Polska z drugim największym w UE spadkiem cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych

Ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych spadły w drugiej połowie ubiegłego roku o 2,5 proc. rok do roku. Według unijnej agencji statystycznej, to drugi największy spadek w całej UE.

Polska odnotowała drugi największy spośród krajów członkowskich Unii Europejskiej spadek cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w II poł. 2018 r. - o 2,5 proc. r/r (w walucie krajowej) - po Łotwie (spadek o 4,5 proc.), wynika z danych Eurostatu.

Polska wśród liderów UE pod względem spadku cen prądu

Spadki odnotowały ponadto także Niemcy (o 1,6 proc.) i Litwa (o 0,9 proc.), Z kolei największe wzrosty cen dla gospodarstw domowych odnotowały: Cypr (19,6 proc.), Hiszpania (13,8 proc.) i Holandia (9,7 proc.), podano w komunikacie.

"Wyrażone w euro, średnie ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w II poł. 2018 r. były najniższe w Bułgarii (10,1 euro za 100 kWh), na Litwie (11 euro) i na Węgrzech (11,2 euro), a najwyższe - w Danii (31,2 euro), Niemczech (30 euro) i w Belgii (29,4 euro)" - czytamy dalej.

Z danych Eurostatu wynika, że w Polsce w tym okresie cena prądu dla gospodarstw domowych wynosiła 14 euro za 100 kWh, natomiast średnia dla UE to 21,1 euro.

"Pomiędzy II poł. 2017 r. a II poł. 2018 r. ceny gazu dla gospodarstw domowych w walutach krajowych wzrosły w 20 państwach członkowskich. Największe wzrosty zaobserwowano w Irlandii (+17,3%), w Bułgarii (+16,5%), Szwecji (+16,4% i w Rumunii (+16,3%). Z kolei spadki zanotowano w Chorwacji (-2,5%), Portugalii (-1,9%), na Węgrzech (-0,4%) i w Niemczech (-0,2%)" - napisano także w komunikacie.

Wyrażone w euro, średnie ceny gazu dla gospodarstw domowych w II poł. 2018 r. były najniższe w Rumunii i na Węgrzech (po 3,5 euro za 100 kWh) oraz w Chorwacji (3,6 euro), a najwyższe - w Szwecji (12,2 euro), Danii (9,1 euro) i w Hiszpanii (8,8 euro).

Z danych Eurostatu wynika, że w Polsce w tym okresie cena gazu dla gospodarstw domowych wynosiła 4,5 euro za 100 kWh, natomiast średnia dla UE to 6,7 euro.

Więcej o:
Komentarze (38)
Polska z drugim największym w UE spadkiem cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych
Zaloguj się
 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 18 razy 10

  A ktoś uwzględnił przesył i pozostałą litanię opłat prądowych?

 • lech12345

  Oceniono 18 razy 4

  Ludzie, trochę znajomości tego, o czym się pisze. Z powodów politycznych pis utrzymuje ceny energii elektrycznej dla indywidualnych odbiorców jak długo się da, np. do wyborów, na niezmienionym poziomie, a cenę za to zapłacą przedsiębiorstwa, na które jest i będzie przerzucony ten koszt. Na razie jest kompletny bałagan w taryfach, bo władze nie nie wiedzą jak to rozwiązać, o ile ma prąd dla firm wzrosnąć, od kiedy itp. Czyli to tylko mydlenie oczu z tą ceną prądu dla gospodarstw domowych. Sytuacja jest katastrofalna.

 • pan_paradoks

  Oceniono 16 razy 4

  Zobaczymy za rok jak się okaże, że nie ma na "dopłaty" a firmy będą chciały rekompensat :)

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 4 razy 2

  Tak szybko potaniał? A hutę zamykają, bo mówiono, że Polska ma najdroższy prąd elektryczny w Europie!

 • pis_to_organizacja_zbrodnicza

  Oceniono 1 raz 1

  Energia jest taka tania ze aż 15 mld rocznie z budżety psnstwa zamiast na służbę zdrowia idzie na dopłaty ale tylko dla klientów indywidualnych. Alecto wyborach radość się skończy macie tylko frajerzy zaoglosowac na PiS a potem mordy w kubeł i płacić.

 • pis_to_organizacja_zbrodnicza

  Oceniono 1 raz 1

  Jest tak tanio ze Nowa Huta wyłącza Wielki Piec z powodu kosmicznych cen energii.😂. Nikt nie uchwali kiełbasy wyborczej ustawy o zamrożeniu cen energi dla przemysłu i samorządów bo przecież one nie głosują. Za rok po wyborach kiełbaska wyborcza zacznie śmierdzieć 40% podwyżkami bo już teraz cena hurtowa energii ma się nijak do ceny sprzedaży a energetyka czeka na dotacje

 • pis_to_organizacja_zbrodnicza

  Oceniono 1 raz 1

  Wliczono ustawę o zamrożeniu cen z powodów wyborczych i kwotę 15 mld złotych z budzetu pabstwa aby to pokrywać? Nie to ranking do d.

 • pis_to_organizacja_zbrodnicza

  Oceniono 1 raz 1

  Nie ma żadnego spadku cen jest ukryta dotacja z budżetu państwa w związku z wyborami. PiS ubitą h będzie wzrost 30% bo kasy ni ma.

 • teddy_boy

  Oceniono 1 raz 1

  Kiedy wreszcie Prezes TVP Jacek Kurski, przeprosi za brata !?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX