Beata Szydło chwali się, że polska gospodarka jest większa od szwedzkiej. Zapomniała o jednym kluczowym fakcie

"Polska gospodarka po raz pierwszy w historii jest większa od szwedzkiej" - napisała we wtorek na Twitterze wicepremier Beata Szydło. Niestety nie wspomniała o innym ważnym wskaźniku, który pokazuje, że do sąsiadów z północy wciąż naszej gospodarce daleko.

"Wg IMF polska gospodarka po raz pierwszy w historii jest większa od szwedzkiej, nasz PKB to 586 mld US, Szwecji 551" - czytamy we wpisie wicepremier ds. społecznych. Beata Szydło powołała się tu na oficjalne dane Międzynarodowego Funduszu Walutowego. "Rozwój jest dla nas najważniejszy. Pod rządami PiS idziemy w dobrym kierunku. To pomaga polskim rodzinom" - dodała.

Porównanie PKBPorównanie PKB Źródło: MFW

Polska gospodarka większa od szwedzkiej? Nie do końca

Czy rzeczywiście prześcignęliśmy Szwecję? Oparcie się na PKB, jako wskaźniku rozwoju gospodarczego ma sens tylko wtedy, gdy zestawia się ze sobą kraje o podobnej liczbie mieszkańców. Tymczasem Polska liczy obecnie około 38,5 mln mieszkańców, a Szwecja niemal czterokrotnie mniej, bo ok. 10 mln.

W tej sytuacji "suche" porównanie PKB nic nam nie daje. Jeśli weźmiemy pod uwagę tylko ten wskaźnik to nasza gospodarka jest większa nie tylko od szwedzkiej, ale również od norweskiej i duńskiej, a chyba nikt nie ma wątpliwości, że pod względem poziomu życia - delikatnie mówiąc - tym krajom ustępujemy.

Bardziej miarodajnym wskaźnikiem jest PKB per capita, czyli Produkt Krajowy Brutto w przeliczeniu na jednego mieszkańca. O nim wicepremier Beata Szydło w swoim wpisie wspomniała, a być może nie chciała wspominać? Jak pod tym względem wypadamy na tle Szwecji?

Porównanie PKB per capita Polski i Szwecji w 2018 rokuPorównanie PKB per capita Polski i Szwecji w 2018 roku Źródło: MFW

Z najnowszych danych MFW wynika, że PKB per capita w Polsce wynosi 15,6 tys. dolarów, natomiast w przypadku Szwecji jest to 53 tys. dolarów, czyli jest niemal trzyipółkrotnie większy. Biorąc pod uwagę ten wskaźnik nasza gospodarka owszem prześcignęła Szwecję, ale tę z roku 1985, a nie 2019.

Beata Szydło zapomniała też o innym fakcie. MFW zalicza Szwecję do grupy krajów "zaawansowanych ekonomicznie". W tym gronie można znaleźć również takie kraje, jak Czechy czy Grecja. Tymczasem Polska wciąż zaliczana jest do grupy "rynków wschodzących i krajów rozwijających się".

Więcej o:
Komentarze (411)
Szydło chwali się, że polska gospodarka jest większa od szwedzkiej. Zapomniała o kluczowym fakcie
Zaloguj się
 • bankier.1

  Oceniono 160 razy 148

  Ona nie zapomniała. Ten tłuk jest taki głupi, ze nie wie co wypisuje.

 • justas32

  Oceniono 99 razy 93

  Gdyby z Polski wyjechało 28 milionów ludzi (w tym wszyscy z PiS) to bylibyśmy tak bogaci jak Szwecja ...

 • 12reyez

  Oceniono 95 razy 91

  Jednym z najważniejszych czynników wpływających na sukces tej przesympatycznej ekipy słupów zarządzanej z Żoliborza jest to, że nauka matematyki ma się w tym kraju bardzo źle. No ale po wyborach nauczyciele będą urzędnikami więc zapewne się poprawi:)

 • taroudant

  Oceniono 84 razy 76

  Odrażająca tępa dzida dopiero co beczała, że Polska jest w ruinie.

 • turkucio

  Oceniono 63 razy 55

  Ta, pochwal się jeszcze że mamy PKB większe od Monako, Luksemburga i Malty... i to razem wziętych!

 • wpac

  Oceniono 58 razy 52

  Takie beztalencie, leń i przekręt pojedzie do Brukseli po kolejną kasę.
  Pociotków zrobi asystentami i będzie miała spokój przez kilka lat.

 • obywateleu

  Oceniono 56 razy 50

  Pis od poczatku uprawia księgowość kreatywna 2x2 to nie 4 nie 3 czy 5 to tyle ile chce prezes by było.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX