Koniec z telefonicznym proponowaniem garnków? Jest kara UOKiK. Dzwonili mimo braku zgody na kontakt

Jak podał UOKiK, spółka Smak i Zdrowie (dawniej Philipiak Polska) dzwoniła do konsumentów, mimo że się na to nie zgadzali. Urzędnicy nałożyli z tego powodu karę finansową na popularną firmę, organizującą pokazy garnków.

UOKiK poinformował we wtorek, że otrzymał liczne zgłoszenia od osób, które skarżyły się na niechciane telefony z zaproszeniami na pokazy naczyń do gotowania. Urzędnicy dostrzegli podstawę do wszczęcia postępowania. „Efektem tych działań jest najnowsza decyzja UOKiK, która dotyczy spółki Smak i Zdrowie z Warszawy, wcześniej działającej pod nazwą Philipiak Polska. Urząd ustalił, że zlecała ona innej firmie, aby w jej imieniu dzwoniła do konsumentów i zapraszała na pokazy naczyń do gotowania. Jednak nie miała na to ich zgody” – czytamy w komunikacie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Przypominamy, że każdy przedsiębiorca, który dzwoni do konsumenta w celach marketingu bezpośredniego lub zleca to innej firmie, powinien mieć na to jego wyraźną zgodę. Wynika to z art. 172 Prawa telekomunikacyjnego. Nie można o nią pytać na początku rozmowy. Zgodnie z prawem, trzeba wcześniej uzyskać zgodę klienta na taki kontakt. Konsument powinien wiedzieć komu, w jakim celu i w jakim zakresie jej udziela

- czytamy w komunikacie urzędników.

UOKiK nakłada ponad 35 tys. zł kary

Prezes UOKiK uznał, że spółka Smak i Zdrowie (dawniej Philipiak Polska) naruszyła zbiorowe interesy konsumentów i w związku z tym nałożył na nią karę finansową w wysokości 35 388 zł. 

Nakładając karę pieniężną prezes Urzędu wziął pod uwagę jako okoliczność łagodzącą zaniechanie przez firmę stosowania niektórych praktyk, "mimo że zaniechanie to nastąpiło po upływie siedemnastu miesięcy od dnia wszczęcia przedmiotowego postępowania oraz wynikało ze zmiany profilu działalności spółki, a nie z powodu podjęcia działań w celu zaprzestania stosowania zarzuconej jej praktyki. W związku z powyższym Prezes Urzędu uznał, że ta okoliczność łagodząca uzasadnia obniżenie kwoty bazowej
o 10 proc."

Decyzja nie jest prawomocna.

To kolejna decyzja prezesa UOKiK w ciągu ostatnich miesięcy dotycząca naruszenia art. 172 Pt. Pod koniec 2018 r. prezes UOKiK stwierdził, że także spółka ACS Medica ze Śremu dzwoniła do konsumentów bez ich zgody. Jej przedstawiciele dzwonili pod numery z ogólnopolskiej książki telefonicznej z zaproszeniami na pokazy handlowe, podczas których sprzedawali maty i urządzenia do magnetoterapii.

Więcej o:
Komentarze (77)
Znacie telemarketerów od pokazów garnków? UOKiK właśnie ukarał ich za dzwonienie mimo braku zgody na kontakt
Zaloguj się
 • dejtrejder

  Oceniono 35 razy 15

  A jakim prawem ksiundz dobrodziej co niedziela dzwoni w dzwony kościelne, budząc mnie bez mojej uprzedniej zgody swoim spamem? Niech wysyła imienne zaproszenia na opowiadanie tych swoich bajek, do tych co się uprzednio zgodzili. Dlaczego bimba od 6 rano budząc całe osiedle? Nie zamawiałem jego oferty...

 • kinlej

  Oceniono 16 razy 14

  35 tysięcy to kosztuje jeden ich garnek

 • fanboy69

  Oceniono 12 razy 12

  I co z tego jak nadal wydzwaniają

 • marcin-tgbyhn

  Oceniono 12 razy 12

  Ja zawsze chodzę na pokazy garnków z darmowym obiadem. Wchodzę, zjadam obiad i wychodzę.

 • radek_sziwa

  Oceniono 14 razy 12

  Wziąłbym kilku prezesików tych pseudo firemek i im taką konkretną ścieżkę zdrowia zrobił że od razu musieliby się tymi matami grzewczymi obłożyć.

 • stfur0000

  Oceniono 13 razy 11

  35 tyś? Dla tych co garnki sprzedają po parę tysięcy? Powinni dostać ze 2-3 mln i by było pozamiatane. A tak, to na pierwszym handlowym spotkanku z emerytami sobie odbiją.

 • marcinblonie

  Oceniono 9 razy 9

  Uhuhu ale sie przestraszyli!! Wyrok jest zachętą dla innych firm do prowadzenia tego rodzaju sprzedaży

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX