Pracownicy największego producenta stali na "postojowym". ArcelorMittal wstrzymuje rekrutację

ArcelorMittal Poland, największy w Polsce producent stali, ogłosił zawieszenie rekrutacji. To konsekwencja decyzji o częściowym wygaszeniu produkcji, która odbywa się w Krakowie.

ArcelorMittal Poland, firma, która jest właścicielem olbrzymiej huty w Krakowie, zdecydował o wstrzymaniu zewnętrznych procesów rekrutacyjnych w związku z planowanym częściowym zatrzymaniem działalności. Firma zawiesiła też przyjmowanie do swoich oddziałów pracowników firm zewnętrznych.

"Naszym priorytetem jest zapewnienie zajęcia tym pracownikom naszej firmy, którzy zostaną dotknięci tymczasowym wstrzymaniem pracy wielkiego pieca i stalowni w krakowskim oddziale. Wraz z naszymi partnerami społecznymi - przedstawicielami największych związków zawodowych - chcemy wypracować rozwiązania, dzięki którym nasi pracownicy w jak najmniejszym stopniu odczują negatywne skutki tego postoju" - powiedziała dyrektor personalna i członek dyrekcji wykonawczej ArcelorMittal Poland Monika Roznerska, cytowana w komunikacie.

Pracownicy krakowskiego oddziału zostaną w pierwszej kolejności oddelegowani do innych prac - zarówno w pozostałych zakładach krakowskiej huty, jak i w innych oddziałach ArcelorMittal Poland.

"To wymaga szczegółowych analiz, a następnie uzgodnień w zakresie choćby potrzeb szkoleniowych czy też organizacji dojazdu. Porozumienie w tych kwestiach chcemy wypracować w jak najkrótszym czasie, dlatego już rozpoczęliśmy regularne spotkania z największymi organizacjami związkowymi" - dodała Roznerska.

Pracownicy największego producenta stali w Polsce "na postojowym"

ArcelorMittal Poland zakłada także, że część pracowników skorzysta z tzw. "postojowego" przewidzianego w Kodeksie pracy tj. sytuacji, gdy pracownik nie świadczy pracy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, przy czym wynagrodzenie za "postojowe" jest w ArcelorMittal Poland wypłacane według zasad korzystniejszych niż te wynikające z Kodeksu pracy, zaznaczono.

W ubiegłym roku ArcelorMittal Poland zatrudnił 540 osób. Liczba ta obejmuje rekrutacje prowadzone na rynku zewnętrznym, jak i transfery z firm świadczących usługi na rzecz koncernu. ArcelorMittal Poland zatrudnia łącznie ok. 11 tys. osób, z czego ponad 3 tys. w krakowskiej hucie.

Czytaj też: Xi Jinping odwiedza fabrykę i wysyła Donaldowi Trumpowi jasny sygnał. Wojna handlowa może wejść w nową fazę

Na początku maja br. ArcelorMittal Poland ogłosił tymczasowe wstrzymanie pracy wielkiego pieca i stalowni w oddziale w Krakowie m.in. w związku z osłabieniem popytu na stal i rosnącymi cenami uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Koncern wskazywał wówczas m.in., że huty w Polsce w dłuższej perspektywie wciąż nie mogą liczyć na zapowiadane rekompensaty pośrednich kosztów CO2, które otrzymują producenci stali w wielu krajach UE.

ArcelorMittal Poland jest największym producentem stali w Polsce oraz największym producentem koksu w Europie. Firma ma 6 oddziałów w województwach: małopolskim, opolskim i śląskim

Więcej o:
Komentarze (22)
Pracownicy wielkiej huty w Krakowie na "postojowym". ArcelorMittal wstrzymuje rekrutację
Zaloguj się
 • glencok

  Oceniono 18 razy 10

  Ale niezłomna Małopolska dalej będzie głosować na pis, choćby ceny prądu zrównały się z cenami złota i wszystkie firmy w województwie się zamknęły. Paranoja

 • mozart

  Oceniono 7 razy 5

  Przyjedźcie sobie do Zagłębia Ruhry, Dortmundu i obejrzyjcie sobie Phoenix West z wygaszonym i częściowo rozebranym wielkim piecem. Tak wkrótce będzie wyglądać nie tylko Nowa Huta, lecz również cały Śląsk.

 • kemor234

  Oceniono 6 razy 4

  Normalna, biznesowa decyzja AC w Krakowie. Powtarzam biznesowa a nie polityczna !!!
  Dlaczego wbrew interesowi Państwa i ekonomii nadal utrzymywane są kopalnie ????

 • cameel.m

  Oceniono 5 razy 3

  No i mam się rozczulać nad hutnikami? Kończy się pewna epoka i tyle. Mieszkam w regionie który do 1990 był silnym ośrodkiem przemysłu włókienniczego, szklarskiego i ceramicznego. Po roku 90 zaczął się szybszy lub wolniejszy upadek całego tego przemysłu. Upadły wszystkie zakłady włókiennicze (wełna, bawełna, tkaniny dekoracyjne). Upadły wszystkie cegielnie, zakłady materiałów ogniotrwałych, duży zakład produkujący ceramikę użytkową. Niektóre upadały dosłownie z dnia na dzień, w tym największy zakład włókienniczy zatrudniający 3 tys. ludzi w 40 tys. mieście. Pracę traciły całe rodziny. Ktoś się rozczulał, że bezrobocie w powiecie osiągnęło 45%?
  No i co? Przemysł się odrodził pod inną postacią (panele podłogowe i płyty OSB, szkło hartowane dla AGD i samochodów, obicia dla przemysłu motoryzacyjnego i meblarskiego, konstrukcje ze stali nierdzewnej (kominy, przemysł spożywczy), przemysł elektrotechniczny i elektromaszynowy, tworzyw sztucznych i poligraficzny. Region wytwarza teraz 20% PKB województwa.

 • mobo9090

  Oceniono 2 razy 2

  PIS zajety jest walką o wpływy i kolejne miliardy dla koscioła. Przemysł i miejsca pracy ich nie interesują. Podziekujcie PIS za to ze w polsce ceny energii są 2 razy wyższe niż w Niemczech. To dlatego mittal sie zwija i zwinie sie inny przemysl. Zamiast zainwestowac np w energetyke jadrową to ci nieudacznicy woleli rozdac pieniadze patologi na jabola. teraz mamy efekt

 • jan-ru

  Oceniono 2 razy 2

  Duda walcz ciołku o hutę a nie broń Jankowskiego.Miało nie być importu ze wschodu.

 • krzysztof_ptk

  0

  rekompensaty pośrednich kosztów CO2, które otrzymują producenci stali w wielu krajach UE. Tak dzieje się we Włoszech, gdzie rząd wspiera hutników. A hutę dlatego wykupiła ArcelorMittal...

 • wagadudu

  Oceniono 2 razy 0

  Wzrosła płaca minimalna i średnia? No, to teraz przeniosą produkcję tam, gdzie nie wzrosła... Cieszta się, pisiory i solidaruchy Dudy...

 • tedj

  0

  "Rosji w pierwszym kwartale br. do Polski napłynęło ponad 360 tys. ton wyrobów stalowych – to ponad połowa całego ubiegłorocznego importu z tego kraju. Import z Ukrainy wzrósł o 15 proc., z Białorusi o 43 proc.; "

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX