Dopłaty do czynszu niemal dla każdego? Nowy pomysł PiS może wywrócić rynek nieruchomości

Sejm przegłosował nowelizację ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Nowe przepisy mogą wywrócić rynek nieruchomości do góry nogami. Rząd PiS chce bowiem w ramach programu "Mieszkanie na start" zaoferować dopłaty do czynszu niemal każdemu.

Znowelizowana w czwartek ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości wprowadza istotne zmiany, które mogą znacząco wpłynąć na rynek nieruchomości. Chodzi o uruchomiony na początku roku program  "Mieszkanie na start", jeden z najważniejszych w programie PiS. W jego ramach część osób wynajmujących lokale może otrzymać dopłaty z budżetu państwa.

Po zmianie przepisów znacząco zwiększa się próg dochodowy, który pozwala ubiegać się o dopłatę. 

Bartosz Turek, ekspert od nieruchomości, na antenie TVN24 BiS wyliczył, że według obecnych przepisów singiel, który chce ubiegać się o dopłatę, może zarabiać około 2,7-2,8 tys. złotych na rękę. Po zmianach, które musi zatwierdzić Senat, a potem prezydent, kwota może wzrosnąć do 4600 złotych na rękę.

W przypadku rodziny z trójką dzieci kryterium staje się jeszcze łatwiejsze do spełnienia - w myśl obecnych przepisów taka rodzina może mieć dochód wynoszący 8 tys. zł, na rękę , po zmianach to ma być prawie 12 tys. złotych.

System dopłat do czynszów miał być kierowany do osób gorzej zarabiających, a po nowelizacji te wynagrodzenia, które będą pozwalały na ubieganie się o dopłaty, mocno wzrosły.

- stwierdził Turek

Państwo oferuje mieszkania niby po cenach rynkowych, ale z dopłatą, a poza tym mają być oferowane mieszkania z dojściem do własności - zauważył.

- wyjaśnił tłumacząc, że oferta ze strony państwa może być bezkonkurencyjna dla prywatnych podmiotów. 

Czytaj też: Będzie 500 Plus dla najbiedniejszych niepełnosprawnych. Rząd przedstawił szczegóły projektu

Program "Mieszkanie na Start" zakłada, że wsparcie ma przysługiwać wyłącznie przy wynajmie nowych mieszkań (zasiedlonych po raz pierwszy), i to wyłącznie w sytuacji, gdy inwestor zawarł stosowną umowę z gminą. 

Dopłaty do czynszu mogą wynosić maksymalnie ok. 600 zł w Warszawie, w gminach ościennych byłoby to o ok. 200 zł mniej.

Mieszkanie Plus to najważniejszy pakiet rozwiązań Narodowego Programu Mieszkaniowego, którego celem jest zwiększenie liczby mieszkań dostępnych dla osób o niskich i umiarkowanych dochodach, dzięki wykorzystaniu nieruchomości Skarbu Państwa. Jak wyjaśnia rząd na swojej stronie projekt to "realne wsparcie dla średniozamożnych rodzin, ale też silny impuls prorozwojowy dla lokalnej gospodarki".

Więcej o:
Komentarze (300)
Dopłaty do czynszu niemal dla każdego? Nowy pomysł PiS może wywrócić rynek nieruchomości
Zaloguj się
 • mcguirre

  Oceniono 96 razy 88

  Panie prezesie. Bardzo prsze mi obiecać, że nie bedzie mnie pan okradać i obdarowywać z moich pieniedzy obibokow i niezaradnyh życiowo. Tylko tyle.

 • kaktus-2

  Oceniono 76 razy 60

  Jedyni którzy na tym zyskają to będą właściciele wynajmowanych mieszkań. Ceny wynajmu wzrosną automatycznie zaraz po wejściu tej ustawy w życie...

 • ar.co

  Oceniono 56 razy 46

  I jak zwykle wszystko za pieniądze tych, którzy uczciwie pracują i płacą podatki. Byle tylko pisowscy kłamcy i złodzieje mogli kupić sobie lumpenelektorat.

 • bog43

  Oceniono 43 razy 39

  na początek " dostaniecie " wszystko ;
  - mieszkanie za darmo , aż do wyczerpania zapasów skradzionych lub przejętych w ten czy inny sposób nieruchomościach , prawowitym właścicielom .
  - wczasy za darmo w mniej lub bardziej " ekskluzywnych " ośrodkach aż do ich zrujnowania
  - woda w każdych ilościach za darmo
  -środki komunikacji miejskiej za darmo
  - itp
  Wreszcie doszliśmy do celu - półek sklepowych z octem .
  Życzę Polsce , dalszy kwitnący rozwój w produkcji 1 mln samochodów elektrycznych , 3 mln mieszkań , produkcji promów , lotniskowców na Bałtyku i podniesienia poziomu wody w Morskim Oku , przez przekop Mierzei Wiślanej .
  Nie wiem czy państwo zauważyli , że te wszystkie wynalazki są pomysłem ludzi , którzy w swoim życiu nawet kiosku ruchu na własną rękę nie prowadzili . Oni , czyli te politykiery , dziś dysponują majątkami o których miliony drobnych przedsiębiorców mogą tylko marzyć , a to właśnie głównie oni za te fanaberie płacą . Moim zdaniem są dwa wyjścia - stworzyć UE na wzór USA , lub oddać się pod zabór pruski .

 • kemor234

  Oceniono 43 razy 39

  KOLEJNA "OBIETNICA" BEZ POKRYCIA.
  OCZYWIŚCIE DOPŁATY BĘDĄ REALIZOWAĆ SAMORZĄDY, A TE Z KOLEI NIE DOSTANĄ NA TO PIENIĘDZY. I KÓŁKO SIĘ ZAMYKA, ALE OBIETNICA POZOSTAJE ...
  Pis zawsze "realizuje" to, co obiecał ...

 • buba2018

  Oceniono 38 razy 34

  Nigdy nie osiągniemy standardów w państwach UE.....Zamiast umożliwić wzrost zarobków PIS trwoni pieniądze podatników. Państwo to nie przytułek, to przedsiębiorstwo . Nasze podatki wyrzucane są lekką rąsią w błoto. Dlatego nie oddamy głosu na PIS

 • cocpit

  Oceniono 27 razy 27

  A ja głupi palant wychowałem dzieci bez dopłat, na mieszkanie zarobiłem ciężka pracą, wypracowałem sobie prawo do emerytury, płaciłem składki na ubezpieczenie zdrowotne, a w razie choroby leczyłem się prywatnie bo choroba nie chciała czekać w kolejce. Porównując się z beneficjentami różnych "plusów" brak mi słów na swoją głupotę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX