103 mln zł - miasta podliczają resort edukacji za skutki reformy oświaty. "Dzisiaj idziemy na bój"

Wezwanie do zapłaty złożyło w resorcie edukacji 10 prezydentów największych miast w Polsce. Podliczyli resort na sumę 103 mln zł tytułem przygotowania szkół do likwidacji gimnazjów.

O największą rekompensatę wystąpiła stolica. Chodzi o 56 mln zł. Zdaniem prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego jest to suma, na którą miasto ma już wystawione za 2017 r. faktury. Podczas dzisiejszego briefingu w XXXVII LO im. Jarosława Dąbrowskiego Rafał Trzaskowski mówił wprost o ”deformie oświaty” i ”przerzucaniu przez rząd skutków swojego braku profesjonalizmu na barki samorządów”, podkreślał też, że sumy, o które wnosi wraz z innymi prezydentami miast, to ”wierzchołek góry lodowej”.

Wczoraj zakończył się termin zapisu uczniów do szkół średnich w całej Polsce. W Warszawie do szkół średnich zapisało się 47 tys. uczniów. W zeszłym roku było to 20 tys. uczniów. Widzimy, że za tę reformę, za ten niesamowity chaos konsekwencję poniosą przede wszystkim uczniowie i rodzice. Niestety będzie to oznaczało coraz większe klasy, przeprowadzanie zajęć na dwie zmiany i to wszystko jest oczywiście konsekwencją tego, co przygotowała Prawo i Sprawiedliwość

- powiedział Rafał Trzaskowski podczas briefingu. I dodał:

Słyszeliśmy wielokrotnie uśmiechniętą panią minister edukacji, która mówiła, że tych kosztów dodatkowych nie będzie, a jeżeli będą, to pokryje je w całości rząd. W samej Warszawie koszty infrastrukturalne dostosowania się do tej ”deformy oświaty” to 56 mln zł. Z budżetu państwa dostaliśmy 3,5 mln zł, więc ledwie 5 proc.

"Dzisiaj idziemy na bój, ale idziemy na bój dla wszystkich"

Wraz z prezydentem Warszawy obecni podczas wystąpienia byli przedstawiciele władz Białegostoku, Gdańska, Poznania, Lublina, Bydgoszczy, Krakowa, Łodzi, Rzeszowa i Wrocławia. Zachęcali ponadto inne samorządy do skierowania podobnych żądań wobec resortu edukacji. Zwrócili też uwagę na obowiązki, które w związku z systemem oświaty ciążą na państwie.

Dzisiaj idziemy na bój, ale idziemy na bój dla wszystkich, bo sprawa dotyczy każdego samorządu w Polsce. W każdej złotówce, która jest wydawana na edukację 47 gr pochodzi z samorządu, a zgodnie z art. 167 konstytucji, a także Europejską Kartą Samorządu, wydatki narzucane przez państwo powinny być przez nie pokrywane. A edukacja, przypomnijmy, jest zadaniem państwa

- podsumowała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Samorządowcy kolejne wezwanie za rok 2018 oraz pozew zbiorowy, jeśli rząd nie przystanie na propozycje samorządów.

Więcej o:
Komentarze (101)
103 mln zł - miasta podliczają resort edukacji za skutki reformy oświaty. "Dzisiaj idziemy na bój"
Zaloguj się
 • damtek

  Oceniono 46 razy 44

  Myślicie, że w Brukseli ktoś będzie rozmawiał
  z prymitywną Zalewską?
  z 27:1 Szydło?
  z faszystą Jakim?
  z zblamowanym Saryuszem Wolski?
  z Ryśkiem obatel Czarneckim?
  z Witoldem Escobar Waszczykowskim
  z Elą coś tam coś tam Kruk
  Nie usprawiedliwiaj swojego lenistwa, idź na wybory!
  ev/twitter

 • damtek

  Oceniono 35 razy 35

  Zalewska:
  Jestem zwolenniczką energii odnawialnej.

  Kłamstwo w tym klubie to norma. Zalewska zarżnęła w 2016 wiatraki w towarzystwie Tchórzewskiego, Rzońcy i Schreibera. Przez nich Polska nie zrealizuje celu 15/20 i zapłaci 8 mld złotych. I ta kobieta ma czelność jeszcze się odzywać? To już jest bezczelność.
  Michał Stasiński/twitter

 • raficdn

  Oceniono 38 razy 34

  Katoliban potrzebuje wsparcia, dlatego postawił na indoktrynację młodzieży

 • damtek

  Oceniono 33 razy 31

  Pytam?? Kiedy kaczynski zostanie przesłuchany, kiedy zalewska odda kasę do PCK kiedy straszydło zapłaci za remont limuzyn. Złodzieje i oszuści.(...)
  jerry/twitter

 • polak66maly

  Oceniono 28 razy 26

  w skarpetkach Ministerstwo puscic.

 • damtek

  Oceniono 26 razy 24

  To nie było miłe powitanie! W czasie spotkania, na którym mieszkańcy Kotliny Kłodzkiej i samorządowcy ostro sprzeciwiali się budowie zbiorników retencyjnych, nagle pojawiła się Anna Zalewska. Jej obecność nie została jednak dobrze przyjęta. I mimo tego, że minister edukacji przywiozła dobrą wiadomość, została... wybuczana.
  Fakt24

 • jael53

  Oceniono 27 razy 21

  Żadnych większych klas. Żadnych dodatkowych oddziałów. Chcieli Państwo reformy? Zachwycała likwidacja gimnazjów? No to takie są koszty.

 • magnolia06890

  Oceniono 20 razy 20

  Czy istnieje obecnie realne bankructwo Polski?Śmieli się z Gierkaa a co oni robią?

 • niktwazny126

  Oceniono 22 razy 20

  Pani uśmiechnięta zdeformowała (za zgodą rządu, sejmu) edukację i w podskokach chce do Brukseli, bo tam większe pieniądze. A posprzątają inni, to już nie jej problem. Kiedy wreszcie ministrowie zaczną ponosić konsekwencje swoich radosnych działań? Finansowe, karne??

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX