NASA zaprezentowała statek kosmiczny, który poleci na Marsa. Nowy łazik będzie pobierał próbki

NASA pokazała statek kosmiczny, który nowy łazik marsjański wykorzysta do podróży na Czerwoną Planetę w 2020 r. Misja Mars 2020 ma na celu zebranie próbek z powierzchni Marsa i dostarczenie ich na Ziemię.

Misja Mars 2020 rozpocznie się latem przyszłego roku. Kapsułę, w której zostanie umieszczony marsjański łazik oraz dron wyniesie w kosmos rakieta Atlas V-541. Maszyna ta wystartuje ze stacji lotniczej Cape Canaveral na Florydzie w lipcu 2020 r. i wyląduje w Kraterze Jezero w dniu 18 lutego 2021 r. Naukowcy wybrali to miejsce ze względu na ciekawą historię geologiczną tej lokacji. Misja Mars 2020 potrwa co najmniej jeden marsjański rok, czyli 687 dni ziemskich.

NASA zaprezentowała statek kosmiczny dla misji Mars 2020

Łazik Mars Rover 2020 przypomina łazika Curiosity, który eksploruje dziś Marsa, jednak jest znacznie bardziej zaawansowany technologicznie. Nowy łazik NASA będzie posiadać aż siedem nowych instrumentów, a także koła nowej generacji. Wszystko po to, aby maszyna ta mogła pobierać i zabezpieczać próbki z powierzchni Marsa, który pomogą zrozumieć badaczom, czy na Marsie było kiedyś życie. Misja ta ma olbrzymie znaczenie dla ewentualnych misji załogowych na Czerwoną Planetę. 

Przypomnijmy, że NASA planuje także kolejną załogową podróż na Księżyc. Pod koniec marca 2019 roku wiceprezydent USA Mike Pence zapowiedział szybki powrót ludzi na ziemskiego satelitę, a w połowie maja prezydent USA Donald Trump ogłosił, że w budżecie Stanów Zjednoczonych znajdą się dodatkowe środki na księżycową misję NASA

Więcej o:
Komentarze (8)
NASA zaprezentowała statek kosmiczny, który poleci na Marsa. Nowy łazik będzie pobierał próbki
Zaloguj się
 • pan.szklanka

  Oceniono 7 razy 3

  Na Marsie było życie. Życie stwierdziło, że zostało stworzone na obraz i podobieństwo tego co to wszystko zrobił w marsjański tydzień (ostatniego dnia odpoczywał), wyewoluowało w płaskomarsjan i wytruło wszystkich marsjańskim węglem.

 • ben_k

  Oceniono 1 raz 1

  ludzie już tam byli. Dlatego Mars wygląda tak jak wygląda

 • shtalman

  Oceniono 3 razy 1

  Matołusz już tam był i pobrał z tonę próbek

 • norik

  Oceniono 9 razy 1

  NASA? Ależ my coś więcej. Przecież mamy już 1 mln samochodów elektrycznych na węgiel! A niedługo stężenie CO2 u nas przegoni to na Marsie.

  Niech lepiej NASA zajmie się bardziej ambitnymi zadaniami i zacznie projektować łaziki, które będą mogli wysyłać do nas, aby móc podziwiać jak w naszym Kraju żyje się pięknie!

 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 2 razy 0

  Trzymamy kciuki by Amerykanom udało się wreszcie stanąć na powierzchni Srebrnego Globu!

 • kretus15

  0

  Jakiej, ku... stacji lotniczej Cape Canaveral ? Toż to przecież kosmodrom !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX