Trzy tragiczne wypadki koni na torze w Służewcu. Wszystkie jednego dnia. Rzecznik odpowiada: Trenerzy nie zgłaszali uwag

Robert Kędzierski
Na torze wyścigowym na Służewcu doszło do tragedii - w ciągu jednego dnia trzy konie doznały poważnych kontuzji. Znany trener koni apeluje o interwencję. Rzecznik toru zapewnia, że dochowano wszelkich starań, by nawierzchnia toru była bezpieczna.

W minioną niedzielę na torze wyścigów konnych w Służewcu na skutek trzech wypadków mocno poszkodowane zostały trzy konie. Jeden z nich doznał śmiertelnego ataku serca po przeprowadzonej operacji. Na problem uwagę zwrócił Adam Wyrzyk, znany trener koni wyścigowych. Twierdzi, że tragedii można by uniknąć - do wypadków mogło bowiem przyczynić się nieprawidłowe nawodnienie toru. 

Wygrywa w tym biegu koń Desing, wraca do stajni i zaczyna utykać, wizyta w szpitalu, złamana noga. Trzy konie połamały się w jeden weekend!!! Boję się, że jedynym ratunkiem dla naszych podopiecznych będzie zamknięcie toru wyścigowego, tak jak miało to miejsce cztery lata temu z torem płotowym

- wyjaśnia, opisując też kulisy dwóch innych wypadków, które miały miejsce w sobotę. Opisał też wydarzenia z roku 2015. Wtedy, podczas gonitwy płotowej o Nagrodę Hubala, również poszkodowane zostały trzy konie. Dwa trzeba było uśpić, a wyścigi wstrzymano.

Kto wreszcie zacznie dbać o bieżnie wyścigową w profesjonalny sposób? Tak jak to się dzieje na wszystkich torach na świecie!!! Kto zapewni bezpieczeństwo dla naszych koni!!!! 10 lat Totalizator jest gospodarzem Służewca, trybuny wyremontowane, łoże VIP, chodniki bramki, setki ochroniarzy. A nikt nie pomyślał o bezpieczeństwie naszych koni, o zbudowaniu nowoczesnego systemu nawadniającego

- stwierdza w obszernym wpisie zamieszczonym na Facebooku. 

O komentarz poprosiliśmy biuro prasowe Toru Służewiec.

Śmierć każdego konia jest tragedią i stratą dla jego właścicieli, trenera, jeźdźców i miłośników. Dla nas - osób organizujących wyścigi jest to również zawsze bolesne przeżycie

- zapewnił naszą redakcję rzecznik prasowy Sylwester Puczen. 

Wyjaśnił też, że komisja techniczna przyjęła stan toru bez zastrzeżeń i zezwoliła na przeprowadzenie gonitw. Stan toru w niedziele został oceniony jako lekko elastyczny - 3,0.

"Również trenerzy do siódmej gonitwy nie zgłaszali uwag do jego stanu." - podkreśla Puczen. 

Czytaj też: Zakłady na wyścigi konne w Totalizatorze. Minister ma pomysł na rozwój hodowli

Wyjaśnia też, że bieżnia mimo trudnych warunków pogodowych "jest dobrze przygotowywana do dni wyścigowych", a zespół odpowiedzialny za jej jakość stale kontroluje jej stan i prowadzi odpowiednie prace.

Tor jest codziennie nawadniany, uzupełniane są ubytki, a trawa jest przycinana do odpowiedniej długości. W poprzednich tygodniach tego sezonu otrzymaliśmy wiele pochwał dotyczących jakości bieżni, szczególnie od zagranicznych jeźdźców. Mamy nadzieję, że wypadki z ostatniego weekendu to tylko jednorazowa seria niefortunnych zdarzeń

- stwierdził rzecznik. 

Więcej o:
Komentarze (31)
Tragedia na torze w Służewcu. "Trzy konie połamały się w jeden weekend". Rzecznik odpowiada "trenerzy nie zgłaszali uwag"
Zaloguj się
 • ladne_sny

  Oceniono 31 razy 27

  "niemiły incydent"? panie Kędzierski, niemiły incydent to ejst jak ktoś panu nadepnie na odcisk albo znajdzie pan w zupie muchę, a nie wypadek, kalectwo i uśpienie trzech koni.

 • metaxo

  Oceniono 27 razy 23

  Tak się kończy gdy wszystko w swoje brudne łapy dostają tłuki z PIS.

 • waldekan

  Oceniono 28 razy 22

  Dobra zmiana dotarła na Służewiec ? Litości.

 • sprzedam_sie

  Oceniono 19 razy 17

  W 2015 bylem swiadkiem tej rzezi - padly 2 konie, otwarte zlamania. Od tego czasu omijam ten badziew szerokim lukiem. Koni szkoda.

 • mariolaszyszkowska

  Oceniono 10 razy 10

  Szkoda tych pięknych zwierząt !

 • bokot1

  Oceniono 14 razy 10

  organizatorom zależy wyłącznie o własnym zysku, o koniach jak zwykle nikt nie pomyślał, żeby były bezpieczne. kiedy wreszcie do ludzi dotrze, że kupując bilety na takie imprezy sponsorują rzeź koni

 • realistas

  Oceniono 10 razy 8

  PiS, jak widać, bardzo nie lubi koni.

 • pivit

  Oceniono 17 razy 7

  Co to do ku*wy nędzy znaczy? Nie można takiego kontuzjowanego konia wyleczyć żeby dożył swoich dni w jakiejś stadninie? Taki sam motłoch jak myśliwi. Aha, już wiem - kasa misiu, kasa. To może tak: jak właściciel konia złamie nogę proponuję uśpienie zamiast leczenia. Będzie taniej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX