Przestępcy znów polują na nasze loginy i hasła. Podszywają się m.in. pod Dotpay, PayU czy Przelewy24

Europejskie Centrum Konsumenckie Polska wydało ostrzeżenie przed fałszywymi stronami udającymi pośredników szybkich płatności internetowych. W marcu odnotowano ponad sto stron, które wyłudzały loginy, hasła i kody autoryzacyjne.

Według informacji podanych przez ECK Polska przestępcy podszywają się pod serwisy takie jak Dotpay, PayU czy Przelewy24, które oferują szybkie przelewy internetowe. Najbardziej narażeni na wyłudzenie loginów i haseł do bankowości oraz kodów autoryzacyjnych są osoby robiące zakupy przez internet.

Cyberprzestępcy podszywają się pod serwisy z szybkimi przelewami internetowymi. Celem są hasła, loginy, kody autoryzacyjne i dane osobowe 

W marcu odnotowano ponad sto stron, które przypominają najbardziej znane i sprawdzone serwisy do płatności online. Nieświadomi klienci mogą w ten sposób stracić swoje oszczędności poprzez kradzież środków z konta bankowego. Drugim zagrożeniem jest wykorzystywanie przez przestępców danych tych użytkowników - na ich podstawie mogą np. zawrzeć w naszym imieniu umowę lub zaciągnąć kredyt.

Fałszywe strony najczęściej udostępniane są przez link umieszczony w SMS-ach lub komunikatorach internetowych. Niebezpieczne jest także korzystanie z fałszywych sklepów internetowych. Europejskie Centrum Konsumenckie apeluje, by nie odpowiadać na wiadomości wysyłane w SMS-ach, w których nadawca stara się nas nakłonić do zapłaty nawet drobnej kwoty. Zanim zasugerujemy się wiadomością z ponagleniem, warto tę informację zweryfikować u źródła - banku czy operatora komórkowego. 

Oszustwa internetowe należy zgłaszać do oddziału swojego banku, na stronie incydent.cert.pl oraz policji. Raport udostępniony przez ECK Polska to wspólne ostrzeżenie takich instytucji jak: Prokuratura Krajowa, Komenda Główna Policji, UOKiK oraz Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa ZBP

Więcej o:
Komentarze (6)
Przestępcy polują na nasze loginy i hasła. Podszywają się m.in. pod Dotpay
Zaloguj się
 • twzelnik

  0

  A polują!
  I będzie jeszcze gorzej.

  Trzeba się dostosować, lub odłączyć.

 • blue-sky-0

  Oceniono 7 razy -1

  artykuł nie wyjaśnia czy:
  -chodzi o to że W TRAKCIE robienia zakupów zostajęprzekierowany podstępnie na stronęoszusta i zamiast zapłącićza ksiażkę wpłacam pieniadze na konto oszusta, czy
  -chodzi o to że siedzę sobie na plaży i opalam się, a tu nagle przychodzi SMS o płatności za zakupy, gdy ostatnie zakupy robiłem 17 miesięcy temu?

 • pioterek

  Oceniono 6 razy -2

  Problem do opisania jednym zdaniem.
  Ale gdyby ktoś chciał kontent, jakie to strony, gdzie uważać- to przerasta postrzeganie i pojęcie specjalisty gazeta.pl.
  Niestety nie ma tu nic poza papką ogólników.

 • tergukjbvcfsyrt8y9joikl

  Oceniono 14 razy -6

  Nieświadomi internauci, którzy nabierają się na tego typu strony, powinni być odłączani od Internetu. Dla ich własnego dobra.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX