Księżyc wciąż się trzęsie, kurczy i ochładza. Według NASA to wina również Ziemi

Naukowcy z NASA ustalili, że temperatura Księżyca wciąż maleje. Na dodatek jego wnętrze kurczy się i przypomina formą rodzynkę. Powierzchnia satelity z kolei cierpi na skutek trzęsień, tworzących nowe uskoki tektoniczne.

Proces we wnętrzu Księżyca naukowcy agencji porównują do tego, co dzieje się z winogronem, które kurczy i marszczy się na wzór rodzynki. Jednak powierzchnia Księżyca nie jest tak elastyczna jak ta w owocu, w związku z czym rozpada się i powstają uskoki, którym aktualnie naukowcy się przyglądają. Są wysokie i długie na wiele kilometrów.

 

Przeprowadzenie nowych badań było możliwe dzięki stworzeniu algorytmu przetwarzającego dane sejsmiczne, które zostały zebrane w latach 60. i 70. XX wieku przez urządzenia pozostawione na Księżycu przez astronautów misji Apollo 11. Pomogło to rzucić nowe światło na trzęsienia ziemi na Księżycu, w tym umożliwić lepsze zrozumienie, skąd faktycznie pochodzą. Wykorzystano w tym celu również zdjęcia z sondy LRO (Lunar Reconnaissance Orbiter).

Porównując dane naukowcy doszli do wniosku, że zmieniające topografię Księżyca ruchy pochodzą wprost spod jego powierzchni, a nie zostały wywołane przez asteroidy, jak początkowo przypuszczali. To potwierdziło, że Księżyc w dalszym ciągu jest aktywny tektonicznie.

Wg naukowców Księżyc jest nadal aktywny tektonicznieWg naukowców Księżyc jest nadal aktywny tektonicznie NASA

Co ciekawe, większość zarejestrowanych wstrząsów miała miejsce, gdy Księżyc był w punkcie swojej orbity najdalej od Ziemi. Zdaniem specjalistów dzieje się tak, bo siła związana z ziemską grawitacją negatywnie wpływa na jego skorupę. Naukowcy mają nadzieję możliwie najszybciej powrócić na Księżyc i dowiedzieć się więcej o tym, co się z nim dzieje.

Dla mnie te odkrycia podkreślają, że musimy wrócić na Księżyc. (...) Dzięki większej sieci nowoczesnych sejsmometrów moglibyśmy zrobić ogromne postępy w zrozumieniu geologii księżyca

- podsumował Nicholas Schmerr, geolog z Uniwersytetu Maryland.

Powrót wyścigu na Księżyc 

Administracja Trumpa zobligowała w ostatnim czasie NASA do powrotu astronautów na powierzchnię Księżyca w ciągu pięciu najbliższych lat.

- Aktualizuję swój budżet, by zawierał dodatkowe 1,6 mld dolarów, tak, byśmy mogli wrócić w Kosmos w WIELKIM STYLU" - pochwalił się ostatnio Donald Trump na Twitterze.

Nowy program załogowych lotów kosmicznych na Księżyc został nazwany Artemida. Artemida była grecką boginią, siostrą-bliźniaczką Apolla, na cześć którego nazwano pierwszy taki program z lat 1969-1972. Latem tego roku (20 lipca) NASA będzie obchodzić 50. rocznicę pierwszego lądowania człowieka na naszym naturalnym satelicie, moment na ogłoszenie wznowienia podboju jest więc idealny.

Po zakończeniu zimnej wojny kosmiczny wyścig po - wtedy głównie - prestiż przestał się opłacać. Badania naukowe można było prowadzić znacznie taniej, za pomocą sond, bez udziału ludzi. Ten wyścig znowu ruszył i to na więcej niż jednym froncie. Coraz większe ambicje w kosmosie mają znów Rosjanie, którzy zapowiedzieli lot załogowy na Księżyc w 2029 roku. 

Do zimnowojennych uczestników kosmicznej rywalizacji dołączają kolejni. Przede wszystkim Chiny. W tym roku Chińczycy jako pierwsi wysłali sondę z łazikiem na tak zwaną "ciemną stronę" Księżyca. Kolejna chińska sonda ma polecieć na Księżyc jeszcze w tym roku. 

Więcej o:
Komentarze (36)
Księżyc wciąż się trzęsie, kurczy i ochładza. Według NASA to wina również Ziemi
Zaloguj się
 • skromne-zero

  Oceniono 5 razy 5

  Wina Tuska.

 • gromek1

  Oceniono 5 razy 5

  "Co ciekawe, większość zarejestrowanych wstrząsów miała miejsce, gdy Księżyc był w punkcie swojej orbity najdalej od Ziemi. Zdaniem specjalistów dzieje się tak, bo siła związana z ziemską grawitacją negatywnie wpływa na jego skorupę."

  to jest dla mnie zagadką
  dlaczego jeśli ziemska grawitacja negatywnie wpływa na skorupę Księżyca do wstrząsów dochodzi gdy oddziaływanie grawitacyjne między Księżycem, a Ziemią jest najsłabsze (największa odległość K-Z).

 • shamickgaworski

  Oceniono 4 razy 4

  Ah tam, przeciez wiadomo iz to wina ... Tuska! :-)

 • zabrania_sie_zabraniac

  Oceniono 8 razy 4

  Ciekawe, z jakiego powodu pod artykułem o księżycu taki wysyp idiotów?

 • felicjan.dulski

  Oceniono 10 razy 4

  Kiedyś, kiedy mnie uczono języka polskiego obowiązywała forma "ten rodzynek".

 • pawelwabnik71

  Oceniono 12 razy 4

  Księżyc wciąż się trzęsie, kurczy i ochładza. Według NASA to wina również Tuska.

 • stasi1

  Oceniono 2 razy 2

  Ciekawe co to sobie NASA kupi za te dodatkowe 1.6mld dolarów?
  ,,- Aktualizuję swój budżet, by zawierał dodatkowe 1,6 mld dolarów, tak, byśmy mogli wrócić w Kosmos w WIELKIM STYLU" - pochwalił się ostatnio Donald Trump na Twitterze."

 • gorillaglu

  Oceniono 1 raz 1

  1.6 miliarda to imponująca liczba...jeśli zignorujemy to, że cena za sztukę nowych lotniskowców klasy Ford to około 12 miliardów, pomijając koszty projektowania. Więc roczny budżet całej NASA to ok 1/10 kosztu jednego lotniskowca.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX