Sąd: zatrzymanie byłych urzędników KNF bezzasadne. "Uzasadnienie miażdżące dla prokuratury"

Zatrzymanie byłych urzędników KNF było bezzasadne - stwierdził sąd w Szczecinie. Jednocześnie zdecydował o zniesieniu wszystkich środków zapobiegawczych, jakie zastosowała prokuratura. To kolejne tego typu orzeczenie.

Sąd w Szczecinie uznał, że zeszłoroczne zatrzymanie urzędników KNF było nieuzasadnione. Za bezzasadne uznał stawianie im zarzutów, a także zniósł stosowanie środków zapobiegawczych.

Ustne uzasadnienie tego postanowienia było miażdżące dla prokuratury

- stwierdził tuż po wydaniu postanowienia mecenas Jerzy Naumann, cytowany przez TVN24 BiS.

W lutym sąd zajął podobne stanowisko w sprawie Wojciecha Kwaśniaka oraz Andrzeja Jakubiaka, byłych szefów KNF. Zdaniem sądu również ich zatrzymanie było niezasadne, podobne jak zastosowanie środków zapobiegawczych.

Dotkliwe żądania prokuratury

Warto przypomnieć, że prokuratura wobec zatrzymanych zażądała dotkliwych ograniczeń - m.in. dozoru policyjnego, oraz wysokich, bo wynoszących aż 200 tys. zł poręczeń majątkowych. W odpowiedzi na te żądania poręczenie osobiste w sprawie złożyli byli szefowie Narodowego Banku Polskiego - Hanna Gronkiewicz-Waltz, Leszek Balcerowicz i Marek Belka.

Byli urzędnicy KNF zatrzymani przez CBA

Do spektakularnej akcji CBA doszło 6 grudnia zeszłego roku. Zatrzymani usłyszeli zarzuty nadużycia uprawnień oraz niedopełnienia obowiązków. Według śledczych urzędnicy KNF mieli nie reagować odpowiednio na nieprawidłowości w SKOK Wołomin. 

Czytaj też: Były szef KNF wychodzi na wolność. Wcześniej byli prezesi NBP napisali o "układzie SKOK"

Prokuratura twierdziła, że byli członkowie KNF zatrzymani pod koniec zeszłego roku, wiedzieli o tym, że SKOK Wołomin może mieć problem ze spłacaniem zobowiązań wobec klientów, ale zwlekali z podjęciem odpowiednich działań. Ta zwłoka miała być przyczyną strat w wysokości ok. 1,7 mld zł. 

Przestępstwo m.in. Wojciecha Kwaśniaka rzekomo polegało na tym, że urzędnicy nie zakończyli prowadzonego postępowania administracyjnego sporządzeniem projektu decyzji administracyjnej o ustanowienie zarządcy komisarycznego w SKOK w - wyjaśniała Prokuratura Krajowa w swoim stanowisku.

Więcej o:
Komentarze (74)
Sąd uznał zatrzymanie byłych urzędników KNF za bezzasadne. "Uzasadnienie miażdżące dla prokuratury"
Zaloguj się
 • justas32

  Oceniono 48 razy 44

  Tymi aresztowaniami chcieli pisiory odwrócić uwagę od afery Chrzanowskiego. Taki gruby przekręt - a sprawa medialnie umarła. Polski suweren ma wyjątkowo krótką pamięć na grzechy swoich popapranych wybrańców ...

 • remo29

  Oceniono 32 razy 32

  Ziobro płakał jak czytał. Tyle wysiłków, tyle kombinowania po nocach i nie można ot tak zamknąć kogo się chce, jak za Stalina... Kiedyś to byyyło...

 • g.lesio

  Oceniono 30 razy 28

  Szukają intensywnie jakiś przestępstw poprzedników i wyszukać jakoś nie mogą więc by ukryć swoje machlojki stawiają jakieś wydumane zarzuty ale to wszystko nie trzyma się kupy. To miało przykryć zeszłoroczną aferę w KNF ale jak widać z wielgachnej afery wyszedł tylko kolejny strazł w kolano prokuratury a właściwie Ziobry.
  Pytam się jak tu żyć panie prezesie.

 • rasta-mw

  Oceniono 30 razy 26

  Zasadne czy nie, to zatrzymanie było bardzo medialne utrwalając wśród ciemnego ludu mylne pojęcie, że PO to złodzieje. Jak wszyscy wiemy, w złodziejstwie PiS nie ma sobie równych.

 • indan

  Oceniono 23 razy 23

  Brawo niezależny sąd, kopać w zad "ziobrystów", aż się zagotują z wściekłości.

 • asr1

  Oceniono 23 razy 23

  Po wyborach te wszystkie służalcze pomioty z prokuratury trzeba usunąć w trybie dyscyplinarnym i pozbawić stanu spoczynku cala wierchuszkę prokuratury która po wyborach/przegranych przez pis/ natychmiast się ewakuuje w stan spoczynku !! Można było pozytywnie zweryfikowanych policjantów pozbawiać emerytur będzie można i ich !! kaczor dał nam przykład jak to robić !!!

 • siekier35

  Oceniono 22 razy 22

  czekam na biereckiego
  ta święta krowa kiedyś trafi tam gdzie trzeba

 • threemen

  Oceniono 25 razy 21

  Są jeszcze odważni, niezależni sędziowie.

 • ps11111ps

  Oceniono 21 razy 19

  A co tam slychac u naszych ulubionych krasnali: Chrzanka i Glapcia? Czy nadal chronią ich krasnale Kaczuś i Morawek?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX