UE zakaże plastikowych sztućców i słomek. Przepisy mają wejść w życie w 2021 r.

Kraje członkowskie zdecydowały, by ostatecznie zakazać jednorazowych sztućców i słomek. Jednym z głównym celów przepisów, które mają obowiązywać od 2021 r. jest zmniejszenie ilości plastikowych odpadów.

Na cenzurowanym są te produkty z tworzyw sztucznych, które najczęściej zaśmiecają plaże, morza oraz oceany i stanowią 70 proc. wszystkich odpadów morskich. Zwykle są przeznaczone do wykorzystania tylko raz lub w krótkim czasie i następnie wyrzucane. To właśnie między innymi jednorazowe talerze, sztućce, słomki, patyczki do balonów i patyczki higieniczne oraz mieszadełka. Za dwa lata te plastikowe produkty, które mają zamienniki, będą zabronione w UE.

Wraz z wejściem w życie przepisów nacisk jest położony na to, by jednorazowe produkty były wytwarzane z materiałów podlegających w większym stopniu rozkładowi. Komisja Europejska szacuje, że dzięki tym przepisom uda się uniknąć szkód środowiskowych, których koszt do 2030 r. stanowiłby równowartość 22 miliardów euro.

Plastik w Polsce

W rozmowie z "Super Expressem" minister środowiska Henryk Kowalczyk zapowiedział wprowadzenie kaucji od plastikowych opakowań, w tym butelek. Ma to pomóc w selektywnej zbiórce odpadów i ponownym ich zagospodarowaniu. Kaucja za opakowanie PET ma wynieść 10 gr. - Chcemy doprowadzić do sytuacji, w której to wprowadzający na rynek opakowania powinien płacić za ich utylizację i za ich zebranie - powiedział gazecie minister Kowalczyk.

Szef resortu jest zdania, że nowe przepisy nie tylko usprawnią selektywną zbiórkę odpadów oraz proces ponownego ich wykorzystania. Minister Kowalczyk uważa, że będzie to opłacalne dla konsumenta, który zostanie zachęcony do oddania opakowań do skupu.

Więcej o:
Komentarze (56)
UE zakaże plastikowych sztućców i słomek. Przepisy mają wejść w życie w 2021 r.
Zaloguj się
 • zdzich02

  Oceniono 20 razy 8

  Toż to zamach na naszom narodowom tradycje. Czym bedziem palić w piecu?

 • lukask73

  Oceniono 6 razy 6

  Może w końcu ktoś wyjaśni, skąd te wszystkie przedmioty biorą się w morzach i oceanach?

 • alberto_srapovoli

  Oceniono 15 razy 5

  Ciekawe, czy przyjdzie czas na jednorazowe pieluchy, podpaski i tampony?

 • alberto_srapovoli

  Oceniono 10 razy 4

  A pamietacie, jak ze wzgledow higienicznych zakazali uzywania szklanek do saturatorow i kazali zastapic je platikowymi kubkami?

 • lacrimal

  Oceniono 3 razy 3

  Minister w jednym zdaniu mówi o kaucji a w drugim o wpływaniu na firmy. W rezultacie mamy przepisy już kilka razy zmienione od 8 lat, które karzą wyłącznie docelowych odbiorców a nie producentów. Nie sztuka ludziom kazać coś robić, sztuka jest wtedy gdy tak wpłynie się na producentów że sortować będzie trzeba niewiele.

 • forumologin

  Oceniono 5 razy 3

  Unia by sie lepiej przyjrzala producentom, niech oni produkuja mniej plastiku ktory my uzytkownicy musimy potem segregowac.
  Albo USA by sie wzielo do roboty, zamiast szastac tymi reklamoweczkami za darmo. Zrobisz duze zakupy w Walmarcie I wychodzic z 50 torebkami foliowymi.

 • uridium

  Oceniono 15 razy 3

  Rozumiem, że te plastiki zaśmiecające morza i oceany to właśnie z UE. Prądy morskie niosą je aż na Pacyfik, do rowu Mariańskiego ... Ale zakazem łatwo pokazać, jak to władcy dbają o środowisko.

 • striepo

  Oceniono 3 razy 1

  kaucje powinny być takie same jak u naszych zachodnich sąsiadów.
  Butelka po piwie to butelka po piwie, w PL tylko rozróżnia się 0,5 l tak jakby reszta była z czegoś innego wykonana.
  Kaucje powinny być takie same, będa wysprzątane lasy, nad rzeką bedzie czysto itp itd

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX