Rząd zapewnia, że podatek handlowy nie uderzy w klientów. Przypominamy, jak było z bankami

Sąd Unii Europejskiej unieważnił decyzję Komisji Europejskiej, która nakazała Polsce zawiesić wprowadzenie podatku handlowego - płaconego przez sklepy. Możliwe więc, że duże sieci zostaną jednak obciążone nową daniną. Rząd zapewnia, że w klientów to nie uderzy. A my przypominamy, co zdarzyło się po wprowadzeniu podatku bankowego.

Rzeczniczka rządu PiS Joanna Kopcińska skomentowała wczorajszą decyzję unijnego sądu, który unieważnił decyzję Komisji Europejskiej z 2017 roku dotyczącą podatku handlowego. Miał on umożliwić Polsce pobieranie podatku od sprzedaży detalicznej. Płacić miałyby duże sieci, na czym budżet mógłby zyskać 1,5-2 mld zł. rocznie.

Kopcińska zapewniła, że podatek handlowy nie uderzy w konsumentów. 

- Chcemy, by ci, którzy handlują w Polsce, płacili podatki w Polsce - powiedziała Joanna Kopcińska. Dodała, że rząd czeka na uprawomocnienie wyroku. - Wtedy, kiedy on się uprawomocni, wielkie sieci handlowe będą opodatkowane, tak jak zaproponował to rząd polski, bo nie godzimy się na to, żeby była nierówność w zakresie płacenia podatków tych wszystkich, którzy w Polsce pracują i zarabiają - wyjaśniła.

Wcześniej Polska zgłosiła do unijnego sądu skargę na Komisję Europejską, która zakazała poboru wprowadzonego podatku, gdyż uznała, że obciąża on sklepy wielkopowierzchniowe, faworyzując mniejsze i prowadzi do zakłócenia konkurencji na rynku. Według Komisji było to niezgodne z zasadami dotyczącymi przyznawania pomocy publicznej.

Po ogłoszeniu wyroku Sądu Unii Europejskiej premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że Polska była przekonana, iż propozycje są zgodne z unijnymi regułami i filozofią we Wspólnocie, która pozwala inaczej traktować mniejsze podmioty.

Wyrok unijnego sądu nie jest prawomocny. Komisja Europejska ma dwa miesiące na odwołanie do unijnego Trybunału Sprawiedliwości.

Jak było z podatkiem bankowym?

Czy możliwe, by sieci obciążone podatkiem nie przeniosły go na konsumentów? Częściową odpowiedź na to pytanie znajdujemy analizując działania bankowców wprowadzone po nałożeniu na banki nowego podatku. Analizy nie pozostawiają żadnych złudzeń. Po wprowadzeniu podatku marża kredytu hipotecznego wzrosła przeciętnie o 0,35 p.p.

Czytaj też: Klienci banków mieli nie zapłacić za podatek bankowy? Ten wykres nie pozostawia złudzeń

Można więc uznać, że banki przerzuciły nowy podatek, ale zrobiły to w bardzo delikatny sposób - do nowej daniny dołożą się po prostu klienci korzystający z kredytu hipotecznego. A ten najczęściej rozłożony jest na dekady. Sieci handlowe raczej takich możliwości nie mają. Nie można więc wykluczyć, że nowy podatek "odbiją" sobie podnosząc ceny. 

Więcej o:
Komentarze (76)
Rząd zapewnia, że podatek handlowy nie uderzy w klientów. Przypominamy, jak było z bankami
Zaloguj się
 • punter

  Oceniono 50 razy 44

  Oczywiście, że nie uderzy w konsumentów.
  Uderzy w KOD i ubeckie wdowy, bo tylko oni robią zakupy. Reszta żywi się słowem Bożym i obietnicami Mateuszka-obszarnika.

 • evergreen111

  Oceniono 38 razy 36

  Nie mieliśmy także płacić 10 groszy od litra benzyny (wbrew własnym interesom tę opłatę miały wbić w swoje koszty firmy paliwowe!), a przecież już od dawna to MY te 10 groszy płacimy.

  PIS - OSZUŚCI I ZŁODZIEJE!

 • tercjusch

  Oceniono 32 razy 30

  To oczywiste, że podatek nie uderzy w konsumentów - szefowie sieci od ust sobie odejmą i zapłacą z własnej kieszeni 😂

 • acototak

  Oceniono 27 razy 23

  Rząd uczył się matematyki na lekcjach religii.

 • justas32

  Oceniono 22 razy 18

  Ja nie wiem czy to oni są głupi - czy to my jesteśmy głupi że ich wybieramy ...

 • heniara

  Oceniono 26 razy 18

  Macie swoje 500+,ale to nie wszystko przygotujecie sie na wiecej

 • bosmak

  Oceniono 16 razy 16

  Tak... podatek bankowy. Na przykład PKOBP płaci około 900 milionów podatku rocznie. I o tyle właśnie powinien spaść zysk... ale nie spadł. Czyli co? Sfinansowali ze zbiórki na tacę?

  Dla niewtajemniczonych - bank publikuje raporty okresowe i to wszystko sobie można z nich wyczytać.

 • komentator_2000

  Oceniono 17 razy 15

  To jest oczywiste, że podatek zapłaci ostatnie ogniwo, czyli klient. I smutne jest to, że rząd zapewnia, że tak się nie stanie, a [część] ludzi w to wierzy. Mimo, iż raz za razem okazuje się co innego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX