500 plus dla pełnoletnich dzieci? Wiceminister tego nie wyklucza. "To też wymagający okres"

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie ma w planach podwyższenia świadczenia w ramach programu 500 plus. Nie wyklucza jednak rozszerzenia go na dzieci po ukończeniu 18 roku życia.

W rozmowie z serwisem RadioZET.pl wiceminister w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed przyznał, że wprawdzie resort nie ma w planach waloryzacji programu ani zwiększenia wysokości świadczeń, ale widzi możliwość rozszerzenia rządowego świadczenia na dorosłe dzieci.

Jeżeli będą możliwości budżetu państwa w następnych latach, to oczywiście będziemy szukać innych rozwiązań, może bardziej w kierunku wydłużenia okresów. Wiemy, że okres od 18 roku życia też jest wymagający dla rodzin. Są różne rozwiązania

- tłumaczył w rozmowie z serwisem RadioZET.pl Stanisław Szwed z MRPiPS.

Ustawa rozszerzająca 500 plus podpisana

Tymczasem prezydent Andrzej Duda podpisał dziś nowelizację ustawy rozszerzającą program "Rodzina 500 Plus" także na pierwsze dziecko bez względu na dochody rodziny. Od lipca program obejmie łącznie 6,8 mln dzieci.

Przyjęta nowelizacja wydłuża także - z jednego do trzech miesięcy - termin na składanie wniosków o świadczenie na nowo narodzone dziecko. Dzięki zmianie przepisów zachowana zostanie też ciągłość świadczenia drugiemu rodzicowi w przypadku śmierci pierwszego.

Jak szacuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w 2019 r. koszt wsparcia rodzin z dziećmi dla budżetu państwa wyniesie 9,6 mld zł. W kolejnych latach dodatkowy koszt finansowania programu bez kryterium dochodowego wyniesie ok. 20 mld zł. W sumie będzie to 41 mld zł rocznie.

Więcej o:
Komentarze (97)
500 plus dla dorosłych dzieci? Wiceminister Szwed tego nie wyklucza. "Okres od 18. roku życia też jest wymagający"
Zaloguj się
 • n0th

  Oceniono 38 razy 36

  Zaraz
  Czyli 92 letnia matka mojej 60 letniej teściowej tez dostanie 500+, no bo w końcu jakby nie było jest jej dzieckiem? Co prawda trochę przekroczyła 18 lat życia, ale mimo wszystko jest dorosłym dzieckiem swojej matki.
  Zaiste słuszna linię ma nasza partia.

 • ar.co

  Oceniono 32 razy 30

  Ruszyć kościelnych pedofilów PiS nie pozwoli, to będzie się starał przekupić lumpenelektorat kolejną łapówką. Już widać, jak pisowski nierząd będzie bronił kleru...
  Ale przynajmniej sytuacja jest jasna: kto głosuje na PiS, ten popiera pedofilię.

 • turkucio

  Oceniono 26 razy 26

  Oho, chyba dostali nowe sondaże i jest tak nieciekawie, że trzeba sypnąć kasą...

 • brutalnaprawda

  Oceniono 22 razy 22

  Czyli dla każdego ? ...bo przecież wszyscy są czyimiś "dziećmi" ! ....ile jeszcze dna zostało PiSlamowi do przebicia ...bo chyba są już blisko jądra ...Ziemi?

 • Filip Sta

  Oceniono 18 razy 18

  W ogóle do 30stki płacmy. Uzalezniajmy młodych od socjalu. A co tam!? Nas nie stać? Na pracujacych większe podatki nałożyć i będzie.

 • kasia_swiderska

  Oceniono 18 razy 16

  Ten rząd jest poy*bany!!!
  Za miesiąc Yarek obieca loda każdemu Polakowi, byle wygrać wybory...

 • prawdaprawda

  Oceniono 16 razy 16

  teraz przed wyborami to będą obiecywać wszystko.
  Nawet ślepemu wzrok.

 • Sza Man

  Oceniono 14 razy 14

  To może po prostu dajcie absolutnie każdemu po pięć stów. Odejdzie kosztów związanych z obliczaniem komu się należy, a komu nie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX