Były szef KNF o twórcach Amber Gold: "Nie chcę przesądzać, czy są jedynymi winnymi"

- Nie chcę przesądzać, czy są jedynymi winnymi. Jednak niewątpliwie byli istotnymi elementami tego wszystkiego - mówi o Marcinie i Katarzynie P., twórcach piramidy finansowej Amber Gold, Stanisław Kluza, były przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego.

Mikołaj Fidziński, next.gazeta.pl: Marcin i Katarzyna P., twórcy Amber Gold, zostali uznani przez sąd za winnych. 

Stanisław Kluza, przewodniczący KNF w latach 2006-2011: Mam intuicję, że bez tych państwa na pewno ten system by nie działał, abstrahując od różnych innych hipotez i domysłów. Nie chcę przesądzać, czy są jedynymi winnymi. Jednak niewątpliwie byli istotnymi elementami tego wszystkiego.

Trudno powiedzieć, żeby byli tylko "słupami"?

- Nie wiem, ale człowiek musi mieć jakąś świadomość tego co robi. Nie jest tak, że nie ma jej zupełnie. 

Czytaj też: Wassermann: Marcin P. był tzw. słupem. "Na pewno nie był osobą, która wymyśliła działalność i podejmowała w niej ważne decyzje"

Czy można powiedzieć, że po aferze Amber Gold poziom edukacji, poziom świadomości klientów instytucji finansowej w Polsce wzrósł? 

- Wydaje mi się, że wszystkie takie doświadczenia trochę bardziej wyczulają rynek na lepsze i gorsze praktyki.

Afera Amber Gold nauczyła Polaków np. czym jest lista ostrzeżeń publicznych KNF?

- Gdy Amber Gold został wpisany na listę [październik 2009 r. - red.], to lista nie miała swojego umocowania prawnego. Pamiętajmy, że w ustawie o nadzorze nad rynkiem finansowym prowadzenie takiej listy ostrzeżeń publicznych pojawiło się dopiero po kilku latach [na początku 2014 r. - red.]. 

Czy gdyby KNF w tamtym czasie miała większe uprawnienia, więcej narzędzi kontrolnych - coś mogłoby skończyć się inaczej?

- W tym wypadku myślę, że gdyby inne organy państwa zadziałały właściwie, byłoby lepiej. Hipotetycznie, gdyby KNF miała większe możliwości, to zdziałałby więcej. Ale to nie KNF nie zadziałała, nie zadziałały inne obszary państwa. One nie potrzebowały więcej uprawnień, żeby zadziałać dobrze

Wystarczyło, żeby prokuratura nie umorzyła postępowania po zgłoszeniu KNF?

- W tym wypadku myślę, że gdyby inne organy państwa zadziałały właściwie, byłoby lepiej. Hipotetycznie, gdyby KNF miał większe możliwości, to zdziałałby więcej. Ale to nie KNF nie zadziałał, nie zadziałały inne obszary państwa. One nie potrzebowały więcej uprawnień, żeby zadziałać dobrze.

Państwo P. winni

- Katarzyna i Marcin P. zostali w poniedziałek uznani przez Sąd Okręgowy w Gdańsku za winnych zarzucanych im czynów. Na razie P. nie usłyszeli jednak zasądzonej im kary.

Jak mówił prokurator Tomasz Janicki, ogłaszanie wyroku może potrwać około trzech miesięcy. Z kolei sędzia Lidia Jedynak wyjaśniała dziennikarzom, że na razie udało jej się dotrzeć w ogłoszeniu wyroku do 24. tomu akt, a sama sentencja wyroku jest w tomie 60.

Więcej o:
Komentarze (77)
Były szef KNF o twórcach Amber Gold: 'Nie chcę przesądzać, czy są jedynymi winnymi'
Zaloguj się
 • zalogujsie00

  Oceniono 26 razy 24

  To może teraz zabierzmy się za SKOKi i prywatyzację w Krakowie?

 • przewooz

  Oceniono 15 razy 15

  Nie no jasne. Teraz to opozycja będzie winna. Ale były pisowski szef KNF działał oczywiście sam. Nawet sam zadecydował, że przez sejm szły ustawy które miały udupić Czarneckiego i pozbawić go własności w majestacie rzekomego prawa. A srebrny deweloper to też kryształowo czysty. I biskup Gulbinowicz, który najpierw odzyskuje od państwa mienie, potem za pół darmo sprzedaje swoim, a na końću nasz premier może na tej jednej transakcji zarobić, bagatela, 70 milionów.
  Jeżeli PO to aferzyści, to jak nazwać PiS?
  I jeszcze jedno na przekręty PiSu są dokumenty, a jakoś dowodów na oszustwa PO dojna zmiana dostarczyć nie umie.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 15 razy 13

  Przeciętny Wolak, a i niejeden Polak będzie winił za coś takiego państwo.
  Bo przecież nie powinno być "swobody działalności gospodarczej", a jeżeli już, to państwo powinno ściśle kontrolować.
  Bo człowiek z komuny wyjść może...

 • hana106

  Oceniono 11 razy 11

  A gdzie są miliardy zł z upadłych i przejętych przez banki SKOK-ów ? Pytanie do PiS.

 • andrzej2310

  Oceniono 11 razy 11

  Bzdury i insynuacje. Gdzie są inni domniemani winni? PIS i Ziobro przez 4 lata prowadzi śledztwo i co? i nic!!!

 • andrzej2310

  Oceniono 10 razy 10

  Kiedy znajomemu mówiłem, ze Amber Gold to przekręt i żeby uciekał z kasą, to mówił mi, że mi zazdroszczę, bo on świetnie na tym zarobi. A potem stracił kasę...

 • ewulka987

  Oceniono 9 razy 9

  A komisja z jej przewodniczącą na czele nic nie osiągnęli : ani nie złapali króliczka ( D.Tuska), ani ta sierota smoleńska nie wygrała wyborów w Krakowie, ani po sformułowaniu ,że twórcy Amber Gold byli słupami , choć nie ma na to żadnych dowodów. Było od początku wiadomo,że to tylko polityczna gra PiS i strata pieniędzy podatnika. Uprawiana propaganda przez Kur.izji tylko z tego skorzystała.

 • norbertrabarbar

  Oceniono 11 razy 9

  Koleś powinien dostać medal
  bo nauczył 18.500 ludzi więcej
  niż wynieśli ze szkoły.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX