Senat pod okiem Sztucznej Inteligencji. Będzie znać twarze i rozpozna głosy. Znajdzie i przekaże mowę każdego z senatorów

Senat chce stworzyć nowy system odpowiedzialny za tworzenie stenogramów. Jego sercem ma być sztuczna inteligencja, która rozpozna mówcę po twarzy i głosie oraz automatycznie przełoży słowa na pismo.

Senat zamierza zrewolucjonizować tworzenie stenogramów. Kancelaria zorganizowała konkurs, który ma wyłonić twórcę nowego, zautomatyzowanego systemu, którego sercem ma być sztuczna inteligencja.

Jak wyjaśniają senaccy urzędnicy na oficjalnej stronie chodzi o rozwiązanie, "które pozwoli opracować przystępniejszą formę transmisji wideo z obrad oraz ułatwi odnajdywanie nagrań poszczególnych wypowiedzi senatorów.". Dzięki temu ma powstać baza, która pozwoli na błyskawiczne przeskakiwanie pomiędzy stenopisem a plikami wideo. 

Sztuczna inteligencja ma mieć też zdolność, która umożliwi dodanie linków z nagraniem do konkretnego miejsca w stenopisie, co sprawi, że opisy mówców w transmisji wideo byłyby trafniejsze i szybciej dostępne. W tej chwili nagrania publikowane przez Senat liczą sobie kilkadziesiąt minut, a odnalezienie konkretnej wypowiedzi, umieszczonej w stenopisie, wymaga ręcznego przewijania filmu. 

Automatyzacja procesów wewnętrznych ułatwi i przyspieszy pracę nad transmisją i dokumentacją z posiedzeń Senatu i komisji senackich. Wprowadzenie sztucznej inteligencji [...] pomoże wyeliminować tzw. błędy ludzkie. Rozpoznawanie mówców na podstawie głosu i obrazu oraz narzędzi do wspomagania transkrypcji wypowiedzi wprowadzi szereg usprawnień.

- czytamy w oficjalnym dokumencie

Czytaj też: Inteligentne okulary Google Glass powróciły. Druga generacja wkracza po 7 latach od pierwowzoru

Urzędnicy wyjaśniają, że interfejs systemu  powinien umożliwiać korektę w zakresie identyfikacji mówcy, czasu rozpoczęcia wypowiedzi, zaznaczania niewyłapanej przez system wypowiedzi. Aplikacja musi też bardzo sprawnie rozpoznawać mowę - zgodność transkrypcji musi być nie mniejsza niż 90 proc. Rozpoznawanie mowy (ang. speech recognition, speech-to-text – STT) to proces przekształcania wypowiedzianych słów i zdań na tekst, który można zapisać w postaci cyfrowej.

Więcej o:
Komentarze (36)
Sztuczna inteligencja w Senacie. Będzie rozpoznawać twarze i głosy mówców
Zaloguj się
  • achzarit

    Oceniono 25 razy 25

    W Senacie brak zwykłej inteligencji, trzeba im wprowadzić sztuczną. Wreszcie będzie tam JAKAŚ inteligencja.

  • wolak007

    Oceniono 13 razy 13

    Zamiast 100 dzbanów pierdzących w stołki, może zatrudnić 1 sztuczną inteligencję?...

  • wujekdolf

    Oceniono 12 razy 12

    skończy się jak zwykle... Polski skynet z blue screen of death :)

  • justas32

    Oceniono 10 razy 10

    Inteligencja i Senat to oksymoron ...

  • pan.szklanka

    Oceniono 10 razy 10

    Większość w senacie ma PiS. Sztuczna inteligencja polegnie w starciu z naturalną głupotą.

  • Alicja Ilona Bu

    Oceniono 11 razy 9

    A sejm Rzeczypospolitej i tak bez inteligencji pozostaje, sztucznej też.

  • def11

    Oceniono 10 razy 8

    Sztuczni senatorowie już są, światłowodem połączeni z Nowogrodzką.

  • lesnojeziorska

    Oceniono 7 razy 7

    W końcu ta SI tak się wycwani, że zacznie przekazywać, co senatorowie myślą naprawdę. I wtedy będzie zabawnie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX