Praca na zlecenie i o dzieło w pełni oZUSowana? Rząd przyspiesza. "Zmiana będzie bolesna"

Rząd chce od przyszłego roku pobierać pełne składki na ZUS od umów cywilnoprawnych. Praca na "umowę zlecenie" lub "umowę o dzieło" może to z jednej strony oznaczać niższe zarobki, z drugiej wyższe świadczenia emerytalne. Zmiana przepisów przyniesie budżetowi trzy miliardy złotych.

Rząd PiS przyspiesza w kwestii "ozusowania" umów cywilnoprawnych. Od 1 stycznia 2020 roku praca "na zlecenie" i "o dzieło" może oznaczać konieczność płacenia pełnych składek na ZUS. W związku z tym mogą spaść zarobki zarówno tych, którzy stale zatrudnieni są na śmieciówkach, jak "dorabiających" do etatu. 

Dziś "oZUSowanie" umów wygląda dość skomplikowanie. W przypadku zlecenia znaczenie ma ile umów zawieramy - jeśli dwie, składkę ZUS zapłacimy tylko od pierwszej. Od drugiej nie - dzięki czemu zarabiamy więcej.

Przykładowo, jeśli ktoś z tytułu jednej umowy zlecenia zarabia 2300 zł brutto, a z kolejnej np. 5000 zł, to obowiązkowo oskładkowana jest tylko ta pierwsza. Takie zasady prawne sprawiają, że niektórzy pracownicy dostają kilka umów zleceń - dzięki czemu oni dostają wyższą wypłatę, a pracodawcę mniej kosztuje ich utrzymanie. Rząd rozważa zniesienie tego mechanizmu, plan wprowadzenia nowych przepisów zyskał pełną akceptację rządu - donosi Money.pl. Potwierdzają się tym samym wcześniejsze doniesienia na ten temat. 

Czytaj też: Lawinowy wzrost "głodowych" emerytur. Czkawką odbija się bezrobocie i śmieciówki

W przypadku umów "o dzieło" nie ma dziś konieczności składek emerytalnych. Po zmianie przepisów uległoby to zmianie. 

"Zmiana będzie pewnie bolesna dla tych, którzy zaczną płacić składki" -  przyznaje w rozmowie z money.pl jeden z urzędników resortu.

Warto też pamiętać, że brak odpowiedniego tzw. stażu ubezpieczeniowego, dziś wynoszącego 22 lata dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, dyskwalifikuje z prawa do emerytury minimalnej. Jak alarmują Federacja Przedsiębiorców Polskich i Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej, w ciągu zaledwie siedmiu lat (od 2011 do 2018 r.) liczba Polaków bez prawa do emerytury minimalnej wzrosła blisko dziesięciokrotnie. Według danych ZUS w 2011 r. problem dotyczył ok. 24 tys. osób, a w marcu 2018 r. już aż 234 tys.

Zgodnie z wyliczeniami resortu nowe przepisy przyniosłyby budżetowi ok. 3 mld zł rocznie. 

Więcej o:
Komentarze (197)
Praca na zlecenie i o dzieło w pełni oZUSowana? Rząd przyspiesza. "Zmiana będzie bolesna"
Zaloguj się
 • profes79

  Oceniono 99 razy 77

  Czyli kolejny narzut na pracujących, żeby było na pińcsetplusy dla nierobów.

 • 11krzych

  Oceniono 67 razy 61

  Dlaczego płacimy emerytury księżom za pośrednictwem tzw. Funduszu Kościelnego? Przecież taki ksiądz nie przynosi żadnego większego pożytku niż menel spod budki z piwem.

 • qwerfvcxzasd3

  Oceniono 51 razy 51

  Czyli umowa o dzieło zrówna się kosztowo z etatem. tyle tylko, ze nie gwarantuje urlopu, stażu i wielu innych świadczeń. brawo.

 • z.celebrak

  Oceniono 46 razy 44

  zesra się , a nie przyniesie 3 mld. Będzie jeszcze więcej płacenia pod stołem, jedno os. działalności gosp itd. Pusto w kasie ? przestańcie dawać klerowi i opodatkujcie kastę nierobów

 • remo29

  Oceniono 31 razy 31

  A potem będzie "łooo kurła, szara strefa się rozrosła, jak do tego doszło, nie wiem..."

 • lesnojeziorska

  Oceniono 35 razy 31

  Za to w 2018 zmarło najwięcej Polaków od czasu II wojny. Rząd pisobolszewicki rzeczywiście coś jednak potrafi.

 • sector23

  Oceniono 22 razy 22

  Warto pracować? Nie warto! Brać: 500+, 600+, 700+...... jedyne co warto!

 • dejtrejder

  Oceniono 22 razy 20

  Niby na jakich zasadach chcą ozusować umowy o dzieło? Taki Renoir na ten przykład, jeśli namaluje obraz w godzinę i sprzeda za 5 milionów to przez pozostałą część dnia i miesiąca nie będzie miał prawa do ubezpieczenia? A Czesiek co maluje płoty? A kiedy ksiundz dobrodziej zapłaci?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX