Fiskus odpuści małym przedsiębiorcom. Samozatrudnieni wystawiający jedną fakturę to jednak nie fikcja

Od kilku tygodni mikroprzedsiębiorcy, którzy wystawiają jedną fakturę jednemu kontrahentowi, nie mogli spać spokojnie. Nie było bowiem jasne, czy ich działalność gospodarcza nie zostanie wkrótce uznana za fikcyjną. Na szczęście fiskus opublikował ważny dokument.

Mali przedsiębiorcy, którzy wystawiają jedną fakturę jednemu usługodawcy, mogą wreszcie odetchnąć z ulgą. Wygląda na to, że wielkiego testu, który jeszcze kilka tygodni temu zapowiadał rząd PiS, jednak nie będzie. 

Ministerstwo Finansów opublikowało bowiem interpretację przepisów, która jest korzystna dla samozatrudnionych. Jak czytamy w "Rzeczpospolitej" fiskusowi nie przeszkadza, że analitycy, specjaliści i doradcy działają w strukturze większych spółek.

Jeszcze niedawno resort finansów stał na zupełnie innym stanowisku. Twierdził, że taka zależność jest powodem, by działalność gospodarczą uznać za fikcję. Urzędnicy mówili wprost: wielu samozatrudnionych powinno pracować na etacie. I płacić znacznie wyższe podatki oraz składki na ZUS

Czytaj też: Emilewicz chciała, by fiskus nie karał "młodych firm" za drobne błędy. Rząd: Mylą się, to niech płacą

Szybko okazało się jednak, że administracyjne narzucenie pojęcia przedsiębiorcy się nie uda. Za osobami prowadzącymi działalność w pojedynkę wielokrotnie wstawiała się też Jadwiga Emiliewicz, szefowa resortu przedsiębiorczości. Pomimo jej zapewnień, a nawet pomimo obietnic premiera Mateusza Morawieckiego, wątpliwości jednak pozostały. Eksperci obawiali się, że samozatrudnionych skutecznie przetestuje fiskus. Urzędy skarbowe udowodniły już bowiem, że potrafią zmieniać optykę.

Tak było w przypadku sprzedaży dań "na wynos". Przez lata przedsiębiorcy rozliczali je płacąc VAT w wysokości 5 proc. Aż nagle, w 2016 roku, ówczesny minister finansów Mateusz Morawiecki zmienił zdanie - nakazał stawkę 8 proc. Wiele urzędów skarbowych zażądało, by sprzedawcy burgerów i innych dań tego typu dopłacili różnicę za pięć lat wstecz. Wszystko wskazuje na to, że samozatrudnionych ten los jednak nie spotka. O ile fiskus nie zmieni kiedyś zdania. 

Więcej o:
Komentarze (80)
Fiskus odpuści małym przedsiębiorcom. Samozatrudnieni wystawiający jedną fakturę mogą odetchnąć
Zaloguj się
 • test1410

  Oceniono 41 razy 39

  spokojnie, po wyborach się interpretacja zmieni - za piątkę kaczyńskiego ktoś musi zapłacić, bo rząd nie ma własnych pieniędzy tylko pieniądze zebrane od podatników (czyli nas)

 • zydzia

  Oceniono 29 razy 27

  Oczywiście, że zmieni zdanie i to już po jesiennych wyborach.

 • naczelny.rabin.gw

  Oceniono 22 razy 22

  A mogli dowalić domiar. Ludzkie paniska, zobaczymy po wyborach jak kasy zabraknie.

 • dawidb

  Oceniono 21 razy 19

  O dzięki, łaskawcy!

 • nie_bierz_jarka_na_serio

  Oceniono 18 razy 16

  wygląda, że rzad nie wie ilu jest samozatrudnionych PiSowców

 • vc.0

  Oceniono 13 razy 13

  spokojnie... test bedzie po wyborach. teraz PiS za wszelka cene musi wybory wygrac zeby nie poszli siedziec do pierdla za lamanie konstytucji...

 • stachud

  Oceniono 12 razy 12

  Jeśli fiskus uznałby moją działalność za fikcyjną to co z VATem który mi zabiera od 10 lat?

 • raz1dwa2trzy3

  Oceniono 11 razy 11

  Instynkt samozachowawczy, czy wygaszenie emocji, przed ostatecznym rozwiązaniem?

 • niko35

  Oceniono 13 razy 11

  Oooo. Łaskawe pany.... No przecież oni są do wywiezienia na taczkach!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX