Rząd chce walczyć z odorem na wsi, rolnicy protestują. "Gospodarstwa będą zamykane"

Resort środowiska pracuje nad ustawą dotyczącą "uciążliwości zapachowej" na wsiach. Chodzi o uregulowanie kwestii odległości obiektów, takich jak hodowle trzody chlewnej od budynków mieszkalnych. Rolnicy boją się, że przepisy pozbawią ich możliwości rozwoju.

Rząd chce określić minimalną odległość obiektu rolniczego, który może być źródłem "uciążliwości zapachowej" od budynku mieszkalnego. Resort, którym kieruje Henryk Kowalczyk, opracował już ustawę, która ma regulować te kwestie. 

Ustawodawca argumentuje, że "uciążliwość zapachowa jest poważnym problemem, zarówno w skali lokalnej, jak i ogólnokrajowej". Wskazuje na to wzrostowa tendencja  liczby skarg i wniosków dotyczących nieprzyjemnego zapachu.

Resort środowiska wskazuje wiele źródeł nieprzyjemnych zapachów, jednak stwierdza, że najbardziej istotne wydają się zagadnienia uciążliwości zapachowej związane z dużymi obiektami produkcji zwierzęcej. Jak czytamy w uzasadnieniu to ustawy są to przemysłowe fermy chowu trzody chlewnej, drobiu lub zwierząt futerkowych. 

Rolnictwo wywiera duży wpływ na kształtowanie środowiska przyrodniczego i przy nieprawidłowym prowadzeniu produkcji rolnej może powodować poważne obciążenie dla środowiska. Sektor ten jest jednym z głównych źródeł emisji substancji złowonnych, takich jak: amoniak, merkaptany czy siarkowodór.

- czytamy w projekcie ustawy

Zasadnym jest określenie minimalnych odległości dla planowanych do realizacji instalacji, [...] w tym m.in. do chowu i hodowli zwierząt od terenów zabudowy mieszkaniowej lub terenów przewidywanych pod zabudowę mieszkaniową

- stwierdza ustawodawca. 

Rolnicy protestują

Szczepan Wójcik, prezes Instytutu Gospodarki Rolnej zainicjował wystosowanie apel do resortu środowiska - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Organizacje rolnicze chcą, by resort porzucił projekt.

Gospodarstwa wielkopowierzchniowe, które, aby być konkurencyjnymi, muszą się rozwijać i rozbudowywać - będą zamykane. Tysiące polskich przedsiębiorców rolnych, którzy rozpoczęli już formalny proces pozyskiwania zgód na uruchomienie swoich hodowli na obszarach wiejskich, mimo zainwestowanych setek milionów złotych – będą musiały porzucić plany inwestycyjne.

- czytamy w apelu rolników cytowanym przez DGP. 

W projekcie przepisów wyraźnie zapisano jednak, że "do spraw wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie ustawy [...] nie stosuje się przepisów ustawy". 

Więcej o:
Komentarze (108)
Rząd chce walczyć z odorem na wsi, rolnicy protestują. "Gospodarstwa będą zamykane"
Zaloguj się
 • salcesonowyskrytozerca1

  Oceniono 19 razy 19

  Pytanie: czy będą gnębić małych rolników, czy naprawdę pilnować żeby wielkie chlewnie i kurniki nie powstawały ludziom pod oknami?

 • pomysłowy Dobromir

  Oceniono 16 razy 14

  To co zrobi brocha biedna. Będzie musiała wybudować komórkę dla trzody chlewnej już nie będzie można trzymać w pokoju obok

 • stara_ale_jara

  Oceniono 15 razy 11

  ŚWINKI NIE ŚMIERDZĄ !!! Śmierdzi w chlewach bo nikt często nie sprząta!!!!!! Oraz dla zysku stłacza zwierzęta w ciasnych chlewniach. Gryzonie też nie. Odchody tak, ale które g... pięknie pachnie? Nie chce się płacić za obrządek wymagany do przeprowadzenia tak często jak tego wymaga liczebność hodowli. Tyle w temacie tępaki. Odczepcie się od zwierząt, a jeśli już coś wam śmierdzi, zacznijcie się myć, a następnie sprzątać

 • justas32

  Oceniono 10 razy 10

  Z odorem na wsi trzeba walczyć już od początku szkoły podstawowej ...

 • gazkom

  Oceniono 9 razy 9

  Jak będzie wyglądał tan zapis? Zakaz budowania chlewu w x metrów odległość od zabudowań mieszkalnych ( w tym domu właściciela chlewu). Czy w drugą stronę. Zakaz budowy "mieszkaniówki" x metrów od terenów rolnych. Przypomina mi się historia, gdzie to miastowi pobudowali się na wsi, po czy wyszło, że wieś nie taka fajna. Wezwani nawet policję do rolnika przy żniwach. Dostał on mandat bo kombajn wzniecał z dużo kurzu :(

 • biesczad1

  Oceniono 8 razy 8

  Jeśli już, to niech rząd powalczy ze śmiercionośnym odorem na wsi powodowanym spalaniem plastiku, folii czy styropianu!!!

 • dzialajsam

  Oceniono 12 razy 8

  W W.Brytanii są całe gminy z zakazem prowadzenia działalności rolniczej. Świat się zmienia... Najpierw likwidacja Krusu....

 • realistas

  Oceniono 14 razy 8

  Wreszcie czymś się zajęli. W Niemczech taka ustawa powstała pod koniec lat 60-tych ubiegłego wieku.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX