Niemcy zwiększą wydatki na armię o 5 mld euro. Daleka droga do spełnienia żądań Trumpa

Niemiecki rząd poinformował NATO, że w tym roku o 5 mld euro zwiększy wydatki na obronność. USA oraz natowscy sojusznicy domagają się od Niemiec wydatków w wysokości 2 proc. PKB, co wynika z podpisanych sojuszniczych zobowiązań.

Zwiększenie wydatków na armię o 5 miliardów euro oznacza, że ogólna kwota przeznaczona na obronność wyniesie 47 miliardów 320 milionów euro. Tym samym będzie to 1,38 proc. PKB w tym roku. Ministerstwo obrony podkreśla, że jest to największy wzrost wydatków na obronność w Niemczech od zakończenia zimnej wojny. Mimo to Niemcom jeszcze daleko do spełnienia zobowiązań.

Donald Trump krytykuje Niemców

Ministerstwo zapewnia, że Niemcy do 2024 roku będą systematycznie zwiększać inwestycje w Bundeswehrę i osiągną za pięć lat wydatki w wysokości 1,5 proc. PKB. Amerykański przywódca wielokrotnie atakował w tym kontekście Niemcy, które nie wydają na zbrojenia 2 procent swojego PKB. Trump wielokrotnie mówił, że Niemcy nie przeznaczają na obronność tyle, ile powinni. – Oni płacą blisko 1 proc. – mówił w kwietniu po spotkaniu z sekretarzem generalnym NATO. Podczas szczytu NATO w 2014 roku państwa członkowskie zobowiązały się do zwiększenia budżetów na wojsko do 2 proc. do roku 2024 roku. Współrządząca w Niemczech SPD, oraz opozycja nie godzi się na podniesienie wydatków na obronę twierdząc, że Niemcy wydają wystarczająco dużo w ramach wielu misji pokojowych i pomocowych.

Niemieckie media przyznają, że informacje o planowanych przez Berlin wydatkach na cele wojskowe nie spełnią oczekiwań ani Sojuszu, ani prezydenta USA Donalda Trumpa

Światowe wydatki na zbrojenia

Według Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem w 2018 roku najwięcej na zbrojenia w 2018 roku wydały Stany Zjednoczone, Chiny, Arabia Saudyjska, Indie i Francja. Eksperci SIPRI ustalili, że globalne wydatki na zbrojenia wyniosły w 2018 roku 2 biliony dolarów, czyli najwięcej od 1988 roku, od kiedy Instytut prowadzi badania. Według specjalistów, gwałtownym wzrost wydatków na zbrojenia w krajach europejskich spowodowany jest rosnącym zagrożeniem ze strony Rosji. Część rosyjskich analityków wojskowych zwraca uwagę na coraz ostrzejszą propagandę Kremla, która ma przygotować Rosjan do ewentualnego konfliktu zbrojnego i zastraszyć najbliższych sąsiadów Federacji Rosyjskiej.

Według raportu SIPRI sama Rosja wydaje coraz mniej pieniędzy na obronę. W dorocznym raporcie Instytut podał, że Moskwa wydała w 2018 roku 61,4 miliarda dolarów, to jest o 3 i pół procent mniej, niż w 2017 roku. Stawia to Rosję na szóstym miejscu w światowym rankingu. Jednocześnie niezależni eksperci podkreślają przy każdej okazji, że rosyjskie władze utajniają część wydatków na zbrojenia uniemożliwiając precyzyjne określenie kwot przeznaczanych na ten cel. 

Więcej o:
Komentarze (32)
Niemcy zwiększą wydatki na armię o 5 mld euro. Daleka droga do spełnienia żądań Trumpa
Zaloguj się
 • justas32

  Oceniono 15 razy 7

  Nigdy bym w to nie uwierzył - ale teraz trzymam kciuki żeby Niemcy zwiększyli wydatki na armię do 2 % PKB. Ktoś nas bronić musi jak sami nie umiemy, bo wolimy opłacać pedofili w sutannach ...

 • antonio rebenga

  Oceniono 16 razy 6

  Czerska gimbazo! To nie są żądania Trumpa tylko wymogi traktatu NATO, które zostały podpisane przez wszystkich członków. Po jaki luj po raz kolejny szczujecie Trumpem w tych swoich debilowatych nagłówkach?

 • bzdziszewiak2

  Oceniono 7 razy 1

  Ja bez żadnego trybu, ale po co się zbroić? Szykuje się jakaś wojna? Nie lepiej żyć w pokoju i spokoju? Standardy Trumpa mają być wzorem? U Jankesów lobby zbrojeniowe ma zawsze zbyt dużo do ugrania. Europa niech rozwija się pokojowo. To lepsze dla wszystkich.

 • bosman64

  Oceniono 5 razy 1

  Za te Zwiekszone wydatki w pierszej kolejnosci kupia mundury ciazowe dla czolgistek i pampersy dla nowo narodzonych w koszarach - w kolorze khaki. Ponad polowa samolotow bundeswehry nie jest w stanie latac, to samo dotyczy ich czolgow stoja po garazach z braku czesci i funduszow na nie. Prawdziwa armia zbawienia. O brakach kadrowych nawet nie warto wspominac, sluzba jest zupelnie nie atrakcyjna a kariera w ich silach zbrojnych to farsa.

 • ksiadztezczlowiek

  Oceniono 6 razy 0

  Ta, Niemcy zwiekszaja budzet obronny o 22 miliardy zlotych (5 miliardow Euro). Czyli polowe polskiego zwiekszonego budzetu na obronnosc (44 miliardy zlotych). Krotko mowiac, Niemcy wydaja na zbrojenia 47,5 miliarda Euro czyli 200miliardow zlotych, kiedy Polska dogoni Niemcy???

 • 2fat

  Oceniono 8 razy 0

  Trump walczy o zyski swoich koncernów zbrojeniowych. Miliardy z tego poszłyby na zakupy w Stanach. Ale dowcipne byłoby przeznaczenie tych pieniędzy na własne technologie...To by dopiero kwiczeli.

 • steven1968

  Oceniono 1 raz -1

  A przeciwko komu jankesi rozkazali zbroić się swoim poddanym ? Rosjanie zmuszeni są do zbrojeń , a nie odwrotnie ! Broń konwencjonalna , to złom ! To nie ona zdecyduje o losach wojny, wiele Narodów poprostu nie przetrwa ! O losach usa zadecyduje wulkan Yeloowstone i tam zakończy się jankeski sen o totalnej potędze żandarma światowego !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX