Polacy coraz częściej nie płacą rachunków za telefony. 372 tys. dłużników zalega już 1,3 mld zł

Rosną długi Polaków za usługi telekomunikacyjne. Telekomy czekają już na spłatę 1,3 mld zł. Co szczególnie niepokojące niepłacących jest więcej niż przed rokiem.

Zaległości za nieuregulowane rachunki wystawiane przez firmy telekomunikacyjne wzrosły przez rok o jedną szóstą i przekraczają już 1,3 mld zł, wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Tyle ma do zwrotu 372 tys. konsumentów i firm.

"Liczba dłużników telekomunikacyjnych, na koniec kwietnia br., wyniosła prawie 372 tys. Łącznie są oni winni ponad 1 333 mln zł. Za tą zawrotną sumą stoją przede wszystkim konsumenci, których jest ponad 337 tys. i mają niemal 995 mln zł przeterminowanych płatności wobec telekomów.

Z kolei ponad 34 tys. firm ma długi wynoszące 339 mln zł. Choć suma zaległości jest wysoka, nadal rośnie. W ciągu roku zwiększyła się o 185,6 mln zł. O 21 505 przybyło również dłużników, głównie za sprawą konsumentów, bo akurat liczba niepłacących firm zmniejszyła się o 3 010" - czytamy w komunikacie.

Długi wyższe niż przed rokiem

"Średnia wartość zadłużenia telekomunikacyjnego przypadająca na jedną osobę i firmę wynosi obecnie 3 584 zł i jest o 309 zł wyższa niż przed rokiem. Najwyższą średnią zaległość mają klienci telekomów z Mazowsza i Małopolski - odpowiednio 4 560 zł i 4 174 zł. Zdecydowanie zawyżają ją firmy, które choć są w mniejszości, to przeciętnie mają 9 935 zł zaległości, podczas gdy na osobę prywatną wypada 2 944 zł" - czytamy dalej.

Czytaj też: Ogromne zaległości branży budowlanej - już 4,75 mld zł. "Boom trwa, ryzyko nie maleje"

Dane zgromadzone w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor wskazują, że najwięcej osób niepłacących rachunków ma między 25 a 34 lata - 88 964 z osób, choć niewiele mniej ma od 35 do 44 lat - 83 268 osób. Osoby w wieku od 25 do 44 lat stanowią połowę dłużników telekomunikacyjnych wśród osób fizycznych. Jeśli chodzi o płeć, to w prawie każdym przedziale wiekowym dominują panowie, wyjątek stanowią osoby po 65. roku życia, gdzie jest więcej pań niepłacących rachunków za telefon, podsumowano.

Więcej o:
Komentarze (10)
Polacy coraz częściej nie płacą rachunków za telefon. 372 tys. dłużników zalega już 1,3 mld zł
Zaloguj się
 • motyw4

  Oceniono 14 razy 12

  Ciekawe... abonamenty z wszystkim bez limitu za marne 30 zł i suwerena nie stać? Pomimo 500+? Przecież za takie 30 zł to się ledwo dwie paczki fajek kupi... Dziwne...

 • twzelnik

  Oceniono 7 razy 7

  Ludzie zawsze znajdą wytłumaczenie dlaczego nie płacą. I zawsze to jest wina innych.

 • fruqo3

  Oceniono 7 razy 5

  Przeciętny Polak to złodziej i ten artykuł to potwierdza.

 • khorner

  Oceniono 5 razy 5

  Zaległości biorą się głównie z brania przez klientów telefonów "za 1 zł", które w rzeczywistości są doliczane do abonamentu. Operatorzy te telefony na raty wyceniają zwykle na ok. 150% wartości, a ludzie, którzy je biorą zwykle sprzedają je na rynku wtórnym ( lombard, allegro), żeby szybko zarobić.
  Byłem dwa lata kierownikiem lombardu i niestety to zwykle byli trudni klienci, a telefonów od nie których, operatorów bez wcześniejszego sprawdzenia na stronie danej firmy nie skupowaliśmy. Blokady numeru IMEI stosawne przez przedsiębiorstwa telekomunikacyjne, miały na celu ukrócenie tego typu praktyk, ale w rzeczywistości wszyscy klienci na tym ucierpieli, a jak widać proceder trwa dalej.

 • misiek.bogiem

  Oceniono 5 razy 3

  Ciekawe, że tak sprawnie informują o zaległych sumach rzędu 2,20, ale że doładowanie za 100 zł na telefon dziecka wcięło, to uznali po 5 miesiącach.

 • james_peacock

  Oceniono 5 razy 1

  Wstali z kolan, a rachunek niech zapłaci Tusk i Masoni - tako rzecze kaczor.
  Dumni wolacy nie płacą - dumni wolacy ściągają należności!

 • radon13

  Oceniono 6 razy 0

  W czym problem , odcinaja im możlwiość dzwonienia i spokój. Chyba raczej chodzi o długi rzekome , czyli firmy twierezą ze istnieje dług

 • plastikpiokio

  Oceniono 8 razy -4

  telefony powinny być ZA DARMO .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX