Brexit. Theresa May zgadza się na głosowanie w sprawie drugiego referendum

Brytyjska premier zgadza się na parlamentarne głosowanie w sprawie drugiego referendum, które mogłoby odwołać brexit. Zapis ten będzie jednak częścią ustawy o wyjściu z Unii Europejskiej.

Najpierw Izba Gmin musiałaby ją przyjąć, jednocześnie decydując o ewentualnym zorganizowaniu referendum zatwierdzającego.

Theresa May ogłosiła swoją decyzję podczas przemowy prezentującej proponowane przez nią zmiany w porozumieniu o rozstaniu z UE. Modyfikacje te miałyby sprawić, że umowa wynegocjowana przez szefową Konserwatystów w końcu uzyska zielone światło w Izbie Gmin. Dotychczas ponadpartyjna koalicja posłów odrzucała projekt.

Brexit i zaplecze przełomu

W ubiegłym tygodniu rozmowy w brytyjskim parlamencie na temat ponadpartyjnego porozumienia ws. brexitu załamały się. Liderzy rządzącej prawicy i opozycyjnej lewicy przez sześć tygodni bezskutecznie debatowali na temat ewentualnych zmian co do warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. - Były obszary, gdzie udało nam się znaleźć wspólny grunt - mówiła wtedy Theresa May. - Inne kwestie okazały się trudniejsze - dodawała. Z kolei Jeremy Corbyn, lider Partii Pracy, problem dostrzegał głównie po stronie rządowej.

Dziś Theresa May powiedziała deputowanym, że mają ”ostatnią szansę” ponieważ przedstawiła ”nową umowę brexitu”.

Deputowani będą głosować nad tym, czy przeprowadzić kolejne referendum, jeśli poprą projekt umowy o wycofaniu z UE

- powiedziała May, cytowana przez BBC News.

Projekt zawiera również nowe gwarancje dotyczące praw pracowniczych, ochrony środowiska, irlandzkiego mechanizmu ochronnego oraz ”kompromisu” celnego. Prawa pracowników w Wielkiej Brytanii będą ”nie mniej korzystne” niż w UE. Co więcej, Irlandia Północna miałaby pozostać dostosowana do reszty Zjednoczonego Królestwa pod względem regulacji po brexicie i nie będzie częścią odrębnego obszaru celnego. 

Theresa May prosi o kompromis ws. brexitu

Dotychczas posłowie odrzucili trzykrotnie umowę brexitową wynegocjowaną z UE. Na początku czerwca Theresa May przedstawi parlamentowi brytyjskiemu nową umowę, która będzie zawierać przepisy wymagane do wprowadzenia jej zgodnie z prawem brytyjskim. W przemówieniu w Londynie premier powiedziała, że impas w sprawie brexitu ma ”korodujący” wpływ na brytyjską politykę i powstrzymuje postęp w innych dziedzinach.

Przygotowujemy nową ofertę, aby znaleźć wspólną płaszczyznę w parlamencie

- powiedziała May.

Finalnie, podczas dzisiejszego wystąpienia, premier May poprosiła probrexitowych posłów o kompromis. Jest to przełom, bo w ciągu ostatnich tygodni tak premier Wielkiej Brytanii, jak brytyjski parlament byli negatywnie nastawieni do ponownego referendum.

Więcej o:
Komentarze (132)
Brexit. Theresa May zgadza się na głosowanie w sprawie drugiego referendum
Zaloguj się
 • wernyh

  Oceniono 56 razy 38

  Ciekawe, ile Putin płaci komentującym tutaj piewcom Brexitu, że tak rozpaczają, że pani May (wreszcie!) zrobiła coś nie po myśli Kremla.

 • takaprawda2015

  Oceniono 53 razy 31

  Trolle Putlerka już ujadają. Cały plan sowietów się sypie. Będą musieli napaść następny kraj.

 • sailor2016

  Oceniono 47 razy 29

  Onuce już śmierdzą na forum.

 • anita_anita

  Oceniono 37 razy 25

  Dokładnie takie były moje przewidywania. 2. referendum i koniec tematu.

 • wylye

  Oceniono 22 razy 16

  Widzę, że Peesowski beton jest w szoku... Argumentują jak potrafią, że "jak to, przecież referendum juz było i UK ma wyjść" Otóż od początku od 2016 r twierdzę, że wyjście UK jest sprzeczne z Brytyjską racją stanu, i że do niego nie dojdzie. Tak samo jak obecna partia rządząca jest sprzeczna z nasza racją stanu, tak samo jak wybór Trumpa w USA, czy Orbana na Węgrzech są sprzeczne - choć są faktem.
  Pozostając na polskim podwórku - jest tylko kwestia czasu kiedy prominentni działacza PiS staną przed sądami. Nastąpi to w takiej kolejności - przegrane wybory, pozwy i TK dla czołowych "betoniarzy" z PiS. Dziś jeszcze hasacie - harcujecie ale wasz czas już się zbliża.

 • lusjola

  Oceniono 25 razy 15

  Ech Tereska spójrz jak potraktowano twojego kolegę "Faradża"(będącego na usługach Wani) nie boisz się że Ciebie też może spotkać taki los ???

 • j-ugo

  Oceniono 12 razy 10

  Anglicy debatują. A Putin czeka na rozpad UE. Ale się nie doczeka !!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX