- oraz uznaniu Izraela. To terrortystom (Hamas, Hezbollah i Gwardia Iranska) sie bardzo niepodoba.

  Teraz kraje muzulmanskie doznaja same swojego leku, ktory wyprodukowaly. Jedne tego ze nie walczyly z terroryzmem i skrajnosciami islamskimi przyzwalajac na to i tamto inne beda mordowac w aktach terrorystycznych innych muzulmanow. Tak to juz jest jak sie przyzwala i przymyka oczy zamiast kontrolowac i tepic.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX