Iran wstrzymał realizację porozumienia nuklearnego. Przywódca duchowy: "Nie będzie żadnej wojny"

Iran wstrzymał oficjalnie realizację zobowiązań wynikających z porozumienia nuklearnego. W ubiegłym tygodniu Teheran poinformował o takim zamiarze rządy Rosji, Chin, Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec. Jest to reakcja na wycofanie się Stanów Zjednoczonych z umowy zawartej w 2015 roku przez Iran i światowe mocarstwa.

Waszyngton obarcza Teheran winą za wzrost napięcia między Stanami Zjednoczonymi a Iranem. Dwa dni temu, podczas wizyty w Brukseli, amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo wyjaśnił, że Iran nie stosował się do porozumienia nuklearnego. Po spotkaniu z szefem amerykańskiej dyplomacji przedstawiciele Unii Europejskiej natomiast przestrzegali przed eskalacją konfliktu. Unijne kraje wyraziły wolę uratowania umowy nuklearnej i zaapelowały o umiar i rozwagę.

Napięte relacje pomiędzy Iranem i Stanami Zjednoczonymi

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump powiedział we wtorek, że nie planuje wysłania wojsk na Bliski Wschód w celu potencjalnego ataku na Iran. Amerykański przywódca określił prasowe doniesienia na ten temat mianem „fake news”.

Z koli najwyższy irański przywódca duchowy zapewnił we wtorek, że nie będzie wojny ze Stanami Zjednoczonymi. W ostatnim czasie doszło do zaostrzenia relacji między Teheranem a Waszyngtonem.
Ajatollach Ali Chamenei powiedział, że Iran nie dąży do wojny ze Stanami Zjednoczonymi. Przemówienie wygłosił w czasie spotkania z najważniejszymi politykami zorganizowanym z okazji ramadanu - tradycyjnego miesiąca postu.

Nie będzie żadnej wojny. My jej nie szukamy, oni także. Stany Zjednoczone wiedzą, że to nie jest w ich interesie

- mówił najwyższy irański przywódca duchowy. Dodał jednak, że jakiekolwiek rozmowy z Ameryką na obecnym etapie nie są możliwe.

Amerykańskie sankcje na Iran

Relacje między krajami zaostrzyły się po deklaracji o częściowym zawieszeniu przez Teheran niektórych zobowiązań paktu nuklearnego i nałożeniu przez Waszyngton kolejnych sankcji.
Napięcie w rejonie Zatoki Perskiej wzrosło również po ataku na cztery tankowce pływające na wodach terytorialnych Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Dwa z nich należały do Arabii Saudyjskiej.
We wtorek saudyjskie ministerstwo energetyki poinformowało również o ataku na przepompownie ropy naftowej.  Do wysłania dronów z materiałami wybuchowymi przyznali się jemeńscy rebelianci Huti.

Więcej o:
Komentarze (11)
Iran wstrzymał realizację porozumienia nuklearnego. Przywódca duchowy: "Nie będzie żadnej wojny"
Zaloguj się
 • aldo666

  Oceniono 3 razy 1

  "Nie będzie żadnej wojny. My jej nie szukamy, oni także. Stany Zjednoczone wiedzą, że to nie jest w ich interesie"
  ale to nie przeszkodzi Izraelowi w wywołaniu tej wojny
  false flag operation

 • avensis77

  Oceniono 2 razy 0

  A ja mam jesienia leciec do Iranu...

 • derp973

  Oceniono 9 razy -1

  A co miał realizować?! Mimo, że USA wycofało się jednostronnie z umowy? A w razie W, mam nadzieję, że cały zachodni świat oleje jankesko-izraelsko-arabio saudyjską wojnę z Iranem, tak jak to zrobili Hiszpanie (www.zerohedge.com/news/2019-05-14/spanish-frigate-peels-us-carrier-group-over-iran-conflict-fears) i prawdopodobnie zrobi też UK (www.theguardian.com/us-news/2019/may/14/no-iran-threat-in-syria-or-iraq-says-top-british-officer-in-defiance-of-us)

  PS. Cóż za zbieg okoliczności... www.reuters.com/article/iran-currency-euro/iran-switches-from-dollar-to-euro-for-its-foreign-transactions-state-media-idUSL8N1RV2B7

 • mark6

  Oceniono 26 razy -6

  Brawo Iran!! Kim w Korei też powinien przetrzeć oczy.
  JEDYNYM zagrożeniem dla pokoju na świecie są amerykańscy gangsterzy!! Oni bez wojen i kryzysów nie mogą i nie potrafią żyć. Jak nie zorganizowanie zamachu stanu na Majdanie
  to katastrofalna destabilizacja Bliskiego Wschodu, ingerencja w wewnętrzne sprawy Wenezueli czy też Iran i wiele wiele innych prowokacji.
  USA rządzi kompleks wojskowo zbrojeniowy. Dla nich wojny to konieczność!!
  Pomyśleć, że tych bandytów Polactwo zaprasza na wakacje i jeszcze za to zapłaci ?
  Jankesi są tak tępi , że nie widzą, że ich władza nad światem się kończy. Już nie tylko Rosja może ich dosięgnąć ale także kilka innych Państw. Kim jest niemądry aby wierzyć Trumpowi, nota bene
  nie mającemu zbyt wielkiej władzy.
  USA to zaraza przynosząca ból i niewolę wielu ludziom.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX