Brexit. Tylko trzy procent Polaków w Wielkiej Brytanii zarejestrowało się w systemie dla migrantów. "Zegar tyka"

W Londynie ruszyło centrum pomocy dla imigrantów, którzy chcą wziąć udział w rejestracji brexitowej. Polacy, którzy mają problemy lub wątpliwości co do systemu obowiązkowej rejestracji, mogą przychodzić do Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego w Hammersmith na zachodzie miasta.

Główny cel centrum to pomaganie ludziom dotkniętymi różnego rodzaju wykluczeniami. Jak informują koordynatorzy z organizacji East European Resource Centre, chodzi między innymi o osoby niepełnosprawne oraz z chorobami przewlekłymi, osoby starsze, ofiary przemocy domowej, bezdomnych, ofiary współczesnego niewolnictwa, członków społeczności romskiej, ale także ludzi, którzy nie czują się pewnie w brytyjskim systemie prawnym czy też nie radzą sobie w świecie cyfrowym.

Tylko trzy procent zarejestrowanych

Szefowa East European Resource Centre jest zaniepokojona faktem, że przez dwa miesiące funkcjonowania systemu rejestracji, wzięło w niej udział jedynie około trzech procent imigrantów z Polski. "To zły wynik, zegar tyka" - ostrzega Barbara Drozdowicz. 

Rejestrować można się do czerwca 2021 roku, jeśli brexit nastąpi w oparciu o umowę i do grudnia przyszłego roku w przypadku tzw. twardego brexitu. Wkrótce specjaliści centrum mają wyjechać do innych zakątków kraju, by pomagać imigrantom spoza Londynu. Latem ma też powstać drugie centrum, w Birmingham.

Czytaj więcej: "Myliłem się, milcząc" - szef Komisji Europejskiej o swoich błędach w sprawie brexitu

Brexit i obowiązkowa rejestracja

Rejestracja jest obowiązkowa. Musi w niej wziąć udział każdy, kto po wyjściu Królestwa z Unii chce pozostać na Wyspach. Udowodnić będzie trzeba tożsamość, fakt, że nie było się karanym za poważne przestępstwa, oraz że przebywało się na terenie Wysp przed zakończeniem ewentualnego okresu przejściowego lub też przed datą tzw. twardego brexitu, który takiego okresu nie przewiduje.

Forma brexitu wciąż nie jest ustalona. Jeśli imigrant mieszkał na Wyspach bez przerwy przez pięć lat, będzie mu się należał status osoby osiedlonej. Ci, którzy w Wielkiej Brytanii przebywają krócej, otrzymają status tymczasowy.

Więcej o:
Komentarze (28)
Brexit. Tylko trzy procent Polaków w Wielkiej Brytanii zarejestrowało się w systemie dla migrantów. "Zegar tyka"
Zaloguj się
 • wujekdolf

  Oceniono 3 razy 3

  żadnego brexitu nie będzie - to się nikomu nie opłaca - pewnie będzie drugie referendum - the end :)

 • boo-boo

  Oceniono 2 razy 2

  Wychodzi na to, że reszta ma już albo paszporty brytyjskie albo prawo pobytu stałego- o czym nie musieli nikogo informować, a w statystykach ujmowani są jako obywatele polscy-tylko.

 • obywateleu

  Oceniono 1 raz 1

  Oni przez dwa lata nic nie zrobili by wyjść z UE to niech się nie dziwią, że my przez dwa miesiace nie zarejestrowaliśmy się w ich systemie.

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 1 raz 1

  Szkocja postawiła veto. Jak będzie Brexit (jakikolwiek) ogłaszają niepodległość.

  Więc Brexitu nie będzie, Torysi nie zawrócą Wisły kijem. Rejestracja jest stratą czasu i zawracaniem gitary (jak cały ten Brexit).

 • vladek

  0

  Skonczcie wypisywac brednie. Rejestracja nie jest zadnym obowiazkiem. Nikt nie musi sie rejestrowac jak nie chce miec prawa stalego pobytu. Na rejestracje jest dwa lata. Czesc ludzi sie nie rejestruje bo po prostu sie z tego ktaju wyniesie. Czesc nie widzi powodu do pospiechu. To nie jest Polska ze jak wchodzi jakis przepis o rejestracji to od razu jest kara i konsekwencje. Nie zdziwie sie jak zaczna placic by Polacy zostawali...

 • feminus

  0

  Rejestrować można się do czerwca 2021 roku, jeśli brexit nastąpi w oparciu o umowę i do grudnia przyszłego roku w przypadku tzw. twardego brexitu - kluczowa informacja, dla tych, co moze nie wyszli poza histeryczny tytul.
  Kto tworzy takie glupie artykuly?

  Bardzo wczesnie zaczynacie nas straszyc.
  Skupcie sie lepiej na najblizszych wyborach.
  Polakami w UK az tak sie nie martwcie.
  My tu zawsze sobie poradzimy, bez wzgledu na wszystko.
  I obiecuje ZAREJESTRUJEMY SIE, nie ma problemu!
  Do czerwca 2021 jeszcze jest troche czasu, spokojnie 😉
  Ba, a chocby do grudnia nastepnego roku - tez raczej sie wyrobimy! 😉😂

  O nas nie musicie sie martwic naprawde.
  Damy rade! 💪
  Jak zawsze! 😉😎

 • drdr2

  0

  bylem w tym ośrodku na Hammersmith, bo jest tam polska księgarnia. Wystrój obrzydliwie pisowski, więc był to ostatni raz

 • krzys79

  0

  Wiekszość Polaków na Wyspach ma polski paszport. Aby brać udział w tamtym głosowaniu, trzeba było być posiadaczem brytyjskiego paszportu, nawet nie rezydentem A poza tym jakie jest źródło Pańskich danych? Prosze wiec nie pisać bzdur.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX