Odczytywanie wyroku w sprawie Amber Gold może zająć trzy miesiące. Resort sprawiedliwości reaguje

Robert Kędzierski
Sąd Rejonowy w Gdańsku rozpoczął ogłaszanie wyroku w sprawie Amber Gold. Na dzisiejszym posiedzeniu zdążyliśmy usłyszeć jedynie, że oskarżeni Marcin P. i jego żona Katarzyna P. są winni. Pełne odczytywanie wyroku zająć może nawet trzy miesiące. Na kuriozalną sytuację zareagowało już Ministerstwo Sprawiedliwości.

Sprawa Amber Gold jest już na finiszu, może jednak opóźnić się o trzy miesiące na skutek dość kuriozalnych okoliczności. W Sądzie Rejonowym w Gdańsku o godz. 10 rozpoczęło się odczytywanie wyroku w sprawie Marcina P. i jego żony Katarzyny P., szybko się jednak nie zakończy.

Samo odczytywanie wyroku zająć może bowiem nawet trzy miesiące - poinformował cytowany przez "Puls Biznesu" prokurator Tomasz Janicki. Obecni na sali dziennikarze ze zdumieniem donosili bowiem, że sąd wymienia po kolei wszystkich poszkodowanych w sprawie. A tych jest 18 tys. 

Wyrok w sprawie Amber Gold - jest reakcja ministerstwa

Do sprawy odniósł się Sebastian Kaleta, bliski współpracownik Patryka Jakiego. Ministerstwo Sprawiedliwości zapewnia, że podobne sytuacje wkrótce nie będą miały miejsca. 

Wielu komentatorów z zaskoczeniem relacjonuje, że odczytywanie wyroku w sprawie Amber Gold zajmie kilkadziesiąt sesji. Takie sytuacje niedługo przejdą do historii, dzięki zmianie w kodeksie postępowania karnego przygotowanej w Ministerstwie Sprawiedliwości.

- zakomunikował na Twitterze. 

W przepisie przytoczonym przez Kaletę czytamy, że "jeżeli ze względu na obszerność wyroku jego ogłoszenie wymagałoby zarządzenia przerwy lub odroczenia rozprawy, przewodniczący, ogłaszając wyrok, może poprzestać na zwięzłym przedstawieniu rozstrzygnięcia sądu"

Przed ogłoszeniem wyroku przewodniczący uprzedza obecnych o takim sposobie ogłoszenia wyroku i o jego przyczynie oraz poucza o możliwości zapoznania się z pełną treścią wyroku po jego ogłoszeniu w sekretariacie sądu.

- czytamy w regulacji, która ma wejść w życie. Resort sprawiedliwości zapewnił, że problem wygłaszania długich wyroków jest mu znany.

Gruntowna nowelizacja Kodeksu postępowania karnego zlikwiduje absurdalne procedury, jak np. odczytywanie wyroków przy pustej sali - w Sądzie Rejonowym w Ciechanowie sędzia ogłaszał wyrok 13 godzin i 55 minut, a na sali nikogo nie było - czy obowiązek wymieniania na rozprawie wszystkich protokołów i dokumentów będących dowodami.

- czytamy na stronie resortu

Amber Gold - Marcin P. i Katarzyna P. winni

Podczas dzisiejszego posiedzenia sądu zdążyliśmy usłyszeć niewiele. Sąd uznał, że twórcy Amber Gold. Marcin P. i Katarzyna P  wprowadzali klientów w błąd i "prowadzili działalność parabankową bez pozwolenia". 

Czytaj też: Amber Gold. Były szef NBP mówił o "oleju w głowie", syndyk w kasie zastał 600 zł. Oszukani niemal na nic nie mogą liczyć

Według prokuratury oskarżeni działając w latach  2009-2012 oszukali w sumie niemal 19 tys. klientów spółki. Doprowadzili ich do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w wysokości prawie 851 mln zł. Prokuratura ustaliła, że spółka Amber Gold była tzw. piramidą finansową, a oskarżeni bez zezwolenia prowadzili działalność polegającą na gromadzeniu pieniędzy klientów parabanku. Prokuratura wniosła o 25 lat więzienia i wieloletni zakaz wykonywania działalności finansowej. Obrona chce uniewinnienia. 

Więcej o:
Komentarze (31)
Odczytywanie wyroku w sprawie Amber Gold może zająć trzy miesiące. Resort sprawiedliwości reaguje
Zaloguj się
 • parapsychopatolog

  Oceniono 11 razy 7

  Napisali pod siebie, ogłaszanie wyroków dla Jarka i reszty ekipy, będzie dzięki temu krótsze, zaoszczędzi im to wstydu.

 • H2O H2O

  Oceniono 6 razy 2

  Zajmie tyle ile trzeba... w zależności od wyroku i kalendarza wyborczego.

 • cim_cum

  Oceniono 4 razy 2

  Polska czyta dorosłym

 • kiwiacz

  Oceniono 3 razy 1

  A potem kilka miesięcy zajmie odwołanie się od wyroku..... Ręki opadają

 • javall

  0

  Hej POwskie ciule, czy nie trzeba bylo zrobic tego wczesniej? Mieliscie "wspanialych" ministrow sprawiedliwosci, nawet profesorow, zadnemu takie glupoty nie przeszkadzaly?
  Moze baliscie sie zapytac Fransa o zezwolenie ?

 • bigbos

  Oceniono 2 razy 0

  A kto tej MACIORCE dal takie uprwnienia żeby Ludzie stali tyle GODZIN ?SAMA LOCHA niech tyle STOI !!!

 • tomasz.rze

  Oceniono 4 razy 0

  Zmiana przygotowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości:
  Przewodniczący "poucza o możliwości zapoznania się z pełną treścią wyroku po jego ogłoszeniu w sekretariacie sądu."
  To może prowadzić do sytuacji, w której wyrok brzmi:
  - Winny. Resztę sobie doczytajcie w Sekretariacie (jak sekretarka Was wpuści).

 • panbies

  Oceniono 4 razy 0

  Bo wyborach dopiero odczytają ile Kaczyński i chłopaki "Srebrnej Drużyny" zainwestowali.

 • milorex10

  Oceniono 6 razy 0

  Czytałem tylko tytuł - Ogłoszenie wyroku może zająć 3 miesiące. Wynika z tego, że w Ministerstwie Sprawiedliwości pracują osoby niepełnosprawne umysłowo. Czy takie niepełnosprawne umysłowo osoby mogą wydawać wyroki ?. Może to tylko taki "prawniczy wybieg" , by przy tej aferze prawnicy i sędziowie mogli zarobić jak najwięcej (im dłużej, tym dla nich lepiej). A może prawnicy chcą się po prostu pochwalić umiejętnością czytania. Kto wie. Patologia panuje wszędzie, w wymiarze sprawiedliwości wprost kwitnie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX