Orlen korzysta z zanieczyszczonej ropy z Rosji "w pewnym zakresie". Zapewnia, że jest bezpiecznie

Prezes PKN Orlen podał, że koncern zaczął już wykorzystywać ropę naftową z Rosji - tę zanieczyszczoną. Zapewnia jednak, że robi to w ograniczonym zakresie, który jest bezpieczny dla instalacji rafinerii.

"W pewnym zakresie korzystamy z zanieczyszczonej ropy z rurociągu Przyjaźń, w jakim jest to bezpieczne dla naszych instalacji" - powiedział dziennikarzom we Włocławku prezes Orlenu Daniel Obajtek.

Orlen czeka na przywrócenie przesyłu "czystej" ropy z Rosji

"Musimy dbać o interes Orlenu i bezpieczeństwo energetyczne. Mocno postawiliśmy swoje warunki. Najważniejsze jest ustalenie podziału zanieczyszczonej ropy, stopnia jej zainfekowania, odpowiedzialności w tym zakresie, a także praw odszkodowawczych" - dodał.

"Rozmawiamy z pozostałymi rafineriami oraz ze stroną rosyjską, nie mam wątpliwości, że dogadamy się i podpiszemy porozumienie, a następnie będziemy szacować koszty" - powiedział również Obajtek.

Podkreślił, że rafinerie należące do Grupy pracują na pełnych obrotach. Przypomniał, że 50 procent ropy naftowej wykorzystywanej przez koncern pochodzi z innych kierunków niż wschodni. Dodał, że oprócz dywersyfikacji kierunków dostaw firma wykorzystuje też zapasy ropy. Podkreślił, że PKN Orlen realizuje dostawy cały czas.

Daniel Obajtek nie chciał szacować terminu, w którym tłoczenie surowca rurociągiem Przyjaźń zostanie wznowione. "Ta ropa mogłaby popłynąć bardzo szybko, ale musimy dbać o nasze bezpieczeństwo" - zaznaczył.

Tymczasem Rosja podaje sprzeczne informacje dotyczące ropociągu "Przyjaźń". Według ministra energetyki Aleksandra Nowaka, czysta ropa miała w poniedziałek popłynąć w kierunku Polski i Niemiec. W środę radio Echo Moskwy cytuje wicepremiera Dmitrija Kozaka, który oświadczył, że w ciągu tygodnia surowiec dotrze na Białoruś.

Czytaj też: Ropociąg Przyjaźń wciąż nie działa. Zalega w nim milion ton skażonego paliwa za miliard dolarów. Rosja nie umie przywrócić dostaw do Polski

Miesiąc z awarią

Tranzyt ropy rurociągiem Przyjaźń został wstrzymany, gdy 19 kwietnia białoruskie służby poinformowały, że ropociągiem płynie zanieczyszczony surowiec. PERN, w celu ochrony polskiego systemu przesyłowego i instalacji rafineryjnych, 24 kwietnia wstrzymał odbiór dostaw zanieczyszczonej ropy dostarczanej dla klientów PERN z białoruskiego sytemu przesyłowego do bazy w Adamowie. Spółka podjęła taką decyzję na prośbę klientów, dla których świadczy usługę transportu rurociągowego zakupionej przez nich ropy.

Agencja Ria Novosti poinformowała, że 23 maja Polska i Rosja przedyskutują warunki oczyszczenia ropociągu "Przyjaźń". Według nieoficjalnych informacji IAR rozmowy zaplanowano w Warszawie. Także ISBnews podaje, że w czwartek w Warszawie odbędzie się spotkanie wszystkich stron zainteresowanych problemem zanieczyszczonej ropy w "Przyjaźni".

Więcej o:
Komentarze (31)
Orlen korzysta z zanieczyszczonej ropy z Rosji "w pewnym zakresie". Zapewnia, że jest bezpiecznie
Zaloguj się
 • def11

  Oceniono 19 razy 19

  << Musimy dbać o interes Orlenu i bezpieczeństwo energetyczne. Mocno postawiliśmy swoje warunki. >>

  No, jak mówi to wójt Pcimia, to robi to wrażenie.

 • xyz13579

  Oceniono 10 razy 10

  No, skoro mocno postawiliście swoje warunki, to jestem spokojna🤣🤣🤣🤣

 • ulisse

  Oceniono 8 razy 8

  zmieścisz się śmiało...

 • takaprawda2015

  Oceniono 6 razy 4

  Obajtek się martwi o instalacje ORLENU, a nie o to że klienci będą mieć samochody do naprawy.

 • 1111pln

  Oceniono 3 razy 3

  Obajtek - ruSSki kret w Orlenie.

 • pako19

  Oceniono 3 razy 3

  Po prostu rozcienczają zanieczyszczoną ropę ropą czystą do takich poziomów że stężenie chlorków nie zagraża już rafinerii. Problem w tym, że Rosja uważa że powinniśmy płacić za ropę skażoną pełną cenę jak za czystą, stąd negocjacje, żeby Rosja w końcu zgodziła się żeby skażoną ropę odebrać za darmo lub z dużym rabatem. Rosjanie są cwani i nie chcą na własny koszt czyćić rurociągu i chcą sprzedawać skażoną ropę za cenę czystej.

 • z.04.2019

  Oceniono 3 razy 3

  Obajtek pzrepycha sie z Niemcami o to kto ma czyścić ropę będącą w rurociągu, ciekawe co będzie dalej, bez wypompowania tej nie będzie świeżej

 • maxwywar2

  Oceniono 2 razy 2

  Potem samochody będą stawać na środku drogi ale co tam - liczy się dobry biznes :p

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX